Michael Kohlhaas

Age of Uprising: The Legend of Michael Kohlhaas

Drama / Historický

Francie / Německo, 2013, 122 min

• verbal

Kdo čeká Statečného kardiaka či snad Roba Madse, bude zklamán. Kdo čeká televizní inscenaci o tom, jak jede Kolhás s koňmi na trh, u celnice se to kapku zvrhne, až se z toho Michal musí projet asi tak s šesti tlustými strejci na koni tam a zase zpátky, prolnutou důkladnými, dvacetiminutovými studiemi korun stromů, běžících holčiček a sáhodlouze hloubajících sedláků, bude tu zmateně drmolit cosi o syrové realitě středověku. Ovšem to, co proběhlo v závěru čumícímu Mikkelsenovi xichtem, to byla pětiminutová óda na dokonalou emoční mimiku, až jsem z toho padl na prdel a s hlubokým smeknutím z toho nádherné dvě vytlačím!(31.1.2014)

• Nettrass

Prášek na spaní, ve filmové podobě.(5.10.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $3,313Tržby Celosvetovo $812,000▐ taký komornejší historický film, kde je na škodu hlavne to príšerne pomalé tempo /50%/(23.12.2014)

,,DOŽADUJI SE NÁHRADY ŠKODY, KTEROU JSEM UTRPĚL …“ /// Středověká realita v reálu. To tempo není bůhvíjaký. Tak nějak si to plyne, ale Michael Kohlhaas má moje sympatie (bodejť! Přelez, přeskoč, ale nepodlez!). Ta jeho představa spravedlnosti… už jen aby ten příběh nabral to tempo… Místy mám dojem, jako bych čučel na Barbara. Proč ne, líbil se mi ten drsnej styl, ty hory … tož i tohle je z takovýho toho náročnějšího soudku. Vobčas jim trvá, než se vyžvejknou a (bohužel) všechna hrdost, zloba a spravedlnost jsou zamlžený oparem nudy. Jako když natáhnete kratší údernej příběh. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou novelu, kterou v roce 1811 napsal Bernd Heinrich Wilhelm von Kleist, jsem nečetl. 2.) Království za koně – to mě nepřekvapí. Ale 2 životy... 3.) Thx za titule ,,retkvi“ a ,,jirkazuza“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(4.2.2014)

Mikkelsena mám rád. Je to pan herec a u filmů s ním jen člověk těžko šlápne vedle.. no i když.... naposled jsem úpěl u amerického spektáklu remake to slavného Souboje Titánů, kam produkce narvala současné hvězdy a kde nechyběl ani Mads. On se podle mně ale spíše hodí pro komorní role, jemu šité na míru, kde on je hlavním hrdinou. Proto když mi kamarád Indy (až to budeš číst - tak zdravím!) tenhle film už před časem doporučoval, těšil jsem se... Jenže. Tohle drama z období severské renesance (datově) i když tady to byl ještě spíš pozdní středověk se vleklo jak zchromlá mula... Na namakaného dumajícího Mikkelsena se sice dobře koukalo i na severskou krajinu, ale když to máte před očima 2 hodiny, žačnete mít té ostřice a mlh už rozostřeno a zamlženo s náběhem na dřímotu... Film má dle mého názoru jen takové 3 významnější momenty, přičemž v závěru graduje, ale i to finále je takové pomalé a mdlé... Jedná se opravdu spíše o umělecký film s důrazem na kameru než na děj a nějaké větší akce k čemuž příběh i samo období děje vybízí.... Mne osobně mrzelo, že kromě dvou oprýskaných stavení (opravdu i v tom šestnáctém lidé bydleli ve zříceninách a neudržovaných sídlech tak jak je známe dnes jako památky? jistě, že ne) se prakticky vše odehrává někde na louce a jednou v lese... Nerad tak částečně musím dát za pravdu verbalovi v jeho komentu. Příběh je jednoduchý. Obchodník je při průjezdu jednou cestou zadržen lidmi místního hraběte a požádán o povolení k průjezdu (které vrchnost samozřejmě zpoplatňuje). On jej nemá a tak musí na místě zástavou nechat dva krásné koně ze skupinky krásných šlechtěných zvířat určených k prodeji na trh. Nechá s nimi i svého pomocníka a vydá se do města. Po návratu z města, kde zjistil, že žádné povolení nepotřeboval - koně najde zubožené, sedřené těžkou prací v lese a sluhu potrhaného od hraběcích psů. Hraběcí čeládka tvrdí, že sluha utekl a koně si v lese vydělávali na ustájení. Nevěří tomu a začne se tedy se šlechticem soudit. Chce jen koně vrátit zdravé a finančně odškodnit sluhu za jizvy po celém těle. Místní pán má ale u soudu bratrance a soud tedy podjatě a logicky straní šlechtě než nějakému koňákovi byť poctivému. Poté co dojde v jeho rodině díky tomuto incidentu k tragédii - bohabojný obchodník vezme zákon do svých rukou a snaží se domoci práva silou. Ačkoliv mu byla spáchána jasná křivda, z hlediska víry má problém s tím co činí, což mu nijak neulehčuje jeho konání. Jak známe z různých dob a různých zemí, málokdy se stalo, že by chudák byť by mu byla spáchána jakákoliv křivda dosáhl silou u panovníka práva... To už musel mít sakra armádu a pak mu byl panovník co by jej omilostnil šumák. často také skočil na lep slibu, že když složí zbraně, případ bude po právu vyšetřen... V souhrnu však dotyčný vždycky skončil velmi špatně a to i s rodinou a včetně těch co jej následovali... Tohle je tak trochu jiný film z konce středověku. Jeho příběh je vyprávěn zvolna, pomocí obrazů. je to příběh o jednotlivci, který se pokusil domoci práva a je to příběh aktuální. I my musíme dnes vážit, zda než jít do nějakého sporu není lepší spolknout křivdu jako hořkou pilulku. Protože pravda a právo někdy přeci jen zvítězí, ale za strašnou cenu. Přesto nepřestanu obdivovat všechny ty, kteří se za pravdu a právo i přes všechna rizika prali, perou a budou prát. Tři šípy do kuše. * * *(3.3.2015)