Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Drama / Historický

Francie / Německo, 2013, 122 min

• verbal

Kdo čeká Statečného kardiaka či snad Roba Madse, bude zklamán. Kdo čeká televizní inscenaci o tom, jak jede Kolhás s koňmi na trh, u celnice se to kapku zvrhne, až se z toho Michal musí projet asi tak s šesti tlustými strejci na koni tam a zase zpátky, prolnutou důkladnými, dvacetiminutovými studiemi korun stromů, běžících holčiček a sáhodlouze hloubajících sedláků, bude tu zmateně drmolit cosi o syrové realitě středověku. Ovšem to, co proběhlo v závěru čumícímu Mikkelsenovi xichtem, to byla pětiminutová óda na dokonalou emoční mimiku, až jsem z toho padl na prdel a s hlubokým smeknutím z toho nádherné dvě vytlačím!(31.1.2014)

Na tenhle film jsem se podíval jedné noci, kdy jsem nemohl usnout. Stává se mi to, když se nemohu zbavit myšlenek na něco, co mě rozčiluje. Tentokrát šlo o to, že moje žena - cizinka cosi nemohla vyřídit na úřadě, protože úřednice jí do cesty postavila zcela nezákonnou a nesmyslnou závoru. Mám bohatou právní praxi s těmito případy, a u soudu jsem proti státu POKAŽDÉ vyhrál. Ale až u soudu, často až na odvolání, a jen málo klientů bylo ochotno čekat na spravedlnost tak dlouho. --- A hleďme, nic netuše jsem sáhl po filmu, který řeší totéž, jenže v kulisách 16. století. A ukazuje se, že tenkrát byla vrchnost stejně arogantní, tupá a necitelná, jako je dnes. Něco je však přece jiné. Kdybych dnes vzal spravedlnost do svých rukou a té blbé babě rozbil hubu, vrchnost by se mnou zametla bez dlouhých cavyků. V tomto příběhu ze starých časů se spravedlnost nakonec přece dala do pohybu a odměřila všem s příkladnou precizností. --- Dějiny jsou moje vášeň a hrozně nesnáším rozšířený pohled, že lidé dávných časů byli zabednění hrubiáni a my jsme vrchol osvícenosti. Tenhle film takto nehřeší, jeho postavy a příběh, ač fiktivní, jsou historicky velmi věrohodné. Navíc je to po všech stránkách provedeno na úrovni bez nadsázky umělecké. --- Pro mě fantastický zážitek.(11.5.2015)

Pomalé, minimalistické, realistické a hodně syrové historické drama které buď diváka dokonale uspí nebo naopak nadchne. Já jsem naštěstí ten druhý případ. Celá audiovizuální stránka je úžasná a nemohl jsem si nevzpomenout na prostředí Velenu v třetím Zaklínači. Celý film se odehrává na jakési chladné, mlhavé a větrné vysočině, v naprosto minimalistických kulisách a s několika málo herci, kterým vévodí bravurní Mad Mikkelsen, jehož všeříkající mimika v závěrečné scéně mě skoro přinutila přihodit pátou hvězdu. Jenže to nemůžu. K plné spokojenosti mi především chybělo trochu doslovnější podání. Místy nejednoznačný styl vyprávění mě přeci jen trochu mátl.(16.10.2015)

• Karamanlis

Ponuré, neadresné, no najmä nezáživné. Práve takto nejako by historický film nemal vyzerať - dejová zápletka nebola divákovi patrične objasnená (doteraz nemám potuchy, kto a ako vlastne ublížil Kohlhaasovej žene...), akt pomsty/vzbury je bezduchý a v podstate spočíva v tom, že tlupa ozbrojených sedliakov sa na koňoch neustále kamsi premiestňuje naprieč neprívetivou krajinou či zachmúrene posedáva kdesi v lese, o nejakých súbojoch tu nemôže byť ani reči, nakoľko aj to málo, čo sa tu objaví prebehne nepochopiteľne implicitne, bez náznaku priameho násilia a jediný ozbrojený hromadný stret, ktorý sa tu udeje, je kamerou snímaný z diaľky asi 300 metrov... vziať to do rúk zdatnejší režisér, tak to vôbec nemuselo byť zlé, pod taktovkou Arnauda des Pallièresa však vznikol iba ďalší nevýrazný flák, ktorý človeku po pár dňoch úplne vyšumí z mysle.(8.10.2014)

Pozitivní na filmu bylo, že ukazoval zákeřnou úlohu církve ve středověku. Pokud člověk odmítl pokořit se církvi a panovníkovi, byl zatracen a proklet. Pokořený, ponížený, ve strachu ze zatracení a prokletí musel žít celý život. Nevěřím, že by právě toto hlásal a chtěl Kristus, mám za to, že chtěl pravý opak. Příběh je lehce zmatený, občas jsem nestíhala, kdo je kdo, kdo proti komu a proč bojuje. Ale průměr si film určitě zaslouží.(5.10.2014)