,,JE TAK JEDNODUCHÉ NECHAT SE OSLNIT. POULIČNÍ LAMPY, NEONOVÁ SVĚTLA, OBCHODY PLNÉ SPOTŘEBNÍHO ZBOŽÍ. AUTA… ALE JAK VÍTE, JE TO JENOM BAREVNÉ POZLÁTKO. PŘELUD. SVŮDNÝ PŘELUD… " /// Komoušskej fesťák jako záminka pro romantický drámo. Etzler a jeho romantika pro starší (a pokročilejší – věkem), ideologickej mutant Hádek, kterej zažije něco krásnýho i bez Leninovejch svazků, Lee Harvey Oswald a Jurij Gagarin jako vtipný postavy (zřejmě). Máme se přesvědčit, že socialismus lásce s kapitalismem nepřál. Nenuceně. Sice to není žádná extra prdel, ale příběh ujde. Hlavně ničím neurazí (asi teda). A ti, co vojeli studentský fesťáky, jistě půjdou vejš! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem na Finsko – Českou romantiku. 2.) Tohle znám nazpaměť! . /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(25.9.2014)

Tentokrát jsem pominula velkou nadsázku a nepravděpodobnost děje (prostě mi to nevadilo). Jen jsem se nechala unášet příjemným příběhem v nepříjemné době. Kati Outinen je ve své roli skvělá.(5.12.2014)

CITÁT - Čest práci......Velmi zajímavé jméno zazní asi po půl hodině příběhu. Překvapilo mě a vyvolalo mrazení. Ale nebudu prozrazovat. CITÁT - Musím se vrátit domů a zjistit, kdo ji zabil......... Já se bavil. Je to zvláštní pohled do ne tak vzdálené doby. Je to slušné a musí se překonat zeď. CITÁT - Musím se vypořádat s potenciální mezinárodní krizí....... Je to opravdu o lásce z jiné doby a já si to užil.(4.11.2014)

Veselý a poněkud jiný pohled na šedivý československý socialismus. Autentický jazykový zážitek, který narušují jen Sověti Budař s Jiráčkem. Úzkoprsá přímočaře vyvedená romantika končící na tom nejhezčím místě. Etzler a jeho babička Kati Outinen. Více v externí recenzi pro kult. na konci března.(9.4.2014)

• VášaVF

Další trochu český snímek, vhodný na všední večer do televize, ale do kina? Je to jen průměrný televizní film, kde zářil Kryštof Hádek.(13.9.2014)

• - Když v závěru filmu Elsa (Kati Outinen) větší z ruky prezidentovi, sdělí mu i dvě budoucí věci, které prezident považuje za nesmysly - osamostatnění Estonska, jeho vstup do NATO a vítězství Finska v hudební soutěži Eurovize. Obojí se nakonec vyplnilo. Estonsko získalo nezávislost v r. 1991 po rozpadu Sovětského svazu, do NATO vstoupilo v r. 2004. Finsko vyhrálo Eurovizi v r. 2006, když zvítězila kapela Lordi s písní "Hard Rock Hallelujah". (Foxhound#1)

• - Natáčení probíhalo v Praze, finských Helsinkách a v norském Andenes. (Terva)

• - Pokud neznáte básníka Andrušenka, kterého si zahrál Jan Budař, věřte, že je to náhradní jméno za Jevgenije Jevtušenka, který jako žijící pamětník nedal svolení použít své jméno v tomto filmu. (Terva)