Popelka

Animovaný / Rodinný / Romantický / Muzikál / Fantasy

USA, 1950, 74 min

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Rozpočet $2,9miliónaTržby USA $85,000,000Tržby Celosvetovo $86,821,201Tržby za predaj Blu-ray v USA $35,961,081 //počet predaných kusov 1,632,584Tržby za predaj DVD v USA $33,637,707 //počet predaných kusov 823,550/85%/(12.8.2007)

Popelku jsem neviděl už řadu let. Na čtyřhvězdičkovém hodnocení se podílí taky z velké části nostalgie. (292.)(22.8.2007)

Ty myšky nemaj chybu! Jednoduše krásný a krásně jednoduchý.(24.12.2014)

Popelka je skvělá, není to žádná slepice jako jiné Disneyho hrdinky a má skvělou zápornou postavu. Macecha je naprostá a vychytralá mrcha. Plus jsem vždycky milovala Popelčiny malé nožky.(21.10.2011)

Nie som nejaký veľký fanúšik klasických disneyho animovaných muzikálov, zrejme preto, že jeho cartoon zvieratká mi nie vždy pripadajú tak úplne roztomilé. Podobne je to aj v prípade Popolušky, kde som sa po 15 minútach obával, že sa film nerozbehne a celý čas nám budú iba spievať. Našťastie sa to rozbehlo, a čuduj sa svete presne tak, ako príbeh poznáme, iba so zopár kozmetickými úpravami. Ich sledovanie a porovnávanie s Vorlíčkovou klasikou predstavovalo pre mňa ten najväčší pôžitok z filmu. Tri oriešky chýbajú, ale máme tu napríklad rovnakú scénu s otáčajúcimi sa hlavami stráží pri príchode Popolušky na hrad. Táto verzia sa venuje iba hlavným postavám, chýbajú väčšie scény, kde by boli aj iné postavy, napríklad na bále tu máme iba siluety a rozpráva len ústredný pár. Dnes by to bolo natočené úplne inak. Film je to veľmi milý a rýchlo utečie, takže spokojnosť.(24.12.2012)

• - Disney nasadil na tvorbu piesní tím z Tin Pan Alley – Ala Hoffmana, Macka Davida a Jerryho Livingstona – ktorí mali zaručiť ich úspech. A to sa im podarilo s tromi: "Dream is a wish your heart makes", "Bibidi babidi bú" a s "Pracovnou pesničkou". Okrem tejto trojice autorov pracovali na filme aj iní hudobníci ako Oliver Wallace, Paul Smith alebo Joseph Dubin. Film bol nominovaný na Oscara za najlepšiu pieseň a filmovú hudbu a všetky komponenty zvuku, čo boli na soundtracku, boli nominované na Cenu Akadémie. Predalo sa trištvrte milióna kópií a piesne sa udržali na prvom mieste v rebríčku po celý rok. (Fleur6)

• - Dablérka Popoluškinej macochy prepožičala svoju podobu aj bosorke zo Šípkovej Ruženky (1959). (Hystory)

• - V pôvodnej verzii od bratov Grimmovcov sa sestry Popolušky snažia dostať do črievičiek, ktoré sú im príliš malé, tak, že si začnú odrezávať prsty na nohách, aby sa do nich zmestili. Keď to nestačí, začnú si odrezávať aj päty. (HOMERjeALIEN)