Milenci ze severního pólu

(festivalový název)

Drama / Romantický / Mysteriózní

Španělsko / Francie, 1998, 112 min

Julio Medem

tvorba julia medema ma stale viac presviedca o tom, ze je daleko lepsim filmarom ako vele uspesny pedro almodovar. medem je majster filmovej naracie, jeho hra s prvkami nahody, prepojenia, vitazstiev, sklamania, lasky, ma uchvacuje ako nic na svete. milenci zo severneho polu su krasnym filmom o vyssie spomenutych veciach.(31.8.2007)

• Ony

Pane Bože, to byla břečka.(3.8.2008)

Otto - el piloto ... Jsou věci, které jsou nepřenositelné...(12.2.2008)

Něco tak kouzelného se jen tak nevidí .. když opomenu dechberoucí práci s kamerou a střihem, tak je tady další věc, nad kterou mi zůstává rozum stát a to jsou herci, sakra, jak to dělaj, že je to vše tak přirozený, nádhera! Medem opět válí a to takovým způsobem, že ostatní nechává hodně daleko za sebou, tohle je zbytečné komentovat, jsem zcela naprosto odzbrojena!(8.11.2008)

Séria náhod, snov, osudových míňaní, zviazania minulosti s prítomnosťou a časopriestorových skokov umne skĺbená do tvaru, ktorý neruší ústrednú dejovú líniu romanticko-baladického príbehu lásky. Otto (Otto -el piloto) a Ana sa stretávajú zvláštnou súhrou okolností už ako deti a následná séria náhod ich priblíži tak tesne ako sa len dá - stanú sa nevlastnými súrodencami a načas i milencami. Zdanlivo nerozlučné putá sa ale čoskoro prerušia vplyvom tragickej udalosti. Kruh lásky do ktorého vpisujeme meno milovanej osoby sa nikdy úplne neuzavrie. Film, v ktorom je veľmi dobre prevedený (aj keď sa o žiadnu adaptáciu nejedná) literárny magický realizmus celoživotných lások do plnokrvného príbehu, kde si jednotlivé udalosti dostávajú zmysel až po uchopení celku. Prílišné tlačenie na pílu v podobe nečakaných vysvetlení z minulosti a ich prepojení s prítomným tvorí jedinú slabinu na výnimočnom filme. Inak ide o priezračné osvieženie v prevažne stojatých vodách európskej romantickej milostnej drámy. 90%(20.9.2005)