poster

Ruka

 • anglický

  The Hand

Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový

Československo, 1965, 18 min

Režie:

Jiří Trnka

Scénář:

Jiří Trnka

Kamera:

Jiří Šafář

Střih:

Hana Walachová
(další profese)
 • Pluhy
  ***

  Perfektní snímek, který ukazuje osud umělce postiženého diktaturou. Trnkovo masterpiece je dnes již klasikou.(18.3.2009)

 • TheRaven
  *****

  Vynikající dílo Jiřího Trnky o jehož smyslu jistě nikdo ani na chvilí nepochyboval. (FNR Písek 2009)(9.8.2009)

 • belldandy
  *****

  Pokud jde o děj je "Ruka" nejpovedenější Trnkův film. Po předchozích Trnkových filmech, které jakoby spadaly do žánru "loutkového velkofilmu" působí tento minimalistický příběh jako zjevení. Je těžké film vnímat jinak, než že v něm Trnka podává svědectví o své tvorbě a údělu. Nositel státní ceny nám ukazuje, že se nestotožňuje s tím, jak je státem oslavován a představován. - Alegorický příběh "Ruka" vypraví o harlekýnovi vyrábějícím květináče, jehož největším snem je přání, aby vykvetla jeho růže. Jeho prostý život se náhle zcela změní ve chvíli, kdy je konfrontován s rukou - s rukou mnoha gest - budující, hrozící, manipulující, všepřítomnou. Rukami laureován umírá v důsledku vlastního strachu. - Celý tento příběh vykouzlil Trnka prostřednictvím pozoruhodně malého množství rekvizit, jen prostřednictvím náznaků. Složitý příběh je možno vyprávět prostřednictvím tak mála prostředků jen díky jejich symbolicky mnohoznačnému užití. Kromě ruky samotné může být příkladem toho skříň, která kromě své původní funkce v průběhu děje poslouží Ruce jako vchod do harlekýnova pokoje a v závěru se promění v harlekýnovu rakev.(1.2.2004)

 • evapetra
  *****

  V dobách komunistické totality byl každý svobodný a z řady vybočující projev nesmlouvavě a tvrdě potlačován. Přesto, a kdoví jestli ne právě díky té tehdejší touze po odporu , vznikalo tenkrát více uměleckých skvostů, než vzniká dnes, v době řízené neviditelnou rukou trhu.(11.4.2014)

 • ScarPoul
  *****

  Dokonalé znázornenie politického systému, ktorý ničí všetko prirodzené a krásne a prekopáva to vo svoj vlastný obraz. Ruka je parafrázou toho, čo najviac ubližuje ľudom a čoho sa nikdy nedokážeme úplne zbaviť. Tragické a naliehavé.(13.4.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace