Případy 1. oddělení (TV seriál)

• Česko

Oddělení vražd

(neoficiální název)

Krimi

Česko, 2014, 14x63 min

Ondřej Vetchý, Bolek Polívka, Petr Stach, Filip Blažek, Miroslav Vladyka, Miroslav Hanuš, Igor Bareš, Ondřej Malý, Petra Hřebíčková, Stanislav Majer, Petr Franěk, Roman Štabrňák, Zuzana Onufráková, Sabina Remundová, Zlata Adamovská, Slávek Bílský, Rebeka Lizlerová, Regina Rázlová, Jarmila Vlčková, Jan Meduna, Radek Holub, Tomáš Kozák, Robert Poláček, Jiří Modranský, Anna Polívková, Jiří Lábus, Josef Mareš, Jiří Král, Stanislav Zindulka, Roman Skamene, Martin Donutil, Jana Šulcová, Martin Sitta, Marek Adamczyk, Adrian Jastraban, Jiří Wohanka, Luboš Veselý, Antonín Hardt, Vladimír Brabec, Jiří Zapletal, Andrej Polák, Josef Kuhn, Renata Podlipská, Rebeka Líznerová, Braňo Holiček, Jarek Hylebrant, Tomáš Dastlík, Tereza Blažková, Lukáš Melník, Vlasta Peterková, Ladislava Něrgešová, Václav Helšus, Lukáš Reichl, Gabriela Mikulková, Lenka Zahradnická, Sebastian Jacques, Peter Ondreicka, Alena Doláková, Silvester Matula, Jan Plouhar, Gustav Hašek, Jiří Černý, Milan Mikulčík, Šárka Vaculíková, Radoslav Šopík, Alena Štréblová, Pavla Beretová, Richard Fiala, Lukáš Příkazký, Jana Gýrová, Přemysl Bureš, Predrag Bjelac, Čeněk Koliáš, Kamil Švejda, Jan Novotný, Zdeněk Košata, Jarmil Škvrna, Petr Halberstadt, Libor Kovář, Olga Schmidtová, Petr Lněnička, Aneta Krejčíková, Miroslav Gulyas, Anna Linhartová, David Máj, Filip Kaňkovský, Michal Gulyáš, Martin Hofmann, Otto Rošetzký, Martina Bezoušková, Miroslav Sabadin, Milan Hloušek, Jiří Čapka, Ondřej Lechnýř, Kryštof Nohýnek, Jiří Ployhar ml., Vojtěch Záveský, Milena Steinmasslová, Radek Kuchař, Radim Jíra, Andrea Daňková, Alena Vondrášková, Kristýna Kociánová

Po osmém dílu můžu směle přihodit a musím konstatovat, že takhle kvalitní krimiseriál jsem při pondělcích na ČT ani nečekal. Výborné zpracování mě velmi příjemně překvapilo. Samozřejmě pomáhá, že jednotlivé případy vychází ze skutečnosti, ale přístup tvůrců a výkony herců jsou zatím důvodem, proč se těšit na pondělní večer u televize .... Tak seriál (tedy první sérii) máme za sebou a na svém dílčím hodnocení nemám co měnit. Málokdy jsem si přál u českého seriálu pokračování - tentokrát v něj doufám.(20.1.2014)

Čtrnáct dílů odvysíláno, a jak kdosi podotkl v diskusi na stránkách ČT - "kdybyste radši místo těch milionů na trapnou Renčovinu natočili dalších čtyřicet dílů tohohle":) Tohle je totiž ONO! Ne Yoko. Žádné bombastické přestřelky, žádná divácky vděčná korupce na nejvyšších místech, ale kriminalistická práce odváděná "skutečnými" policajty. A samozřejmě žádné zaostření obličeje vraha z odrazu ve skle projíždějícího auta natočeného kamerou z bankomatu;) Naopak hodiny studování spisů a sezení ve služebních "fábkách" při sledování, opakované vytěžování sousedů, poznatky kriminalistické vědy (hradečáci potlesk navíc pro Ondřeje Malého, jehož občasné vtípky jsou dokonalé - viz "Vašku, promiň, nepovedlo se to, jsi u nás...":)), předávání zkušeností, trocha té politiky v rámci služebního postupu, no a pak taky zničený rodinný život, vyluxovaný účet několik dní před výplatou, lákavé nabídky médií, aby se sem tam "něco pustilo"... Je tam toho opravdu dost, včetně toho, co musí policista při výkonu povolání snášet od všemožných individuí, o která by si takzvaný slušný občan kolo neopřel (a nejen proto, že už by ho nikdy neviděl;)). Jsou tam i chyby, které se dějí, včetně katastrofálního jednání vyšetřovatele s obětí znásilnění. A taky je tam zjednávání průchodu spravedlnosti, které se mně jako obhájci nemůže líbit, i kdybych těm sympošům z péčéerky fandil sebevíc a v televizi to bylo sebevtipnější ("No, tak jsme si zavolali tu matku vašeho klienta, co si ji navrhoval jako svědka, a podívejte co nám na ten úřeďák navykládala..." - z protokolu zjistíte, že ta tři čtvrtě stránka se jaksi sepisovala hodinu a půl, a na návštěvě v base se dozvíte, že matka se klientovi svěřila, jak se na ni "ty dva policajti vrhli, jestli chce skončit v báni za křivou výpověď, a že takhle teda ne, pani..."). Takže dámy a páni, za tuhle realitě velmi blízkou "tradiční" kriminálku, která má místy opravdu hustou atmosféru, dávám ČT 90%. I za to, kolik prdelí apod. pouští v pondělí hned po dvacáté hodině do éteru:) Mimochodem jistě vás překvapí, že skuteční příslušníci nemluví spisovnou češtinou a "jděte s těmi svými výmysly k šípku" není jejich obvyklý projev:) PS: Kdo sledoval StarDance 2013 a obdivoval křehkou "Aničku" Polívkovou, bude z té vyžilé drsňačky v šestém díle asi dost překvapený - respect to Anna. PS2: Předposlední díl - ta auta se opravdu takhle kradou;)(12.2.2014)

Detektivky jsou prostě nejpopulárnější žánr. Konečně někoho napadlo spojit to nejlepší z domácích případů, vlastního umu a lehce světové inspirace do smysluplného celku s umírněnými hereckými výkony (Blažek netrčí a za Vladyku děkujem), uvěřitelnými zločiny a typickým hudebním doprovodem.(8.4.2014)

Viděl jsem už hromadu sraček, co se považovali za krimošky současnosti. A to jak z Ameriky, Skandinávie, tak dokonce i z tuzemska. Nicméně musím se přiznat, že Případy 1. oddělení mě na první shlédnutí okamžitě sejmuly. Prvním dílem mě sejmul především ten herecký atak, který slibuje jednu hereckou hvězdu vedle druhé. Druhým dílem jsem pak pochopil, že tenhle seriál si prostě nechce na nic hrát...on vypráví příběhy z okolí Prahy tak, jak se pravděpodobně opravdu stali. Bez příkraz, s upřímností a obyčejností, které si v tomto ohledu nesmírně vážím. Žádní nagelovaní a dobře nasvícení šampónci. Prostě chlapi, co po práci jdou na pívo, pak domů za manželkou a ráno se zase probudí s hlavou plnou sraček, které je třeba během dne důkladně eliminovat. Oceňuji, že Česká Televize to takhle zkusila a nesmírně si tohoto seriálu vážím. Zatím jsou to čtyři, ale pokud to celé takhle půjde dál, nebudu se bát dát i pátou hvězdičku. Nejvíce mě fascinuje komentář uživatele Radek99, který očekává od krimi seriálu efektivní eufórii, nerealistično a pokud možno, tak co nejhustší a nejdivnější vraždy. Porovnávat tuhle kriminálku se Seveřany, Němci nebo Francouzi je fakt dost mimo. Trošku si o těch kriminálkách, jako je CSI nebo Dexter přečti a zjistíš, že i když je máš rád, v podstatě na nich nic reálného není. Tady na té spolupracovali samotní vyšetřovatelé a celé to díky tomu vytváří daleko upřímnější dojem, než seriály, které ve své podstatě vůbec nedávají smysl. Jo a Ondra Vetchejch si tu Spartu moh trošku odpustit.(14.1.2014)

Dámy a pánové, zdá se, že se nám narodil luxusní krimi seirál. Mluví česky, má český herce, řeší se v něm český případy v českým prostředí a podílela se na něm česká televize. No, pane jo, letos nemusí ani hokejisti vyhrát olympiádu, aby měl člověk zase jednou radost ze své národnosti. Tak po druhým dílu pokračuje spokojenost, jedná se o reálnou práci pražský kriminálky, žádný románový sračky, severskej dektektiv v depresi, americkej rambo co má za pasem rakety středního doletu, ani výsledek francouzsky dokonalýho castingu, atd, , prostě českej způsob, sice tady ujíždej drobnosti (plazma, telefon, plzen za 33, ale na tohle já seru). Z některých komentářů mám pocit že tady nejsem mezi fanoušky filmu, ale mezi elitníma detektiva, škoda jen že detektivama teoritikama, protože zdejší chlapci co všechno ví a všechno znají by měli jasno ještě dřív než by se zločin stal a tudiž by naše země neměla jedinej mord. Nic no, každej tenhle seriál můžeme vidět jinak to ano, ale já jen, že některé zdejší komentátorský dezerty fakt nebaštím.(7.1.2014)

Tak jo, viděl jsem tři díly, u všech třech jsem pointy a zvraty odhadl asi tak 15 minut před kriminalisty a následně jsem byl nucený sledovat tu zvláštní provinční operetu, promiňte, velký pitaval z malého města plný krásného přehrávání, nesmyslné akce, která je totálně statická, ale hudba ji tlačí dopředu málem jako futuristický thriller. To rozkoukávání se do světa je zajímavé, ale scény typu rozhovor poldy a novinářky na studeném pustém parkovišti prostě pořád vypadají jako křečovitý derivát, kterému se divák zběhlý v estetice scandi-noir musí jenom lehce pousmát. Něco mi říká, že kdyby k údajně realistickým případům (občas o míře realismu silně pochybuju, resp. některé zkratky ve scénáři dost vraždí logiku dění) zkusili tvůrci zvolit syrovější přístup, nemuselo to zase působit až tak nejapně. Ale ten kontrast přiblblých peripetií a rádoby-osudového důrazu je na hlavu padlý. Ale chápu, že fenomén "pondělní detektivky na čété" a místní normalizační tradice "poldů s turkem, stařenou a rohlíkem" diktuje méně přísná kritéria. Po pár dalších rutinních dílech přihazuju hvězdu, dá se na to koukat jako na neurážlivou kulisu. Pro cukráře Enšpígla: když jsem naposledy mluvil s kamarádem detektivem, vyšteřoval skutečné případy, ne epizody seriálu. A když jsem posledně pustil telku, dávali tam epizody seriálu, ne skutečné případy. Mimochodem, Případy si dotyčný kriminalista velmi pochvaloval. Prý je to ze života.(14.1.2014)

My tohle točit prostě neumíme. Skandinávcům by obsah první epizody stačil na celou první sérii, natočili by to pěkně v pomalém tempu a hodně odtažitě, chladně, možná s vyhořelými detektivy, jistě by také případy nabyly sociální rozměr, Američané by zase naopak znatelně přidali na dynamice střihu a efektních kamerových záběrech, zdůraznili by používání moderních kriminalistických metod, Němci by do toho přidali trochu profesních vztahů a Francouzi by vše postavili na charismatu komisaře, každopádně vyšetřující policisté coby hlavní hrdinové celého projektu by nikdy nikde nevyznívali jako hlupáci a profesně téměř jako amatéři, tak silné profesní nedostatky a lapsy v logice a uvažování aby jeden pohledal. (A to jde navíc o elitní útvar!) To byl nějaký tvůrčí záměr? Díl prvý: Nestor policejního sboru je pro smích mladším kolegům (proč nemá eléva, nikoho nezaučuje?), ignorují se všechny alternativní možnosti, přehlížejí jasné stopy, technikům nepřijde divné, že je byt coby potenciální místo činu nově vytapetováno a je tu fungl nová sanitární technika, kriminalista se skoro vyspí se svědkyní a tyká si s hlavním podezřelým, kterého přestane podezřívat v momentě, když ten mu svou nevinu odpřisáhne na smrt své matky...a policista mu uvěří ... Díl druhý: Lepší než pilotní, to bezesporu, hlavně proto, že postava pana Vladyky se skoro nevyskytuje a případ řeší pánové Blažek s Vetchým, když ale při domovní prohlídce Vetchý nutí družku podezřelého, aby si sundala hodinky a odevzdala mu je, jen jsem kroutil hlavou... PS: Doteď jsem měl za to, že v tomhle žánru musí být zápletky napínavé. Tohle pravidlo už zjevně ale neplatí... Suma sumárum: Nové kriminální seriály skandinávské, americké, německé i francouzské budou dál uváděny ve všech evropských televizích napříč kontinentem, tohle od nás ale koupí leda tak na Slovensku...(6.1.2014)

,,ZPRACOVÁNO PODLE PŘÍPADU … PACHATEL BYL PRAŽSKÝMI POLICISTY DOPADEN ZA … DNŮ. MĚSTSKÝ SOUD JEJ ODSOUDIL K VÝKONU TRESTU….“ /// Žádný čtení myšlenek ani forenzní nehrajou hlavní roli. Klasická pátračka, Vacátko v mobilu a herci s osobním kouzlem přesvědčit, že sledujete dobrej tým a skutečný případy. A přitom taková klasika – na úvod zločin a pak… až k happy endu. Předpokládám, že se v seriálu nepoznali jen uchyláci a vrazi, ale taky policajti. Voceňuju, že tady nepitvaj soukromý životy, ale lehce a jednoduše se vystihnou charaktery postav. Tohle mě baví a navíc si nepamatuju, kdy naposledy jsem si u českýho seriálu přál pokračování. (Vlastně jo.) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Fandím policajtům co fanděj Spartě. 2.) Nevím, proč se uděluje Cena Michala Velíška. 3.) Zjistím, že v Praze můžu stále potkat hříšný lidi. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(9.4.2014)

• Djoker

Trošku hype ne? Spíš trošku víc, ale k věci, snahu ČT o vlastní tvorbu jednoznačně kvituju. To však neznamená, že všechny nové seriály je nutné vynášet do nebes. V případě Bukowskyho je to samozřejmé, ale Případy 1. oddělení jsou jako jeho chudý příbuzný. Lehká vykrádačka Sherlockovy znělky ještě pobaví, samotné případy jsou však nuda k uzoufání. Vyšetřovatelé jsou možná z větší části sympaťáci (Vladyka fakt ne no), ale jejich ukřičené výslechy, z kterých se každý pachatel jako na povel posere (WTF?), jsou naprosto k smíchu. Nebýt celkem povedené vedlejší linky s "krysou", která vrcholí těsně za půlkou série vnitřním vyšetřováním, tak seriál nenabídl skoro nic, co už nebylo třeba v nenáviděné Kriminálce Anděl, ve které však o dost víc než tady funguje alespoň humor (Taclík) a člověk se může mastit na přepálených filtrech. Ne, tohle skutečně neumíme.(18.3.2014)

• Dellamorte

..ak by mal niekto problém objektívne tuzemsky ohodiť bodíkmi tento na svoje CZ pomery suverén, nech okúsi SK Hip "MESTO TIEŇOV" Hop suterén. Okopírovaná skopírovaná prekopírovaná a smutne snaživá CSI F*ck- S*K mutácia, ktorá ( aby toho nebolo málo) zbytočne a nedôstojne prebúdza pánov hercov ( Bindas / Krivosudský...) z ich zaslúženého hereckého dôchodku. Tento koment bez hodnotenia rada pridám tejto cz partičke. Hele, ale Dobrakov si ukousl motív ze SHERLOCKA, nebo ee ? Parta říká že yo. No nic, i tak dobrý.(18.4.2014)

Jo, takhle to vypadá v reálu. Věrohodné, aniž by to nějak snižovalo koukatelnost. Z nových krimiseriálů jednoznačně nejlepší po všech stránkách. Vyčerpávající komentář viz Gemini, jen bych opakoval.(11.3.2014)

• Jara.Cimrman.jr

Věřím tomu, že případy 1. oddělení jsou inspirovány skutečnými událostmi, ale to je asi tak všechno. Tvůrcům totiž detektivové evidentně našeptali pár vtipných pikantností ze zatýkání, které se skutečnou detektivní prací mají společného asi stejně jako Jarda Jágr s doktorátem z filozofie, a postavili na nich chování jednotlivých "profesionálů". Výsledkem je celkem trapné přehrávání některých seriálových operativců a taky úvaha, že kdyby 1. OOK SKPV skutečně pracovalo tímto způsobem, tak by do věznic dorazili jen dobrovolníci, kteří by se přišli přiznat sami. A já se přiznám k tomu, že kdyby se tento seriál tak vehementně neoháněl lživým tvrzením, že ukazuje pravdu, tak bych mu hvězdu přihodil.(11.3.2014)

Velmi kvalitní veřejnoprávní odpověď na komerční Kriminálku Anděl. Na rozdíl od nováckého seriálu jsou figury lidštější, případy ze života a hlavně tam nehraje Stropnický(24.2.2014)

Sympatický seriál, který si na nic nehraje. Nečekejte "Kriminálku Las Vegas" apod., tohle jsou české reálie a současná praxe chlápků, kteří řeší kriminální případy. Znám pár skutečných kriminalistů a po delší době mám dobrý pocit, že vznikl seriál, který má dost podobného s realitou. Navíc nenásilně a vcelku vtipně napsané dialogy a obsazení. Milé novoroční překvapení roku 2014. Po shlédnutí 4 dílů zvyšuji na pět hvězd, protože to je profesionální práce, režijně dobře vedené, herecky zvládnuté - i malé role, výborná hudba!(13.1.2014)

Máro, Radku, Jarmilo, nechcete s tím scandi-noirem už dát na chvilku pokoj? Za chvíli stejně bude passé jako zvonáče. Jo, a můj kamarád prezident zeměkoule taky říkal, že se mu PŘÍPADY líbí.(5.9.2014)

Hříšní lidé města pražského pro nové tisíciletí. Nepřeháním. Neskutečně sympatické obsazení, zápletky inspirované skutečností, svižná režie, která nespoléhá na rádoby světový efektní kabátek, ale zůstává při zemi a také díky ní vše vypadá poměrně uvěřitelně, fajn hudba, rozumný počet dílů s rozumnou stopáží. Epizodu od epizody jsou Případy 1. oddělení lepší, překvapují nejrůznějšími herci v nejrůznějších rolích (Jiří Lábus, Vladimír Brabec, Jana Gýrová...) a alespoň pro mě byly silně návykové. Scenáristům asi nejvíce děkuji za krásnou roli pro Bolka Polívku, kterou už řadu let potřeboval.(17.7.2014)

Nepřipadá mi to vůbec tak blbé, jako ostatní dnešní seriály, zvláště z krimi prostředí... Velmi sympatický kolektiv.(21.1.2014)

Česká televize natočila vynikající krimi seriál, který je o to zajímavější, že se případy, jež se tu vyšetřují, doopravdy staly. Sympatická vyšetřovací parta, v němž mi byl nejsympatičtější Kozák, Plíšek a Pražák. Pobavil však pokaždé také Anděl a Víťa. Nesympatický šéf také umí "pobavit" svým chováním. Neřekl bych, že novácká Kriminálka Anděl je horší, ta mě také hodně bavila a tamní mordparta mi byla dlouho sympatičtější než ta z 1. oddělení. Doufám, že se ještě v budoucnu dočkáme dalších dílů.(7.4.2014)

„No hele, jedno je jasný, sama si to neudělala.“ – „Nekecej, tos mě teda překvapil.“ Případy 1. oddělení to mají těžké. V dnešní době, kdy vzniká právě v žánru krimi seriálu prakticky neustále jedna zahraniční pecka za druhou, je těžké tuzemskému divákovi představit něco, co by v tomto silně konkurenčním prostředí se ctí obstálo. Ale tvůrci Případů naštěstí pochopili, že nemohou publikum oslnit stejnými trendovými způsoby a vydali se jinou cestou. Tým 1. oddělení není plný bezchybných, geniálních hochů, co používají ty nejmodernější technologie. Jsou to obyčejní chlapi ze staré školy, kteří chybují, sem tam něco přehlédnou, občas si dají dohromady některé souvislosti špatně nebo až později, své hraje i faktor náhody, nicméně tenhle civilní přístup je mi hodně po chuti (výborná ilustrační scéna je třeba v díle, kde mladý stážista po chuti zkouší poznat, co je rozsypaného na podlaze a dostane sprďáka: „Tak co blbneš?! Moc koukáš na detektivky.“). Co se týče hereckého obsazení, je maximálně sympatické (největším oblíbencem je pro mě prozatím Polívkův moudrý, staromilský a nesmírně vtipný Plíšek), dochází i na hodně cameoroliček (nejvýraznější z nich je opět z rodiny; Anna Polívková si svůj part očividně velmi užila). A jestliže jsem použil u postavy majora přívlastek „vtipný“, tak ten se dá vztáhnout na celý seriál (až mě to občas překvapuje, kolik humoru sem tvůrci vměstnali). S tím souvisí i narážky na českou mentalitu typu: „Copak pane Štromf? Už maj zajištěný stopy?“ – „Není co zajišťovat.“ – „Jak to?“ – „No než sme přijeli, tak bába uklidila. Se styděla, že má doma bordel.“ /či „Vedoucí výjezdu onemocněl, tak sem to vzal za něj.“ – „Jo tak.“ – „Dávaj hokej, nikomu se nechce.“. Potěší i odkaz na československou žánrovou legendu Hříšné lidé města pražského, jak přímo jedním dílem, tak hlavně titulní znělkou, kterou má Pražák jako vyzvánění na mobilu a slyšíme ji poměrně často. Samozřejmě seriál dokonalý není, za slabší se dá považovat herectví protagonistů ve vedlejších rolích (čím menší part, tím horší; a obecně záporáci), za poněkud úsměvné beru doznání některých zločinců po pouhém vyřvání ze strany vyšetřovatelů. Po první sérii každopádně nadšeně hodnotím silnými 4*. „Počkejte, pane kapitáne, co provedl? Že mu sem dneska ráno manželka donesla kufry, tak sem si myslela…“ – „Myslela ste si dobře.“ „Že…?“ – „Nechtěl doma mejt nádobí. Nashledanou!“(1.7.2014)

Malý pitaval reloaded. Zatím to vypadá na průměr, možná až se ke slovu dostanou zajímavější vyšetřovatelé a jiné případy, zlepší se to, takhle je z toho šeď, která nijak zvlášť nevyniká, snad jen tím, že duo Miroslav Vladyka, Bolek Polívka vypadá spíš než jako vyšetřovatelé, tak jako dvojička šílených sériových vrahů s lehce pedofilními sklony a rozsáhlou sbírkou gumových kačenek. Nicméně reálnost případu je docela fajn.____EDIT____ I hle, po poctivě odkoukaných čtrnácti dilech zvolávám, ono to není tak průměrní, jak se zdálo. Případy jsou zajímavé a jednotlivé postavy taky nejsou jenom figurky. Sice to nejsou čtyři hvězdičky nejsilnější, ale pořád zasloužené.(6.1.2014)

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20