Další brilantní film Woodyho Allena. Harry Block, spisovatel středního věku, píše romány a krátké příběhy na základě vlastních zkušeností. Trpí zábranami, je neurotizován svou posedlostí sexem, šestkrát se zhroutil a život mu komplikují i jeho tři ženy, Polyká prášky, moc pije, spí s prostitutkami , lže, je zbabělý, zbytečný, starý Blíží se oslava jeho životního úspěchu a Harry se bojí, že s ním jeho radost nebude nikdo sdílet. Bývalá přítelkyně Fay si právě bere jeho nejlepšího přítele Larryho, syna Hillyho zase nepustí bývalá manželka a doktorka psychiatrie Joan. Harry nakonec svého syna unese a doprovod jim dělají přítel Richard, nevlastní sestra, její manžel Celý film je plný malých postav a postaviček, které v podobenstvích představují Harryho v různých etapách jeho života. A přesně v tom stylu, na jaký jsme u Woodyho Allena zvyklí! (oficiální text distributora)

pabelito

Ja neviem, možno som mal šťastie, že Deconstructing Harry bol len druhým filmom, ktorý som od Woodyho Allena videl. Napriek tomu, že ten prvý bol Annie Hall, sklamaný som teda nebol a bavil som sa skvele. Dokonca mi vôbec neprišlo, že ide len o relatívne čerstvý Woodyho snímok. Scenár k tomuto filmu určite písal tým istým vtipným perom, ktorým písaval ešte na prelome 70tych a 80tych rokoch. Najvýstižnejšie by som tento snímok charakterizoval autorovými slovami, ktoré zároveň veľmi trefne vystihujú aj celú jeho tvorbu: "You have no values. With you its all nihilism, cynicism, sarcasm, and orgasm" ()

mat.ilda

"Neuznáváš žádné hodnoty, jen cynismus, sarkasmus a orgasmus! Ve Francii bych s tímhle heslem vyhrál volby..." :-) Chaotický přehled literárních i skutečných partnerek Harryho/ Woodyho, muže, který nefunguje v normálním životě, aby dokázal žít v umění - tam každému připadá méně nesnesitelný, dokonce díky jeho argumentům, obhajujícím svoje nevěry, závislost na sexu, alkoholu a prášcích, podaných neopakovatelným způsobem zjistíte, že nakonec vždycky stojíte na jeho straně a pomáháte mu se litovat... :-) ()

tomtomtoma

Pozor na Harryho je renesancí klaunova nihilistického zaujetí. Klaunův filmový virbl v originálu zní: Dekonstrukce Harryho, a vystihuje ideovou podstatu cirkusového sarkasmu, jímž život dobývá i se před ním urputně brání. Americký intelektuální klaun reaguje na kritiky, osobní skandály, životní a tvůrčí krize i na bouře a úzkosti vnitřního světa. Klaun se rozpomněl na svou náruživost a kolem svátosti moderní éry spotřebního věku amerického typu, u psychoanalýzy, uspořádal karneval na počest dvou základních lidských pudů Érota a Thanata. Cirkusový klaun se neomlouvá, ale obnažuje duši, obavy a naději, strachy a touhy, cynicky pobíhá přes své svršky slabůstek, neohroženě objevuje sarkastické anekdoty života, a pak divoce uchvacuje omamně povznášející rozkoše. Klaunovým prostředkem cynického žonglování s filozofií a realitou, posedlostí a uměleckou tvorbou je Harry Block (velmi zajímavý Woody Allen), úspěšný spisovatel v té životní a tvůrčí krizi. Prokletím je nezodpovědnost k pevnému rodinnému uspořádání, koketním pokušením je živočišnost, obranou je nihilismus a záchvaty hédonismu. Tvorba je vypořádáním se s vlastní úzkostí a klaun je ve své nezdvořilé dychtivosti k nezastavení. Klaunovou zástěnou jeho zmatků je Cookie Williams (zajímavá Hazelle Goodman), animírka v bezelstné bezprostřednosti k Harryho aktuálním potřebám. Klaunova cesta za uznáním nemůže mít příhodnější symboly. K nejvýraznějším ženským postavám filmu patří druhá Harryho manželka a psychiatrička, neschopná překonat způsob zakončení manželského závazku, Joan (pozoruhodná Kirstie Alley), dále Harryho bývalá švagrová ze třetího manželství a jeho vášnivá milenka, rozzuřená z toho náhlého konce, Lucy (velmi zajímavá Judy Davis), také Harryho poslední milenka a jeho mladá obdivovatelka Fay Sexton (velmi příjemná Elisabeth Shue), a nakonec Harryho sestra, v sourozeneckém nedorozumění na ideový postoj k obrazům života, Doris Block (zajímavá Caroline Aaron). Z dalších rolí: Harryho literární alter ego v prostopášnosti třetího manželství Ken (filmový režisér Richard Benjamin), Harryho nejlepší kamarád a spisovatel, přebírající tu poslední milenku, Larry (Billy Crystal, též v roli ďábla), Harryho, z vlastní náhlé smrti vystrašený, kamarád Richard (Bob Balaban), Harryho literární alter ego z rozpoznávání života prvního manželství Harvey Stern (Tobey Maguire), Harryho literární alter ego z narození syna v druhém manželství Paul Epstein (Stanley Tucci), literární ozvěna Lucy jménem Leslie (Julia Louis-Dreyfus), Harryho drzá literární syntéza druhé Harryho manželky a sestry Helen (Demi Moore), Harryho třetí a intimně odměřená manželka Jane (Amy Irving), slepá babička (Jane Hoffman), exotické erotické pokušení Lily Chang (Sunny Chae), neodbytná Smrt (Ralph Pope), rozostřený filmový herec Mel (Robin Williams), Melova zmatená choť Grace (Julie Kavner), Harryho švagr, Dorisin manžel Burt (Eric Bogosian), Harryho milovaný synáček Hilliard Block (Eric Lloyd), Harryho tatínek v pekle (filmový režisér Gene Saks), či literárně nihilistická ozvěna Harryho židovského dětství Max (Hy Anzell) a Dolly (Shifra Lerer). Film Pozor na Harryho není prchlivou sebestředností, ale je klaunovou sebereflexí v jeho nezdvořilé dychtivosti nihilistické filozofie a sarkastické sebeobrany před zuřivým světem. Pozoruhodný niterný výjev a intimita cirkusového klauna! () (méně) (více)

Schuldiner

V tomto filmu Allen (ve své záletnické roli) přímo perlí :-) Pokud vás opravdu vytočená až hysterická manželka vyhazuje z domu pro vaši nevěru a vy jí na to odpovídáte způsobem: ´´Jsem oběť, tak jako ty! Myslíš si, že nechat se vykouřit...prsatou mladicí, je pro mě kdovíjaký potěšení?´´ ... .. .. ´´Já tomu nerozumím proč kultivovaná žena není schopna rozlišit mezi bezvýznamným... vášnivým vztahem... a poklidným rutinním manželstvím.´´ :-))) PS: Samozřejmě je to vše vytržené z kontextu, takže pro úplné pobavení je lepší to shlédnout:-) -- 87% -- ()

viperblade

Deconstructing Harry je pro mě zřejmě nejrozporuplnější Allen. Slyšíte, že to je typický Allenův scénář, ale obohacený o notnou dávku sprostých slov, kterým se Woody ve svých filmech většinou vyhýbal. Ale to mi ani tak nevadilo, nejsem prudérní člověk, kterého by tohle rozhodilo. Jenže… to by hlavní roli nesměl hrát sám Woody. Totiž jemu jsem ty šlapky, kuřby a už si nepamatuju co ještě, vůbec nevěřil. Stejně jako jsem mu nevěřil ta sprostá slova, protože v jeho podání to prostě nepůsobilo drsně či světácky, ale jen vtipně a nedůvěřivě. Tenhle film mohl být skvělým, protože má o čem vyprávět, ale Woody se měl tentokrát vynechat z castingu a zůstat jen za kamerou. Protože když máte problém věřit prakticky cokoliv hlavní postavě, která prakticky nesleze z plátna, tak film, byť jakkoliv kvalitní, je pro vás o ničem a vy jen tiše a (ne)trpělivě čekáte na konec. Budu ještě hodný a za scénu v pekle dám 50 %. ()

• Film zahajoval MFF v Benátkách 1997. (D3VIL)

Zemřela herečka Kirstie Alley

Zemřela herečka Kirstie Alley