poster

Ruka

 • anglický

  The Hand

Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový

Československo, 1965, 18 min

Režie:

Jiří Trnka

Scénář:

Jiří Trnka

Kamera:

Jiří Šafář

Střih:

Hana Walachová
(další profese)
 • Adman
  *****

  Geniálně vyobrazený život kolem roku vzniku, tj 1965. Pomyslná ruka neustále narušuje a omezuje nejistý život běžného občana. Hned po uvedení do distribuce byl film zakázán a stažen, kdo uvidí, pochopí...(5.12.2007)

 • ScarPoul
  *****

  Dokonalé znázornenie politického systému, ktorý ničí všetko prirodzené a krásne a prekopáva to vo svoj vlastný obraz. Ruka je parafrázou toho, čo najviac ubližuje ľudom a čoho sa nikdy nedokážeme úplne zbaviť. Tragické a naliehavé.(13.4.2011)

 • Galadriel
  *****

  Tohle není žádná komedie, to je regulerní horor! Horor o strachu z mocné ruky, která hýbe vším, ať chceme nebo ne, ať se bráníme sebevíc a ať jsou naše úmysly dobré nebo ne, stejně není úniku. Tolik symbolů, významů a alegorií v jednom na první pohled "nevinně" vyhlížejícím snímku.(30.11.2007)

 • Ainy
  *****

  Aniž bych si dřív přečetla obsah, tak jsem po pár minutách sledování filmu vytušila, že jde o jakýsi manifest proti tehdejší době. Jiří Trnka velmi výstižně a opravdu hororově, svou postavičkou Harlekýna vystihl strasti nátlaku komunistického režimu na svobodu uměleckého projevu...(3.9.2013)

 • Una111
  *****

  Pan Trnka dokázal v 18 minutách povědět o totalitě víc než jiní celovečerním filmem. Totalitní moc - věčné, stále aktuální téma! Skoro se divím, že film neleží v trezoru znovu, protože ovládat lidi a vodit je jako poslušné loutky na provázku je snem každé, natož pak totalitní moci. A ještě dokonalejší je zabavit lidi tak, aby si těch provázků ani nevšimli... - - - https://www.youtube.com/watch?v=cS4Th36zN_g(30.1.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace