Temné kouty

Temné miesta

Drama / Mysteriózní / Thriller

Francie / USA / Velká Británie, 2015, 104 min

• JohnCZ

Oproti Zmizelé jsem nečetl knižní předlohu, která mě ani po zhlédnutí filmové adaptace vůbec neláká. Čekal jsem komplexní napínavý thriller, ale Dark Places je spíše průměrná televizní detektivka z prostředí amerického vidlákova. Průměrná režie, průměrné herecké výkony a co víc, průměrný scénář.(10.10.2015)

• Rakosnicek77

Film se táhnul v nekonečně pomalém tempu, až k milosrdnému konci. Pro mne nebyl ničím jiným než ztraceným časem. Nenabízel nic, ani poutavý děj, ani akci, sympatie k hrdinům, prostě nic. Plytký a nezajímavý, navíc opravdu nudný :-((25.12.2015)

Detektívka, ktorá by chcela byť psychologickou drámou. Psychologická dráma, ktorá by chcela byť chladnou, temnou detektívkou. Vo výsledku však z každého trochu, ale ani jedno poriadne. Príbeh síce výborný, komplexný a všetky postavy v ňom majú pre svoje činy odôvodnenú motiváciu, to všetko však vychádza z vynikajúcej knižnej predlohy, film tento potenciál nijako výrazne nevyužil. Ako detektívke tomu totiž chýba potrebná dávka napätia, nakoľko línia zo súčasnosti je pomerne obyčajná a ani pátranie po tom ako to celé bolo sa v podstate nekoná. S teóriami podivnej skupiny samozvaných detektívov sa nepracuje a tak postava Charlize Theron iba rutinne navštevuje ľudí zo svojej minulosti, načo je divákovi zobrazovaná línia z jej detstva, až sa nakoniec odhalí celý príbeh. Záver síce nie je očakávaný a predvídateľný, no cesta k nemu je pomerne nevzrušivá, nakoľko na to, aby sa divák s jej postavou dostatočne vžil je celé to psychologické podložie iba veľmi chabo rozpracované. Zaujímavejšou tak ostáva línia z minulosti, v ktorej nechýba niekoľko emocionálne silných scén, avšak Paquet-Brenner to celé podáva úplne neoriginálnou, obyčajnou formou, kde nakoniec Dark Places vyzerajú skôr ako solídnejší televízny film, než ďalší filmový skvost pod ktorým je podpísaná Gillian Flynn. Herci sú bez výnimky skvelí (do detailu presná Charlize Theron, ktorá svoj charakter nemusí nijako hrotiť) a čo postava to precízny výkon (hlavne Chloe Grace Moretz a Nicholas Hoult), takže obzvlášť vďaka nim film drží pútavosť prakticky po celý čas, no chýba tu to najhlavnejšie a to je silný režisér, ktorý by dal príbehu správnu dávku temnej atmosféry, depresívnu náladu alebo aspoň o kúsok zaujímavejší vizuál. Takto to síce nie je vyslovene zlé, len trestuhodne obyčajné a obrovský potenciál predlohy nijako nezužitkovaný. Temné kúty nakoniec vôbec nie sú také temné. CELKOVO: 3* (6/10)(7.8.2015)

Oproti Zmizelé, která pro mě byla velkým filmovým překvapením, mě Temné kouty docela zklamaly. Herecké obsazení bylo sice zajímavé, ale ani to nezachránilo dějové zvraty, které se zhruba v půlce filmu staly velice předvídatelnými. Flashbacky mi přišly zajímavější, než příběh ze 'současnosti', který byl v podstatě zcela nudný a až na závěr se tam nestalo nic, co by stálo za zmínku. Navíc tam bylo spoustu postav, které nikdo nepředstavil a automaticky přitom házeli jedno jméno za druhým, a já vůbec nevěděla, která bije. Než jsem se zorientovala, tak uplynula snad půlka filmu. Viděla jsem i horší filmy, ale Temné kouty mi přišly zcela průměrné a nezanechaly ve mě žádný velký filmový zážitek. 3*(19.6.2015)

Z počátku se poměrně v rychlým časovým sledu střídala dvě pásma, takže jsem potřeboval chvilku na orientaci a seznámení se s postavama jak v čase současném, tak ve flashbackové části. Naštěstí postav není tolik a nový příchází postupem času, takže orientace v příběhu je mnohem lepší a rychlejší než třeba v pařížském metru. Hodně dlouhou dobu se film soustředí na odkrývání nových skutečností jednoho brutálního zločinu. Vše sleduješ s pozice Libby a do odkrývání filmařských karet jsou zapojený i vzájemné vztahy hlavních postav a šikovně si s tebou filmaři hrají na cestu z thrilleru do psycholgie a zase zpět. Za nejemotivnější část filmu označuji jednoznačně závěr, který mě těžce rozcuchal. Svůj podíl na kvalitním filmovým zážitku mají i luxusní herecký výkony ústředního tandemu Chloë/Chlarlize. Pokud v Chloë budeš hledat roztomilou holčičku, tak bych spíš doporuči jehlu v kupce sena, tam ta šance na nález je rozhodně vyšší a Charlize ? Už po druhý mně tento rok dokázala jak talentovaná je to herečka, ona není nijak výrázná v gestech nebo fyzckým herectví, ale prostě tě uhrane a každou scénu ji sežereš. Nejradši bych přenechal rozhodování zda čtyři či pět vyznavači bydlení v sudu, jistému panu Díogenésovi, ale čas nevrátíš, tak si musím poradit sám.(9.6.2015)