Černý zabiják

Dokumentární

USA, 2013, 83 min

Chris Towey

Jeff Beal

Dokument zachycující výpovědi svědků a pracovníků zábavního centra SeaWorld, ve kterém došlo k řadě nešťastných událostí, při vystoupení s Kosatkou dravou. Sledovat dokumenty tohoto typu není jistě příjemná ani hezká podívaná, ale vědět o tom, že svět není jen plný duhových poníků a jednorožců je stejně důležitý, jako ponaučení z toho, že chování kosatek v zajetí pro komerční cirkusové vystoupení není správné.(16.3.2014)

Smutné je, že spousta lidí potřebuje vidět takovéhle dokumenty, aby pochopila, že SeaWorld je na hlavu postavená zhovadilost. Blackfish je silný kousek, ale výjimečnosti The Cove nedosahuje, už jen proto, že nemá ten neuvěřitelný příběh Richarda O'Barry a jeho zarputilost. Blackfish konstatuje a jasně dává najevo, že takhle by to nešlo. Jenže na to už je pozdě. Teď už je potřeba jednat, což tým kolem The Cove pochopil. Aby to nepůsobilo tak špatně - Blackfish je jeden z nejzajímavějších snímků letošního roku, kosatky jsou fascinující a celou dobu jsem si přál, aby povstaly a vyžraly půl lidstva. Pořád doufám, že to udělaly, když se vyply kamery.(30.12.2013)

Tím černým zabijákem není kupodivu myšlen negr z Bronxu, jak jsem se domníval, ale sympatický, inteligentní a citlivý mořský živočich. Tím se mé znalosti mořského světa hluboce prohloubily a mně se potvrdilo tušení, že v moři neplavou jen obalované rybí prsty.(1.11.2014)

Dlhšiu dobu som rozmýšľal, či tomuto dokumentu dať tri či štyri hviezdičky. Nakoniec som sa priklonil k trom, pretože ani zďaleka nevyužil potenciál, ktorý mu problematika kosatiek v zajatí poskytovala. Dobré bolo vidieť tie unudené, obtlstnuté, spokojnosť vyžarujúce americké rodinky, ktoré už za živý svet nevedia, čo by ich ešte mohlo zaujať a prekvapiť ako idú utrácať doláriky do aquaparku. Určite ich nenapadne, že sponzorujú odchyt a trápenie týchto zvierat v podmienkach väzenia. Inteligentné a citovo disponované veľryby sú za pár zdochnutých rýb nútené predvádzať kúsky, ktoré podporujú v prostoduchých divákoch ilúziu, že príbehy Willyho alebo trebárs ľadového medveďa Knuta sú vystrihnuté zo života a že sa vlastne tým zvieratám žije dobre a milujú svojich cvičiteľov. Preto je dôležité utajiť, keď sa raz za čas stane nejaká "nehoda" a človek sa nestačí čudovať, koľko ľudí z branže sa nechá prostituovať, aby zachránili biznis svojich šéfov, na ktorom sa priživujú. Aj ten hlupák, ktorý názov tohto filmu preložil ako Čierny zabiják by si zaslúžil, aby sa s ním nejaká kosatka chvíľu pohrala. Zabijaci sú ľudia, kosatky sú predátori, živiaci sa lovom iných živočíšnych druhov. Kosatky, na rozdiel od ľudí, neorganizujú masové vraždenia z pochybných dôvodov. A aj keď bolo niekedy pozorované "hranie sa" s ulovenými tuleňmi, išlo iba o výuku mláďať v obratnosti pri love a nie o priznanie viny politických, či náboženských oponentov.(8.7.2014)

Už som videl zopár dokumentov, kde naznačovali, či priamo popisovali, ako sú tieto ryby alebo cicavce alebo ako už chcete, frustrované, deprimované a proste ubližuje sa im tým, že sú v zajatí. V podstate mi tento dokument nič nového nedal, akurát rozsiahlejšie popísal cez výpovede ľudí, akí skúsení a šikovní boli cvičitelia, ako neboli Kosatky zlé, no proste vzhľadom na ich iné jednanie, ktoré sa v skratových momentoch zvýraznilo, tak sa stali nehody. Škoda, že tu nie je nejaká investigatíva, navyše sa dlho reční takmer o ničom, čo som prekvapený, že iné dokumenty, ktoré majú čo povedať, tak tie nie sú veľmi dlhé a toto bolo možno až moc. Navyše veľká časť dokumentu bola podľa mňa viac zameraná na ľudí, než na kosatky a ich správanie a vnímanie, tiež to z môjho pohľadu nebolo až tak správne.(25.2.2014)