E.A. Poe: Podivný experiment

(neoficiální název)

E.A.Poe: Archa bláznov

Thriller

USA, 2014, 112 min

Nebylo to špatné. I herecké obsazení je dobré. Ale je to trochu zvláštní nápad udělat ze třístránkové povídky téměř dvouhodinový film. Něčím to vycpat museli. Trailer toho sice odhaluje hodně, ale stejně film obsahuje několik překvapivých odhalení. Takže děj se odehrává v roce 1899 v Anglii a zaměřuje se na mladého doktora Edward Newgate. Ten se v zimě vydává vykonávat svou praxi do lékařského zařízení Stonehearst pro duševně choré. Ale už po příchodu, se mu to nějak nezdá. Všechno je tam totiž tak nějak obráceně. Po chvíli zjišťuje jak se věci mají a snaží se s tím něco dělat. Ústav řídí ďábelský Ben Kingsley, kterému role opravdu sedne. Škoda že tam Michael Caine nemá víc prostoru. Edward se samozřejmě hned zamiluje do Elizy Graves, kterou hraje okouzlující Kate Beckinsale. :) A věci se začnou komplikovat. Víc už nebudu prozrazovat. Každopádně konec je dost překvapivý, i když jsem to trochu čekal... "Chtěl jste nám dát Mickyho Finna?" :D(21.6.2015)

Je vidět, že tomuto filmu sloužila velmi zajímavá knižní předloha, neboť zápletka je rozpoutána docela chytře a vlastně i překvapivě. Bohužel průběh se mi zdál již poněkud tuctový a předvídatelný - tedy až na samotný závěr, který opět přichází s dost nečekanou pointou. Na postavách je nejzajímavější pouze jejich herecký představitel, ať už nádherná Kate Beckinsale nebo inteligentně šílený Ben Kingsley... Je to slušné, ale k nezapomenutelnému zážitku to nestačí. 6/10(3.1.2015)

Atmosféra opuštěného blázince uprostřed lesů byla pohlcující. Do toho skvělý Ben Kingsley a půvabná Kate Beckinsale. Fakt mě to bavilo a když se ve sklepení objevil Michael Caine, v duchu jsem tleskal. Bohužel to v průběhu malinko ztratilo dech a snahu opepřit to ještě finálním zvratem, za každou cenu, moc nechápu. Když to porovnám např. s malinko podobným Scorseseho Shutter Islandem, tak to je prostě vyšší level.(6.9.2015)

Podivný Exkrement pana Poea mi připravil opravdu velice příjemné překvapení. Možná bych to lehce přirovnal k Shutter Island od mistra Skorseseho, ale ten byl podstatně více hororovější a náročnější. Eliza Graves je dle mého názoru jednodušší a přímočarejší, to ovšem není vůbec na škodu, když herecké výkony jsou naprosto fantastické (převážně Ben Kingsley to skvěle táhne), atmosféra domova lunatiků je úžasná a zvraty v ději jsou opravdu taky luxusní. Neustále jsem hodně truhlil, že tady takovýto film nebyl od onoho Prokletého Ostrova a nyní již netruhlím.(21.11.2014)

Já jsem tedy po celých 112 minut ležel, nehýbal se a skoro nedýchal. Tedy občas jsem trošku pocucával portské víno :-) Musím pochválit perfektní kameru, děsivé sanatorium a skvělé herecké obsazení. No a konec, ten mne opravdu překvapil. Víc takových filmů a budu chrochtat blahem...(27.10.2014)