Cirkus Bukowsky (TV seriál)

Krimi / Thriller / Road movie

Česko, 2013 - 2014, 10 h 25 min (Minutáž: 12x52 min)

Jan Pachl

Jan Pachl

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová, Adéla Petřeková, Kristína Farkašová, Karel Dobrý, Štěpán Benoni, Eva Kodešová, Rostislav Novák ml., Jakub Albrecht, Martin Sitta, Jakub Tlapák, Jiří Wohanka, Norbert Lichý, Matěj Hádek, Martin Hub, Alena Konopíková, Hynek Chmelař, Jana Pidrmanová, Šárka Vaculíková, Dana Marková, Ondřej Mataj, Alena Procházková, Teresa Branna, Jan Teplý ml., Klára Cibulková, Viktorie Budínská, Ondřej Malý, Dana Černá, Petr Buchta, Filip Čapka, Barbora Jánová, Barbora Mudrová, Veronika Kubařová, Helga Čočková, Michal Gulyáš, Lukáš Jůza, Milan Duchek, Jiří Untermüller, Jiří Havel, Petr Pěknic, Lukáš Jurek, Barbora Mottlová, Petr Varga, Jan Řičař, Robin Sobek, Lenka Stolařová, Marie Kellnerová, Michael Otřísal, Tomáš Šolc, Kateřina Pechová, Petra Bojko, Jan Pachl, Alice Schinabeková, Vladimír Mrva, Pavel Krátký, Filip Menzel, Petra Pudová, Zuzana Dovalová, Zuzana Drdácká, Lukáš Buchar, Roman Bartoš, Miloš Čejchan, Tomáš Jeřábek, Rudolf Kinský, Antonie Talacková, Jakub Snochowski, Alexander Podolkhov, Roman Mrázik, Josef Pejchal, Ladislav Beran, Daniel Rous, Marie Spurná, Romana Goščíková, Martha Olšrová, David Friday, Miroslav Lhotka, Alan Kellner st., Dmitriy Lendyel, Marek Janda, Alan Kellner ml., Adam Vacula, Hynek Schneider, Pavel Cajzl, Michal Dymek

Nepamatuji si, kdy mě český seriál tak bavil a napínal. Každý díl má vysokou kvalitu, nevšiml jsem si žádných zbytečných řeší a keců okolo. Seriál sice nemá (alespoň prvních 6 dílů) složitou nebo propracovanou zápletku, (vrahův motiv není složitý), o to víc ale zaujme samotné technické zpracování např. panoramatické letecké záběry české krajiny, neustále pochmurné podzimní počasí, prostředí přístavu v Děčíně nebo cirkusu a maringotek. Také napínavé a akční scény působí tak jak mají (tedy nevypadají směšně, a když na Bukowského někdo zamíří pistolí vyvolá to přesně ten efekt, jaký by jste u dobré detektivky čekali). Hlavní hrdinové jsou skvěle zahraní, Bukowský je obyčejný chlapík, co během pár dnů přišel o práci, milenku a manželku, a když se snaží dopátrat se vraha, tak mu někdo pořád hází klacky pod nohy. Pavel Řezníček dobře vystihl ležérní a lehkovážný výraz své postavy, která sice pořád taktak uniká smrti, ale záhada mu pořád nedá spát. Zatímco postava policisty Kuneše, zahraná Hynkem Čermákem, do příběhu vnáší přímočarý a chvílemi i brutální styl vyšetřování. U těchto dvou postav jsem si nemohl nevzpomenout na postavu detektiva Philipa Marlowa, postava Bukowského má od něj (díky tomu že jako u jediné postavy občas slyšíme jeho myšlenky) smysl pro ironické a cynické komentáře. Kuneš zase připomíná slavného detektiva tím, že má blíž k flašce alkoholu, než k úctám autorit. Abych to shrnul, Cirkus Bukowsky, je na české poměry velice zdařilou detektivkou, kterou pro mě byla radost sledovat, sice by se tady možná našlo pár chyb (doufám že v dalších dílech, budou některé nejasnosti dovysvětleny).(4.12.2013)

První díl je jednoduše výborně odvedená práce a to přesto, že se objevují dost laciné úvody, jako je je dědictví, nebo kolega-hajzl, které působí až moc prvoplánově, jenže to jsou věci, které se snad do budoucna vytratí a zbude jenom dobře natočená detektivka bez klasického detektiva, alespoň v to doufám. Na hony vzdálené od seriálové cz & sk tvorby posledních let, že působí lépe, než velká část kinoprodukce, obzvlášť u scén, kde je severská inspirace podle mě patrná nejvíc - letecké záběry na jedoucí auta, nebo vlak, které dokáží vykouzlit krásné a zároveň lehce depresivní záběry, u kterých věřím domácí původ snad jen díky stejnému vlaku, ve kterém jezdím... Výborný pilot. Po díle druhém: : méně klišé, haleluja, příběh se krásně rozbíhá na všech frontách (až na tu cirkusovou, která byla ku mé potěše trošku upozaděna), chemie mezi Bukowskym a zchlastalým policajtem (Čermák je super!) se začíná rýsovat, jen tak dál. I těch skvělejch záběrů na krajinu bylo v tomhle díle tak nějak víc. Po díle třetím a čtvrtém: Smrt brutálnímu množství voiceoverů! Tempo se na chvíli také trošku uvolnilo a navíc se zjevilo pár ne zrovna hezkých dějových zákoutí, ALE to je mi vlastně fuk, díky poslední půlhodince čtvrtého dílu, který šlápl na plyn a ukázal, že tohle bude ještě hodně zajímavé. A co jsem ještě nezmínil - hudba je super. Po díle pátém: Nářez! Skvělé tempo. prohloubení do zápletky, vtip ve společných scénách Bukowskyho s detektivem... Asi nejlepší díl a jasný důkaz o kvalitě. Po díle šestém: Konec série jak má být, fuck you, debilní americké tvisty.(31.10.2013)

• triatlet

Seriál se snaží o atmosféru, ale působí na mě nepřesvědčivě. Vadí mi, že hlavní hrdina má snad sedm životů...(20.11.2013)

Je pravda, že samotná detektivní zápletka není tolik komplikovaná, tudíž musí být příběh uměle natahován. Přesto se po "Expozituře" český divák zase jednou dočkal kvalitního kriminálního seriálu. Řezníček je skvělý a Čermákova hvězda stále stoupá. Druhá řada je možná ještě depresivnější, kvalita některých dílů ale dost kolísá, hodnocení tedy neměním.(6.12.2013)

Před koncem první série musím konstatovat, že s každým dalším dílem je Cirkus Bukowski lepší a lepší. Sleduji jej současně s jeho "mladším bratrem" Raplem, takže se mi krásně propojují souvislosti v životě poručíka Kuneše. Cirkus je proti Raplovi možná o chloupek napínavější, byť v celkovém dojmu a vyznění o vlásek slabší. Pavel Řezníček je ve své roli perfektní. Hynek Čermák mě se svoji postavou neskutečně baví a pochválit mohu také Michala Dlouhého (on ty hajzlíky prostě umí hrát jako málokdo) i Mariku Šoposkou. Svůj komentář pravděpodobně ještě rozšířím a doplním, až budu mít dokoukanou i druhou sérii. Není rovněž vyloučeno, že přihodím i pátou hvězdičku.(26.10.2016)

• - Jan Pachl si krom psaní scénáře a režírování v seriálu  také  zahrál, konkrétně ve druhé epizodě druhé řady postavu lékaře. (Tom_Lachtan)

• - Spoiler: Scéna stíhání domnělého vraha v černém oblečení prostorami metra se odehrává ve stanici Muzeum. Podle děje má na stanici bezprostředně navazovat depo metra, ve kterém je prchající osoba dostižena, ve skutečnosti jsou ale obě místa od sebe vzdálena téměř 7 kilometrů. (Martin_L)

• - Josef Viewegh, kreativní producent, v souvislosti s filmem uvedl: "Asi před rokem, po několika měsících natáčení, přišla do České televize stížnost od paní, která se během jedné z akčních scén seriálu cítila ohrožena zasahující speciální jednotkou maskovaných těžkooděnců a zejména pak snajprem, který vše jistil z helikoptéry. V černých dodávkách nebyla URNA, ale komparz a v helikoptéře samozřejmě neseděl snajpr, ale náš kameraman. Paní jsme se omluvili, kameraman Marek Janda dostal na letecké záběry jiného kulicha a já si poprvé řekl, že by to celé mohlo vypadat opravdu dobře." (UM3L3C)