• Francie

• Německo

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Drama / Historický

Francie / Německo, 2013, 122 min

Nebýt toho, že znám Kleistovu předlohu, místy bych se v ději asi ztrácel, především díky svéráznému střihu a minimu dialogů, které by nepřipravenému divákovy vysvětlily kdo, co, proč a proti komu. Změny oproti literárnímu předobrazu (přenesení děje z pomezí Saska a Branibor někam do pyrenejského podhůří, záměna synů za dceru nebo nahrazení Luthera jakýmsi anonymním pastorem) se ukázaly jako nepodstatné a celek nakonec působí podobně stroze jako kniha, jejíž poselství - nelidskost společenských institucí a zároveň mravní relativitu individuální vzpoury proti nim, problematičnost fanatického přesvědčení o své pravdě a obětování všeho a všech abstraktním principům spravedlnosti - tlumočí snímek zdařile a beze zbytku.(26.12.2014)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(31.5.2013)

Příběh Michaela Kohlhaase jsem viděl v jeho westernové podobě Jack Bull z produkce HBO a líbilo se mi to. A v tom je právě můj problém. Dostal jsem stejný příběh, tudíž jsem věděl, jak začne, jak bude probíhat a jak skončí. Odchylky se prakticky nekonaly a v tomto případě bylo jedno, jestli proti sobě stojí poddaný a baron, nebo drobný chovatel a vlivný statkář. Jistě, je x námětů, které jsou zpracovány mnohokrát a pokaždé mají něco do sebe a konkrétně já hltám každou verzi Nebezpečných známostí, ale k tomu je potřeba tvůrčí fantazie a herecké projevy, které jednotlivé verze odliší a dají jim jedinečnost. Jen syrovost prostě nestačí, ačkoliv filmu přiznávám výbornou atmosféru. A stejně tak nestačí Mads Mikkelsen. Připadalo mi, že des Palliéres se místy inspiroval Refnovým Valhalla Rising a nutil Mikkelsena k podobnému projevu, ale k téhle tématice se to nehodilo. Ale rozhodně tím nechci Mikkelsenův výkon shazovat. Zahrál dobře. Jenže byl v tom sám. Za něco stála pak jen princezna v podání Roxane Duran, ale ta měla jen minimální prostor. Škoda. Čekal jsem mnohem víc. 50%(2.2.2014)

• Bobik9

Divný film, divné postavy, divný příběh. Ale především je to proklatá nuda! Dvě hodiny a nezabavíte se! Mads Mikkelsen je můj oblíbenec, ale ani on to nedokáže spasit. Francouzská příroda je tam krásná, to se musí nechat, ale malebné exteriéry vás také nemohou bavit celou dobu. Předlohu neznám, ale nedivím se, že jsem o ní nikdy předtím neslyšel.(12.2.2015)

Už podla úvodnych titulkov na ktoré som potreboval lupu mi bolo jasné, že to nebude premakané dielo. Film som pozrel celý a zaujmalo ma ako sa to bude vyvíjať. Najhoršie si svoju prácu odviedly osvetlovači podla mňa. Vadili mi dlhé nudné pasáže, kde vlastne nebolo nič vidno, alebo tam ukazovali zbytočnosti. Dalo sa to všetko pekne mestiť do 95 minútového filmu. Tiež mohly zredukovať tie nábožensko-filozofické žvásty. Posledných 30 minút bolo najhorších, lebo to natiahli ako telenovelu. Asi boli platení od stopáže.(21.10.2014)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na mnohých miestach po celom Francúzsku. (MikaelSVK)

• - Obchodník s koňmi Michael Kohlhaas (Mads Mikkelsen) je inspirován skutečnou postavou, a to Hansem Kohlhaasem, který vedl spor s německým šlechticem jménem Günter von Zaschwitz. Ve své době byl Hans Kohlhaas velmi hledaným a nebezpečným, protože na protest vůči nespravedlivému zabavení majetku oním šlechticem shromáždil jiné zločince a společně okrádali lidi, vypalovali domy a plenili vesnice i města. (Deeside)