Nikdy neotírej slzy bez rukavic (TV seriál) (festivalový název)

• Švédsko

Torka aldrig tårar utan handskar

Never Wipe Tears Without Gloves

Švédsko, 2012, 174 min

Rukavice mě dostaly. No zděšení nastalo! Ve Švédsku nikdo nic nevěděl o AIDS, jako ostatně na počátku osmdesátých let nikde a HIV vlétlo do severské metropole vehementně jistě. Mladí nezkušení hoši, kteří na prahu dospělosti zjistili, že s nimi není něco v pořádku (Rasmus, Benjamin), nevycomingoutovaní zkušení bisexové, kteří vyhledávají jednou za čas šuky muky s hošíkama, vyskákané a orientované "buzny" (Paul) a další postavičky mohou a jsou nevyslyšeni a začínají chápat, co znamenají tři nebo čtyři slova - HIV nebo AIDS. Krásný exkurz do osmdesátých let, do jedné rodící se komunity ve švédském království s časovým přesahem do historie, který je zajímavě zpracován. Filmu vévodí výborné herecké výkony a skvělá režie. No takže: five *****(1.1.2015)

Na podobné téma jsem toho již viděla více, ale tato minisérie ve mně zanechala opravdu velmi silný zážitek. Autor scénáře Jonas Gardell spolu s režisérem Simonem Kaijserem přinášejí nahlédnutí do důležité etapy v novodobé historii Švédska. Jejich příběh je dojemný, opravdu srdcervoucí, ovšem bez patosu, bez falešných příkras, bez pozlátka. Ukazuje nám, jak tehdy neznámý virus otřásl světem, vyvolal šíření zkreslených poplašných zpráv, obrovské množství předsudků, nepochopení a nenávisti. Herci (v čele s Adamem Pålssonem a Adamem Lundgrenem) byli naprosto úžasní… jejich výkony byly tak upřímné, tak opravdové! Zbožňuji severskou tvorbu.(17.5.2013)

Miniséria zaujímavá námetom už menej však spracovaním. Vo výsledku však veľmi silné dielo...."Jedna vec je, že skvelý mladý muž nemohol žiť svoj život. Ale prečo musia poprieť, aj ten krátky čas čo tu bol?!"(8.2.2016)

Trojdielna mini-séria zobrazujúca osudy gay komunity počas rozmachu AIDS vo Švédsku. Veľmi citlivo natočené, emotívne, prirodzené, herci to zvládli na výbornú. Jednoducho pozerať sa ako postupne zomierajú jednotlivé postavy je celkom silná káva a keď je do toho pridané všadeprítomné opovrhovanie homosexuálmi celou spoločnosťou tak vznikne celkom silný snímok.(17.5.2013)

Tak to bylo něco. Opravdu mega silný film a perfektně natočený, zahraný... fakt nemám co bych mu mohl vytknout. Dostal mě.(24.10.2015)