poster

Bohové musejí být šílení

 • Česko

  Bohové musí být šílení

 • Jihoafrická republika

  The Gods Must Be Crazy

 • Slovensko

  Bohovia sa museli zblázniť

Dobrodružný / Komedie / Akční

Botswana / Jihoafrická republika, 1980, 105 min

Režie:

Jamie Uys
 • tron
  ****

  „Nechcem o tom hovoriť.“ Panebože, ako hodnotiť? Dobré? Zlé? BOHOVIA SA MUSELI ZBLÁZNIŤ patria k filmom, ktoré milujete alebo nenávidíte. Ja osobne nenávidím všetky trápne hysterické bláznivé komédie z africkej produkcie, ale toto je nostalgická výnimka, pri ktorej som v detstve strávil nejednu reprízu a chechtal sa na crazy blafoch typu „džíp, ktorý nesmie zastaviť“ alebo „ajajajajajaj.“ N!xau patrí zrejme k najbizarnejším hercom svetovej kinematografie, oproti ktorého životnému príbehu blednú i takí borci, ako Howard Hughes a Marlon Brando. Drobný „krovák“ N!xau a jeho "kolová fľaša na konci sveta“ sa v nasledujúcich rokoch vrátili ešte trikrát, ale to už bolo hrozné (obzvlášť posledný diel, BOHOVIA SA ZBLÁZNILI AJ V ČÍNE, ktorý N!xau nakrútil 10 rokov pred svojou smrťou).(5.4.2009)

 • Enšpígl
  *****

  Humoru je ve filmu je víc než úředníků v Evrospký unii. Například při veškerých společných scénách Andrewa a Kate jsem byl vysmátej jak zkouřená hyena. On je to takovej blázinec v neustálým pohybu, pořád tam totiž někdo někam jezdí nebo běhá, až člověka napadne, že bohové jsou tady s tím šílenstvím na tom ještě nejlíp. Dokonale využití africké fauny a flory ve prospěch grande legrande. Nemám co bych vytknul, přál bych si, aby se točilo víc takovýhle zábavných filmů ošoustaných fešáckým dobrodružstvím.(6.6.2011)

 • flanker.27
  *****

  Bílá žena byla moc veliká. Člověk by musel lovit celý den, aby ji uživil. Spolu s druhým dílem jedna z mých nejoblíbenějších komedií vůbec. A nechce se mi o tom mluvit.(3.10.2005)

 • RHK
  ****

  Není mnoho komedií ze života Křováků. A právě kontrast mezi primitivní pohodou života na poušti Kalahari a stresujícím civilizovaným světem dal vzniknout svéráznému humoru. "Viděls někdy kytičkované kalhotky?" - "Tak se dostal na strom?" (o pověšeném automobilu). "Ajajajajajaj!" Trailer: http://www.sms.cz/film/bohove_musi_byt_sileni/ukazka(26.8.2009)

 • heyda
  *****

  Neuvěřitelně zdařilý film z africké produkce, s inteligentním humorem, dobrou kamerou, hudbou a hlavně sympatické Xixaovi. Film o křovácích má výhodu i v tom, že moc takových filmů nevzniklo, jestli vůbec nějaký. A je taktéž krásně vidět, že člověk nepotřebuje žádné hollywoodské hvězdy ani velkou výpravu a kostýmy, aby mohl vytvořit poutavý a humorný snímek. To se mi prostě líbilo.(11.9.2009)

 • - Záverečná scéna, v ktorej Xi hodí fľašu z útesu sa natáčala na mieste zvanom Božie okno (God's Window) v provincii Mpumalanga, Južná Afrika. (m.a.t.o.)

 • - Režisér Jamie Uys pátral tři měsíce v poušti Kalahari, aby našel dokonalého Sho, který ve skutečném životě neměl žádný kontakt s civilizací. (Kulmon)

 • - Ni Xau, představitel Xixa, se nikdy s ničím jako kamera nesetkal, takže pro něj bylo natáčení v tomto směru novátorské, úsměvné ale hlavně velmi obtížné. (Karlos80)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace