Láska, soudruhu je takový žánrový paskvil, který se chvíli tváří jako nevážná komedie a vzápětí jako hrozné drama. Nicméně jako celek to funguje a s velkým nadhledem se můžete podívat, jak to asi vypadalo na Mezinárodním festivalu mládeže. Trošku mi vrtá hlavou, co tam dělal padesátiletý saxofonista, ale rozhodně to je méně do očí bijící než opilý Gagarin balící finskou dorostenku. Ono tvůrci si takových hloupostí vymysleli více, až jim uteklo to nejhlavnější a to je hlavní dějová linie, která je tuctová a šíleně předvídatelná. Na druhou stranu film je zasazen do finské metropole v 60. letech a díky zastoupení všech jazyků působí velmi autenticky a má skvělou atmosféru. Pochválit také musím hlavní aktéry, zejména Kryštofa Hádka, který zapáleného komunistického pionýra zahrál skvěle. Připočtu-li k tomu pár povedených vtípků, jakým bylo například vysvětlování swingu, tak se jednalo o celkem slušnou podívanou. Moje hodnocení 60%.(2.9.2014)

CITÁT - Čest práci......Velmi zajímavé jméno zazní asi po půl hodině příběhu. Překvapilo mě a vyvolalo mrazení. Ale nebudu prozrazovat. CITÁT - Musím se vrátit domů a zjistit, kdo ji zabil......... Já se bavil. Je to zvláštní pohled do ne tak vzdálené doby. Je to slušné a musí se překonat zeď. CITÁT - Musím se vypořádat s potenciální mezinárodní krizí....... Je to opravdu o lásce z jiné doby a já si to užil.(4.11.2014)

Přes roztříštěnost (komedie-drama-romatika) působí snímek až překvapivě celistvě. Díky přesvědčivému herectví jsem vývoj postav sledoval se zájmem. Hádkův moloděc pobaví, ovšem při Budařově údernickém projevu (ten Jevtušenko? zamrazí. Trošku mi vadil věkový nepoměr Miroslava Etzlera a Kati Outinen. Překvapilo mě, že jsou ve skutečnosti vrstevníky, navíc si scénárista pomohl při jejich prvním setkání pěknou replikou.(21.5.2016)

Čert vem v zájmu vtipu zjednodušující tendenčnost, jako nenáročná hřebejkovina plná východňanů v neokoukaném prostředí je to příjemná podívaná. Nenáročné, nepamětihodné, možná i trochu moc dlouhé, ale i díky uchu lahodící jazzové hudbě a finštině prostě od začátku do konce příjemné. A s tak povedenou tečkou, jako byla závěrečná plavba za svobodou se ze sálu nedalo odcházet ve špatné náladě.(30.4.2014)

• Slarque

Ten nápad měl potenciál, ale někde se ztratil. Moc nefunguje spojení romantiky a situačního humoru, scénář má vůbec víc much, než je zdrávo. A co herci? Mezi Kati Outinen a Miroslavem Etzlerem nebyla žádná chemie a byl tedy problém věřit, že by spolu kdy něco měli. Kryštof Hádek jako jeden z mála vybalancoval romantickou postavu i naivního blba s nabiflovanou socialistickou propagandou. Z vedlejších rolí mě nejvíce bavila Laura Birn, která se zřejmě hodlala spojit s proletáři všech zemí světa. Možná byl někde humor pochopitelný jen pro Finy, ale spíš to i tam je jen podprůměrná taškařice.(22.5.2016)