Sex a Lucía

Španělsko / Francie, 2001, 128 min

Julio Medem

Julio Medem

Kiko de la Rica

Sex a Lucia patrí k filmom, na ktoré tak rýchlo určite nezabudnem. A to hlavne vďaka forme podania príbehu. Forma tu jednoznačne dominuje nad príbehom, ktorý by bez nej v podstate nebol ničím nezvyčajným i keď bizardný svojím spôsobom je. Nepatrím síce k priaznivcom tohto štýlu a uprednostňujem filmy, v ktorých forma slúži len ako doplnok príbehu, ale v tomto prípade ma tá forma miestami skutočne uchvátila. Videné v rámci Challange tour marec 2016- 30 dní so svetovou kinematografiou.(20.3.2016)

Přišlo mi, že je tu až zbytečně moc sexu a to na úkor všeho ostatního děje. Bylo ho tak moc, až mi to vadilo a tím pádem mi nedokázaly být mužské postavy až tak sympatické, jak by byly, pokud by nebyly založeny čistě na tom sexu. Ale jinak to byl hezký film s moc pěknými snovými sekvencemi a když už tam byl taky nějaký cit, tak byl taky hezky vykreslený. Tohle zase Medem umí.(29.5.2008)

Tento film není vyloženě o sexu, erotické scény plní jen svou vedlejší roli, dodávají filmu něžnost a svým způsobem i originalitu a uměleckost, ke které také přispívá chytře přisvětlená kamera, díky níž vypadá obraz o poznání "slunečněji" a optimističtěji (nádherná pláž). V hlavní dějové linii je příběh o Lucii a spisovateli Lorenzovi poměrně jednoduchý, ale díky množství odboček a hlavně tomu, že J. Medem diváka ani v nejmenším nevodí za ručičku, nevypráví příběh chronologicky a ještě navíc jej prokládá scénami z knihy tvořené Lorenzem, musí být divák neustále v dobrém pozoru, aby vše správně pochytil. Sex a Lucía je zvláštní film s velmi pěknou, pohádkovou pointou, přesto však necítím nějaké duševní obohacení, či potřebu vidět jej někdy znovu. 7/10(28.7.2008)

Kdo mě zná, ví, že moc nemusím erotické filmy – jsou dějově plytké a erotiky v nich moc, paradoxně, také není ;-) Tohle však bylo vážně JINÉ. Tenhle snímek nabídl uvěřitelnou lásku plnou tělesnosti, potu, krve, štěstí, slz, tragédie, nešťastných rozhodnutí, paradoxů, i závěrečného, očistného smíření. Herci (krásní), podpořeni scénářem a dialogy (obojí životné), spolu s přírodou a imaginací všech dalších tvůrců dávají dohromady absolutní zážitek. Ach Bože…(5.1.2007)

• flanker.27

Nuuuda, jako všechny filmy o sexu. Ten je lepší praktikovat v reálu, no ne?(9.12.2005)

• - Paz Vega získala za tento film následující ocenění: Nejlepší španělská herečka na cenách Sant Jordi 2001 a nejlepší herečka na cenách Ondas 2001. Cena Premios Goya 2001 a ocenění na filmovém festivalu v Cannes 2001 jako objev roku v kategorii herečka. (Rosalinda)