Nikdy neotírej slzy bez rukavic (TV seriál) (festivalový název)

• Švédsko

Torka aldrig tårar utan handskar

Never Wipe Tears Without Gloves

Švédsko, 2012, 2 h 54 min (Minutáž: 3x58 min)

Trojdielna mini-séria zobrazujúca osudy gay komunity počas rozmachu AIDS vo Švédsku. Veľmi citlivo natočené, emotívne, prirodzené, herci to zvládli na výbornú. Jednoducho pozerať sa ako postupne zomierajú jednotlivé postavy je celkom silná káva a keď je do toho pridané všadeprítomné opovrhovanie homosexuálmi celou spoločnosťou tak vznikne celkom silný snímok.(17.5.2013)

Rukavice mě dostaly. No zděšení nastalo! Ve Švédsku nikdo nic nevěděl o AIDS, jako ostatně na počátku osmdesátých let nikde a HIV vlétlo do severské metropole vehementně jistě. Mladí nezkušení hoši, kteří na prahu dospělosti zjistili, že s nimi není něco v pořádku (Rasmus, Benjamin), nevycomingoutovaní zkušení bisexové, kteří vyhledávají jednou za čas šuky muky s hošíkama, vyskákané a orientované "buzny" (Paul) a další postavičky mohou a jsou nevyslyšeni a začínají chápat, co znamenají tři nebo čtyři slova - HIV nebo AIDS. Krásný exkurz do osmdesátých let, do jedné rodící se komunity ve švédském království s časovým přesahem do historie, který je zajímavě zpracován. Filmu vévodí výborné herecké výkony a skvělá režie. No takže: five *****(1.1.2015)

Hodně silné nahlédnutí do krize spojené s AIDS ve Švédsku. Oba hlavní protagonisté jsou ve svých rolích výborní, stejně jako skvěle zobrazené vedlejší postavy, konkrétně hlavně Paul, který celý příběh provází svou výstřední povahou a táhne ho kupředu. Od počátečních scén společných vánoc postupně pozorujeme jak hrdinové jeden po druhém umírají "Ti z nás, kdo byli HIV positivní obvykle nesli rakev." Setkáváme se se sérií pohřbů a snahu postav o zlehčení situace tváří v tvář se smrtí. Jedinou výtku vidím v poněkud chaotickém prolínání časových linek a v následném konci odehrávajícím se v současnosti, který pro mě nebyl uvěřitelný.(20.4.2015)

Miniséria zaujímavá námetom už menej však spracovaním. Vo výsledku však veľmi silné dielo...."Jedna vec je, že skvelý mladý muž nemohol žiť svoj život. Ale prečo musia poprieť, aj ten krátky čas čo tu bol?!"(8.2.2016)

Velmi autenticky působící drama založené na tom, co se skutečně stalo - autor knižní předlohy Jonas Gardell vycházel zčásti z vlastních zážitků a vzpomínek a dílo je tak i poctou několika jeho zemřelým přátelům. Prolínání časových rovin funguje na výbornou, skvělé a přesvědčivé jsou herecké výkony. Kromě ústřední milostné dvojice zaujme především osobitý a poněkud výstřední Paul. A přestože se tvůrcům podařilo vyhnout zbytečnému sentimentu a patosu, hlavně závěrečná část je působivým a dojemným ztvárněním tragédie několika lidských osudů.(2.3.2016)