Pinocchio

• USA Pinocchio

Pinocchio studia Walt Disney je krásnou pohádkou o tom, že sny se mohou stát skutečností, pokud si to opravdu přejeme. Nyní vychází Pinocchio ve Speciální edici - s dokonale vyčištěným obrazem a zvukem tak, jak jste ho ještě nikdy nemohli vidět! Nemá asi cenu připomínat, že hlavním hrdinou je malá dřevěná loutka, která si ze srdce přeje stát se opravdovým chlapcem. Není to ale zdaleka tak jednoduché, jak si myslí. Připomíná mu to na každém kroku i cvrček Jémine, jeho nerozlučný společník. A kdykoli Pinocchio zalže, začne mu růst nos - vždy o kousek víc a víc.

Příběh o Pinocchiovi okouzlil celé generace dětí dokonalou klasickou animací i hudbou, za kterou byl dokonce oceněn prestižním Oscarem. (oficiální text distributora)

koty2201

Je viacero kultových a starých rozprávok od Disneyho, ktoré som z nejakého dôvodu ešte nemal možnosť vidieť a dopĺňam si ich až teraz ako dospelý. Aj tu sa jedná o rest ťahajúci sa 84 rokov od premiéry :D Každopádne, teraz sa už vôbec nedivím, prečo je pôvodná kreslená verzia dreveného chlapca, menom Pinocchio, od Disneyho, vnímaná ako najlepšia. A teraz ako dospelý vnímam aj tie malé náznaky hororu. Sorry, ale niektoré veci by u dnešných detí neprešlo. Respektíve u ich rodičov. Lebo aby film ukazoval fajčenie cigár a podobné záležitosti, to už je trochu príliš a dnes už dosť nemorálne pre detské oči. Na druhej strane tu máme aj opak a to poučenie do života. A to nie len jedno. Príbeh asi nemusím opisovať, pretože je to tá klasika, ktorú určite mnohí poznajú. Všetko mi prišlo v poriadku v zmysle spôsobu spracovania a som prekvapený, že sa to zmestilo do hodiny a 27 minút. To sú tie staré filmy. Väčšiu stopáž na kvalitný dej nepotrebovali tak, ako to je dnes. Prekvapilo ma, že tam prakticky nie je ani vysvetlené, prečo Gepetto túžil po synovi (teda že ten skutočný umrel na vážnu chorobu). Alebo že krátko po tom umrel aj samotný Gepetto. To by bola asi pre decká príliš veľká depresia :D Herecké výkony opäť nemám ako v českom dabingu posúdiť. Nehovoriac, že tých dávno zosnulých hercov ani nemám šancu poznať. Ale k spracovaniu postáv sa vyjadriť môžem a napríklad tí dvaja podvodníci, líška a kocúr, boli asi najzábavnejšie duo a najsympatickejšie postavy. Aj samotný Pinocchio sa správal primerane, aj keď občas mi prišiel neprirodzene naivný. Chvalabohu nespieval ako v nových verziách. Ja takéto spevy veľmi nemusím. Cvrček mal viac priestoru a svoje pôsobenie mal lepšie odôvodnené ako teraz v moderných spracovaniach. Pekný šmrnc príbehu dodali aj kocúr Figaro a rybyčka (ktorej meno mi vypadlo). Inak, keď sa neposlušné deti menili na somáre, tak to bolo na môj vkus dosť creepy, na to že ide o rozprávku. Po technickej stránke asi nemám čo vytknúť, pretože ide o starú, poctivú a kvalitnú animovanú tvorbu, kedy sa všetko muselo kresliť ručne. A to si zaslúži veľké uznanie. Hudba je skvelá a milujem takúto starú dobovú muziku. Výprava tu je už taká klasika, keďže dobre vieme, kde všade sa dej odohráva. A myslím, že už viac technických vecí sa hodnotiť ani nedá :D Takže za mňa by si mal túto klasiku pozrieť každý. Deti, rodiča, starí rodičia. Toto boli ešte zlaté časy Disneyho. Sú tam síce isté veci, ktoré by deti vidieť nemuseli, ale inak môžem odporučiť určite. ()

GMVajgl

Nenápadný animovaný film, který byl v době uvedení neúspěšný - jednak protože byla válka, a taky protože je dost temný, experimentální a neuchopitelný. Pochopit mě ho pomohl Jordan Peterson, který Pinocchiovi věnuje asi 6 hodin v jeho sérii přednášek "Maps of meaning" - a tak tenhle 90 minutový film ctí a povyšuje ho na něco skoro posvátného: archetypální příběh o dospívání člověka, zrození hrdiny, možná dokonce spasitele, kde vše má své místo a svůj význam. Loutku bez vlastní motivace a duše, kterou obvykle hýbají cizí síly, stvoří hodný otec (Geppetto), který ji dá vlastní hlas (namaluje mu ústa). Dobrý otec vysloví nezištné přání - aby loutka získala autonomii, inteligenci a cit. Toto přání je splněno - hodná matka (víla) dá loutce vědomí. Aby se loutka stala skutečným chlapcem, musí projevit odvahu, upřímnost a nezištnost, což jsou kvality potřebné k úspěchu lidské civilizace. Cvrček je Pinocchiovo svědomí, které na začátku nabízí jen jednoduché rady, které nelze použít pro řešení skutečných problémů, ale roste spolu s Pinocchiem. Naivní Pinocchio vyráží do školy a není nijak připraven na setkání se zlovolnými lidmi (liška a kočka), kteří ho zmanipulují, svedou na "lehkou" cestu a odvedou k loutkaři (Strombolimu). Stromboli je tyran, chce vypadat dobře před publikem a udělá pro publikum všechno - je to taky loutka. Zachrání ho příroda / dobrá víla - lidé jsou ochotní odpustit porušení pravidel mladým a neznalým, ne však někomu, kdo pravidla zná. Pinocchio lže a naroste mu nos - lži rostou, dokud nejsou zřejmé každému. Pinocchio chce jít zpět do školy, ale znovu potká lišáka, který ho přesvědčí o tom, že je oběť - že by měl odložit zodpovědnost a vzít si "dovolenou". Znovu ho tak svede na "lehkou" cestu → na ostrov požitků. Zde se chlapci mohou chovat impulzivně nevázaně - cynicky rozbíjejí krásný dům, znamení úspěchu, který je, líné a škodolibé chlapce, soudí. Chlapci se během noci mění na osly - ti, kdo ignorují svoji zodpovědnost, se stávají nosiči břemen pro tyrany. Pinocchio utíká a skáče do chaosu vod. Snaží se vrátit domů, ale nejde to (Geppetto není doma) - Pinocchio se na svých cestách změnil a nemůže o tom lhát sám sobě. Dál musí zachránit svého otce (pořádek) z břicha velryby (chaos). Pinocchio je spolknut spolu s hejnem ryb - Geppetto začne chytat ryby a Pinocchia si nevšímá - Geppetto představuje zastaralý pořádek - řeší malé problémy (ryby) a zapomíná na velké (dostat se ven). Pinocchio se shledává s otcem - přiznává oslí uši = přiznává svůj nenaplněný potenciál - což je dobře. Toto přiznání a pokora jsou nutné podmínky pro ovládnutí čehokoli. Pinocchio prokáže odhodlání vyřešit klíčový problém a uniká z velryby. Velryba rozbije vor a Geppetto se topí. Říká Pinocchiovi, aby se zachránil - to je poslední Pinocchiovo pokušení. Pinocchio umírá, ale dobrá víla ho oživí jako skutečného chlapce. Takže to není žádná pošetilá pohádka. Spíš jen nepochopená. Přitom má povedenou animaci a hudbu. Walt Disney byl údajně tak zklamán, že se rozhodl dělat už jen filmy "na jistotu", což je obrovská škoda pro americkou kinematografii. () (méně) (více)

Deschain

Pekná rozprávka, len má na začiatku zbytočne pomalé tempo a je rozťahaná. Piesní tu nie je toľko ako v neskorších Disneyovkách, hudba je príjemná. Škoda, že pre mňa tu nie je ani výraznejšia obľúbená postavička. Najlepšia je asi scéna s veľrybou. Je to niekde medzi 3 a 4, ale 4kové animované filmy ma bavili oveľa viac ako tento. ()

Torimmer

Opravdu divný, a takový pasivně agresivní Disneyho produkt. Morální poselství o dostihnutí brutálního trestu dětí a puberťáků, kteří se oddávají dospěláckým neřestem, přičemž jsou celou dobu manipulováni dospěláky a celé je to přitom zaobalené do barvičkovité disneyovské veselé pohádky, nějak fakt nemám chuť podporovat. Když se aspoň chci zabavit u akce a děje, tak zjistím, že ten je vycucaný z prstu a bez nápadu (to, že Gepeta z ničeho nic spolkla veleryba a on přebývá v její tlamě jsem nepochopil). Celým filmem se tam line to, že Pinocchio vlastně neumí poslouchat, a je nezvladatelný a sobě-nebezpečný, ale hlavně, že celou dobu má strašně působit jako oblíbená, doširoka se usmívající, pohádková postavička. Přitom je to ňouma. Jo, "děti mají poslouchat, jinak budou potrestány", to je to, co se má Pinocchio naučit. Kecy. Žádná druhá stránka věcí, žádné pozastavení se nad krásou života kolem (jak to Disney umí), žádné pocity štěstí (opět jak to Disney umí), jen boj o vlastní život kvůli vlastní blbosti. A nakonec si zazpíváme jako v nádherném šťastném příběhu, jakoby se ty hrůzy předtím vůbec nestaly. Pakárna. Nebrat vážně. A jako né že by tahleta (a jiná) prapodivná poselství nebyla v pohádkách běžně přítomna, ale tady už to bylo fakt moc. ()

vydumnica

Je to az neuveritelne...animovany film z roku 1940!!! Dnes som si ho pozrela so svojim 4rocnym syncekom a obidvom sa nam Pinocchio pacil, akoby nie? Je to jednoducho Disney klasika. Pribeh som samozrejme poznala od detstva, ale myslim si, ze film som videla az teraz prvykrat. Je super, ze ho upravili, cakala som zrnity obraz a nekvalitny zvuk, takze ma to milo prekvapilo. Viac ma bavila prva polovica, bolo to uplne skvele, najma ten zaciatok, ale potom uz ma to az tak nebavilo, hlavne Pleasure Island a tie casti s velrybou ako aj samotne hladanie velryby uz vobec nie, ale nevadi. Velmi pekna rozpravocka kazdopadne. Pekna a kvalitna animacia a hudba, poucny pribeh, vtipne momentky. 75%. ()

• Skutečné jméno Honesta Johna je v propagačních materiálech uváděno jako J. Worthington Foulfellow, ale ve filmu samotném toto jméno nikdy nezazní. (LUKICKK)
  • Jako vodítko pro animátory byly postaveny pracovní modely všech Geppettových kukačkových hodin. (LUKICKK)
  • Poprvé byly použity hlasy slavných osobností pro namluvení kreslených postaviček. Cliff Edwards, který namluvil Jiminyho Cricketa, byl v té době populární osobností. (LUKICKK)

Roberto Benigni bude Geppetto

Roberto Benigni bude Geppetto

29.10.2018

Oscarový herec a režisér Roberto Benigni (Asterix a Obelix, Život je krásný) si zahraje Geppetta v nové verzi Pinocchia od italského režiséra Mattea Garroneho (Dogman). Benigni má už s kultovní… (více)