Díra u Hanušovic

Díra u Hanušovic

Nowhere in Moravia

Komedie / Drama

Česko, 2014, 102 min

(49th KVIFF) Plusem je poměrně bizarní vykreslení českého buranova někdy až twinpeaksovských rozměrů a sem tam nějaký úsměvný vtip. Jenže jako spoustě jiných českých filmů Díře u Hanušovic chybí nějaké jasné téma / děj, což se projevuje třeba tím, že skoro jakákoli scéna z posledních dvaceti minut by mohla být klidně tou poslední, aniž by cokoli zbývalo dopovědět (protože se vlastně ani nic povídat nezačalo). Humory se nejčastěji, jak je v českých filmech nepříjemným zvykem, zase tvoří podle vzorce známý herec mluví sprostě / chová se jako idiot = legranda. Vlastně pardon, v tomto případě je vzorec obohacen o moravské nářečí. To je mi ale inovace.(9.7.2014)

• Kimon

Bylo 6.12.2014, kdy jsem zcela náhodně přečetl článek z rozhovoru s paní Janou Preissovou, naší známou herečkou. (viz.: http://www.novinky.cz/zena/styl/352919-jana-preissova-mam-pocit-ze-ted-muze-hrat-a-tocit-kdekdo.html). Paní Preissová si v rozhovoru postěžovala, že "kultura mluveného projevu upadá" a je jí to líto. S tím souhlasím a předpokládám, že tím mínila všeobecný projev jako takový, tedy i mluvený projev ve filmu a v kultuře obecně. Na dotaz redaktorky: Dnes kulturu sledujete víc jako divák. Zaujalo vás v poslední době něco? ............ odpověděla: Musím se přiznat, že toho moc nestíhám a také si s mým mužem dost vybíráme. Často mám pocit, že teď může hrát a točit kdekdo, bohužel i ti, co nikdy nic neuměli. Ale najdou se skvělá představení a výjimečné výkony. Poslední film z české produkce, který jsme viděli (rozuměj s manželem Viktorem Preissem ), byl Díra u Hanušovic v režii Miroslava Krobota. A moc jsme se potěšili. ..... Tak jsem se tedy začal těšit i já a rychle sehnal k vidění tu, mou oblíbenou herečkou, vychválenou Díru. ... Tož pravda, přesvědčil jsem se, že kultura mluveného projevu opravdu upadá a že můj oblíbenec Ivan Trojan mluví jako dlaždič více než dobře. Šak ani ostatní "herci" nezůstávali pozadu. No a scénář? Pane Krobote, jako herce (sice svérázného) Vás beru, ale raději prosím zůstaňte jen u toho herectví. 102 minut vyšumělo a mě z toho všeho zůstali v hlavě jen ty hrubé výrazy a pocit, že i Trojan umí občas blbě ulítnout. Pokud to bylo míněno jako komedie, tak na vulgaritách se komedie stavět v žádném případě nedá. Hodnotná komedie musí mít inteligenci, i když třeba potřeštěnou a opravdu vtipné a promyšlené dialogy. On totiž, pane Krobote, český divák patří do Evropy, která má hluboce hodnotné kulturní tradice. Takovému divákovi musíte nabídnout více, než kupu sprostých výrazů, sex a dějově prázdný obsah. A pokud to bylo míněno pouze jako dramatická výpověď o životě jakési, v prázdnu přežívající, části národa z jakési pomyslné vesnické díry, bylo to plytké a nadměrně vulgární.(7.12.2014)

Film je úplně o ničem a nemá v podstatě žádnej děj ani pointu. Celý se to odehrává v nějakym hnusnym špinavym vidlákově, kde se motaj nějaký bizarní lidi, který se tam prakticky celou dobu akorát kopou do prdele a melou u toho strašný kraviny. Navíc je film plnej scén, kdy někdo třeba minutu jen tak sedí a čumí nebo si cpe do rypáku chleba s máslem nebo hází lopatou a podobně. Jenže v tom filmu prostě "něco" je. Nedokážu to nijak racionálně vysvětlit, ale mě tahle podivnost po pár minutách začala celkem bavit a párkrát jsem se u toho i zasmál. Nakonec teda dám neutrální 3 hvězdy.(25.2.2015)

• Isherwood

Obdivuhodný výkon v disciplíně „zobrazení vesnického stereotypu“, který prostě nelze otitulovat jinak, než dalším stereotypem: „pro Pražáky dobrý“, což zamrzí o to víc, že Krobot je rodák z regionu a vlastně tak zásadním způsobem popírá to, čemu by měl rozumět nejlépe. Pražští herci cedí přes zuby nářečí a vulgarismy nefunkčním způsobem a fungují vlastně jen jako nositelé skvělých kostýmů. Přitom je to nepopsatelně smutný příběh, u nějž jakoby dramaturg a producenti na poslední chvíli seznali, že se film lépe prodá jako buranská komedie. Fail.(17.8.2014)

• Jara.Cimrman.jr

Prolezl jsem nejednu díru, která se nacházela v okolí nějaké střediskové díry a v podstatě ve všech mi bylo příjemněji než v té u Hanušovic. V té se totiž pořádá mistrovství v čumění doblba a světový šampion v této disciplíně Miroslav Krobot to, bohužel, pouze režíroval. Žádný z jeho svěřenců se však ani zdaleka nedostal na dostřel jeho dokonalosti a to je smutné. A taky je to hodně nudné, tedy alespoň pro mne, který v celém snímku nenašel jedinou postavu, kterou by miloval, nenáviděl nebo s ní alespoň chtěl škrábat brambory.(7.9.2015)

• - Ve vesnici není hospoda, filmaři ji proto udělali z jednoho místního domu. (M.B)

• - Starostova kancelář, která se objevila ve filmu, je skutečnou kanceláří starosty obce Vikantice. (ewi)

• - Film byl poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v roce 2014. (M.B)