Sex a Lucía

Španělsko / Francie, 2001, 128 min

Julio Medem

Julio Medem

Kiko de la Rica

Lucía y el sexo je takový mírný příliv a odliv, plný nespoutaného sexuálního napětí. To srší z množství smyslných erotických scén. Příběh je velmi prostý. Chronologická nesouvislost jeho vyprávění nutí neustále udržovat soustředění. Jedná se o takřka tradiční spleť lidských osudů, která vznikla několika gejzíry citu a následnými úpadky do chaosu z abstraktní pestrosti mozaiky osudů. Rozhodně je ale tento příběh zpracován netradičně, a to netradičně v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Film je natočen umělecky, s mnoha podmanivými scénickými kreacemi a úchvatnými záběry, které bych připodobnil k výstavě uměleckých fotogalerií prestižní renomované galerie. Lucía y el sexo se snaží být více než nostalgickou esencí příběhu o konci lásky. Je na každém do jaké míry uzná, že se to Sexu a Lucíe daří.(10.1.2006)

Krásny film, ktorý je romantický a mrazivý zároveň. Premyslený príbeh podávaný útržkovito, je skvelo zvládnutý, čomu herci (a hlavne herečky) výdatne pomáhajú. Film občas zabieha až do polôh porno, ale je to podané pomerne umelecky a reálne. Nie je to čistých 100%, ale rozhodne je to jeden z najzaújimavejších filmov vôbec...(26.3.2006)

Nenapada me jine slovo, nez ktere pouzil golfista, ale tohle bylo opravdu uchvatne, ale presto bych to na 5* nevidel. Precejen to na me bylo trochu moc dlouhe a misty docela roztahane, ale na druhou stranu, vubec jsem se nenudil. Hodne me zaujala kamera, protoze ta byla fakt uzasna. Herci hrajou taky uzasne a navic se Paz Vega rada svlika coz je fajn a aspon je na co se koukat. A hlavne to nepusobi, ze by to bylo navic, ale proste to do filmu patri. Trochu mi misty vadila takova ta zasnenost snimku, protoze jsem se chvilkama nemoh zorientovat a nevedel jsem co je skutecnost a co si predstavujou. Sice uz jsem videl lepsi dramata, ale tohle je hodne nadprumerne.(2.8.2005)

Tenhle film není o sexu, i když by se to mohlo zdát a podstatná část příběhu je mu věnována. Tenhle film je lidech, o vztazích a hlavně o Lucii, kterou neskutečně zahrála Paz Vega. Tohle byl pro mě po nějaké době film, u kterého jsem si říkal, že je naprosto perfektní a na kterém by nezměnil absolutně nic. Speciálně ten jednoduše složitý scénář, který by měl sloužit na filmových školách jako názorná ukázka toho, jak se dá vyprávět "jednoduchý" příběh. A Paz Vega je naprosto okouzlující stvoření. Rozhodně jsem tenhle film neviděl naposled. 100 %.(13.12.2015)

Formálně, umělecky, herecky takřka dokonalý film (Španělé jsou velcí filmoví umělci a herci! /a nepochybně i milovníci/). Ačkoliv je zejména v prvních dvou třetinách přesycen sexem (i jistým naturalismem), a ačkoliv má toto slovo v samotném názvu, není vlastně o sexu, ale o lidských osudech "osvobozeného" člověka začátku 21. století. Ta formální vybroušenost mi tu ovšem nestačí, samotný příběh staví emoce nad postoj "nohama na zemi", což je dle mého názoru vždy nebezpečné. Láska, to není jen milování, to je i odpovědnost, závazek, velkorysost, obětavost a trpělivost ...A to v tom filmu evidentně není.(9.10.2013)