V porovnání s ostatními technikami boje je ninjutsu prastarým bojovým uměním nejvíce prostoupeným záhadami. Film Enter the Ninja přináší napětí již výlučností svého námětu - zasvětí nás totiž se všemi podrobnostmi do málo známého umění "neviditelnosti". Film se odehrává v Japonsku a na Filipínách a vypráví příběh Colea (Franco Nero), člověka ze Západu, který je zasvěcován do tajných bojových rituálů ninjutsu. Cole přichází na pomoc přátelům v jejich boji proti půdu uchvacujícím naftařským králům a hravě se vypořádá se všemi protivníky - až se na scéně objevuje ninja - úkladný vrah. Oba pak využijí celé palety svého umění - rozvine se epizoda, která je tím nejsenzačnějším sledem boje o holý život, něco, co příznivci stříbrného plátna dosud neviděli! (Warner Home Video CZ)

JFL

Film, jenž svého času odstartoval módu nindžovských filmů v americkém stylu (oproti tradici japonských nindžovských snímků šedesátých let), je vystavěný jako zoufalý plagiát legendární "Cesty draka" Bruce Leeho a současně představuje její dokonalou antitezi. V obou snímcích sledujeme příjezd mistra bojových umění do cizí země za svými blízkými, expaty, kteří čelí útlaku místních grobiánů, protože na jejich dům/pozemek si dělá nárok bezskrupulózní byznysmen. Jenže Bruce Leeho vrcholný film ukazuje bojová umění jako nástroj nejen osobní obrany, ale především coby národní dědictví, které pomůže čínským emigrantům vydobýt si respekt i utužit národní hrdost. Zásadní roli také hrál fakt, že Lee byl reálný praktikant bojových umění (ačkoli ve filmu kvůli efektivitě pro kameru upřednostňoval odlišné bojové prvky než ve skutečnosti), což výsledek posouvalo z roviny žánrové fantazie do sféry dech beroucí předváděčky fyzických schopností lidského těla. Naproti tomu tvůrci "Enter the Ninja" (název pro změnu parazituje na Leeho posledním hitu "Enter the Dragon") svou znalost bojových umění omezovali právě pouze na diváckou zkušenost s hrstkou filmů, a je to znát na každém kroku. Hlavní role nakonec připadla Francu Nerovi, který sice disponuje až nečekanou fyzičkou, ale ani jeho upřímná snaha nedokáže vynahradit fakt, že "choreografie" se evidentně omezovala na pokyn "a teď se prostě nějak porvete". Vrcholem improvizace pak je bolestně směšná pasáž Nerova tréninku s nunčaky, který kombinuje pohyby převzaté ze sušení si zad ručníkem a grimasy nacvičované během tlačení na záchodě. Bojová umění jsou transformována do komiksové fantazie pro děcka (včetně pestrobarevných oblečků, hystericky přehrávajícího záporáka a jeho deformovaného poskoka), kde roli atrakcí místo fyzických dovedností přebírají nadreálná nindžovská udělátka a zbraně (některé příznačně nemají s nindžucu nic společného, případně používané jinak, než jaký je jejich reálný účel), filmové triky a absurdně ignorantsky ztvárněná exotika. Hlavní hrdina pak oproti Leeho emancipační roli, rezonující s minoritami, disaporou i celým národem, v tomto případě vystupuje jako typický macho geroj z produkcí Cannon Films, pro něhož bojové schopnosti jsou pouhým rozšířením jeho inherentního borcovství, správňáctví a chlapáctví, které mají hlavní vedlejší efekt ve vábení opačného pohlaví, a to včetně vdaných paniček. "Ninja přichází" je charakteristickým produktem svého režiséra a producenta Menahema Golana. Ten coby v prvé řadě egocentrický filmový nadšenec byl posedlý úsilím jednak vytvořit si vlastní ekvivalent hollywoodského studia klasické éry, což se mu s Cannon Films vskutku povedlo, ale také toužil vystavět své portfolio z vlastních ekvivalentů úspěšných či kanonických filmů, přičemž ale sám postrádal dostatek kritického nadhledu i profesionality, aby při tom jakkoli zohledňoval kvalitu či dokázal rychle vyprdnutý pitching koncept koncepčně rozvést do funkčního celku. Díky všem uvedeným ohledům představuje "Ninja přichází" famózní campovou podívanou, kde se nadšenecká nesoudnost mísí s dětinskou vynalézavostí, tak trochu jako ve filmech Davida A. Priora, od nichž se tento drahokam s řídkým hnědým jádrem liší pouze vyšším rozpočtem (místo lesíku za barákem máme dobovou hlavní destinaci céčkových produkcí, Filipíny) a přecjen o pár stupňů lepším řemeslem. () (méně) (více)

Flipnic

Tohle se fakt nedalo ... Filmu jsem se od dětství vyhýbal, protože jsem si nedokázal představit kvalitní spojení Franco Nero + bojová umění + ninjové + Sho Kosugi ... Ze zájmu jsem se ale na film skoro po 30ti letech po jeho natočení podíval, abych si "rozšířil obzory" ... Dopadlo to přesně, jak jsem čekal ... Příběh příšernej, ale takových zde bylo víc, kdyby aspoň tvůrcové filmu nechtěli z Nera udělat mistra martial arts ... Choreografie soubojů a Nerova prkennost a akce, které vůbec neměly s východními martial arts nic společného, byly něco příšerného!! Samozřejmě, že když se "zakuklil" do bílého ninja oblečku, tak metal kozelce 2m vysoko, protože v tom obleku byl jasně někdo jiný ... Sho Kosugi byl výborný, co předvedl, asi dva výstupy se zbraněmi, byla pastva pro oči milovníka martial arts, ale ze 100 minut asi 3 minuty "ninja sestav" bylo fakt málo ... Nezachránila to ani neuvěřitelně krásná a přitažlivá Susan George, pro kterou mám vyloženě slabost, nezachránil to ani Franco Nero a jeho herectví, nezachránil to ani Sho Kosugi ve svých několika výstupech a totálně to pak ještě potopila stopáž filmu, který byl de facto úplně o ničem (Nero ochraňoval statek kámoše před mafií v jednom městečku ...). Celou dobu jsem přemýšlel nad 2*, ale ne, takhle zničený v negativním slova smyslu jsem po filmu nebyl ani nepamatuji. Bohužel se o filmu nedá ani říct, že by byl tak špatný, až by byl zábavný ... ten film je prostě nehorázně nudný a zdlouhavý ... Nebrat!!! ()

Lateef

Kdybych film viděl ve 13-ti letech, určitě bych valil oči. Dnes však tohle působí úsměvně. Během úvodních titulků sice předvede Kosugi několik impozantních sestav s tradičními ninjovskými zbraněmi, ale už úvodní naháněčka obsahuje dost slabých bojových okamžiků. Franco Nero se do role "stínového válečníka" vůbec nehodí, chybí mu ninjovské charisma i ladnější pohyby. Děj je povětšinou nudný, sem tam ho protne nepříliš povedený kop či úder. Na závěr trocha akrobacie v jinak odláfknutém posledním duelu. Btw. postřehli jste v pětivteřinovém výstupu Michaela Dudikoffa?? Moc ninjutsu nepřevedl, že??:) ()

choze

"VÁLKA SKONČILA. CO BUDEŠ DĚLAT?" - "ASI SI NAJDU JINOU VÁLKU." Slabý rozjezd první ninjovské série Cannonu, který režíroval sám velký Menahem Golan a poprvé přivedl na scénu Sho Kosugiho. Jak už to u cannonovské B-produkce bývalo dobrým zvykem, film je nabitý bojovými scénami, bohužel (nejen podle dnešních standardů) nevalné úrovně a to dělal jejich choreografii kompletně sám Kosugi. Navíc je tu jen velmi málo "ninja stuffu", Franco Nero si vezme na sebe svůj bílý ninja kostým jen ve velké otvírací akční scéně na začátku filmu a pak ve finále, mezitím jen tak tluče každého, kdo mu přijde pod ruku. Dnes už to spíš než jako akční film funguje jako komedie - viz. scéna kde Kosugi jako malý kluk zarputile odmítá přijmout, že bílý Nero je také ninja ("NENÍ TO NINJA! NENÍ TO NINJA!") nebo úchylně se smějící ninja pobíhající s pochodněmi mezi zapálenými chatrčemi. A Kosugi se tu jen párkrát mihne (bez masky). ()

JohnnyD

V podstate to isté, čo neskorší American Ninja, fungujúce na naivnom spracovaní ninjov a béčkových zvratoch a akčných výkonoch. Pol hviezdičky dávam za komický plnofúz Franca Nera, ktorý mu dáva úplne iný level debility. ()

Goldbeater

Ninja přichází je totálně naivní, ale přesto stoprocentně vynalézavá a přiblble zábavná akční podívaná, v níž se předabovaný Franco Nero snaží vtělit do nepřemožitelného nindži, ač mu to kdokoliv jen těžko uvěří, a já zcela upřímně přiznávám, že mě to celé bavilo každou minutou víc a víc (na rozdíl od jiného ninja filmu studia Cannon). Akčňák Menahema Golana prakticky kopíruje premisu Cesty draka s Brucem Lee, tedy že mistr bojových umění přijíždí z daleké země, aby ochránil své přátele před nájezdy a intrikami zlotřilých mafiánů. Jednoduchá, černobílá a hloupá zápletka, přesto plnohodnotný testosteronový biják, u nějž můžete dokonale vypnout mozek a užívat si té nadšenecké filmařiny, která slibuje bezelstnou dávku akce. ()

klerik

Začínala éra kung-fu mlátičov, ale tento pokus je zabudnutý v sedemdesiatych rokoch. Trápme súboje, smiešne herecké výkony a ninjovia... Vo finálnej bitke sa Nerov kaskadér možnože aj trochu spotil, ale keď si spomeniem na "Šokosukiho" súboje v ČIERNOM ORLOVI, je Biely nindža fakt bieda fungujúca len ako úsmevná raritka... ()

SeBig

Předem vyhvízdaná slatanina, která ničim neosloví ani béčkoveho milovníka jako ja. Bílý ninja aka knirek Schimanski nevýrazný z jeho protivníku strach nesrší a celý je to takový ani neakcni. Začátek a konec je nindžovskej, jinak patálie na entou. ()

Chrustyn

Legenda v žánru akčních béček s Ninji, ve které !!Franco Nero!! běhá v laciné teplákovce a likviduje skupinky Ninjů v lesích. Příšerné akční scény, bizarní obsazení ale čirá esence debilní zábavy, kterou uměl jen Cannon. ()

honajz

Nečekal jsem od toho mnoho, ostatně produkce Golan-Globus, ale aspoň nějakou zábavu ano. Fighty jsou odfláknuté choreografií, kamerou i střihem, ale to by se snad dalo vstřebat, nebýt to tak hodně amatérské. Třeba Firewalker je docela zábavné, dobrodružné béčko a funguje tak nějak i dnes. Ale tohle není zábavné ani chtěně, ani nechtěně. Jako pár hlášek tady padne, ale jinak... Pokud to kluci mysleli jako parodii, tak měli víc přitlačit na pilu. Pokud to mysleli vážně, tak by mě zajímalo, jak může chlápek v rádoby ninjovském obleku, bílém (asi aby ho každý hned viděl, protože na sněhu se to neodehrává) vlézt do vody, vylézt a mít oblek suchý (asi vodník, Jardo), i když zase, jak si sundá kápi z hlavy, tak vlasy má mokré od vody. Nebo proč někomu teče krev, případně je proboden durch, když pak zjistíme, že šlo jen o zkoušku a všichni žijí. Příběh vykradený z několika westernů (pod barákem je ropa, tož ji chce zlý boháč), hlavní ženská postava vypadá jak vyžilá štětka se závislostí na alkoholu, a ten boháč se taky moc nepředvede. A je úsměvné, když dablér Franca Nera skočí několikanásobné salto vzad, a následuje záběr na podsadité Nerovo tělo. A samozřejmě na jeho modré oči, to je tady furt, ale nijak moc to nefunguje. Ztracený čas. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 20.5.2010 --- TECHNICKÁ POZNÁMKA: Na videokazetách Warner Home Video aj na TV NOVA pod názvom: NINJA PŘICHÁZÍ. Najslabší film Sho Kosugiho z "nindžovskej" série. (27.10.2004) ()

Karamanlis

Franco Nero sa do hlavnej role martial arts filmu hodí asi tak, ako Bud Spencer do eroticky ladeného muzikálu, napriek tomu je však Enter the Ninja parádnym začiatkom výbornej ninja trilógie Cannonu, ktorá vyvolala boom ninjovských akčákov. ()

špaček421

Asi se podivíte mýmu hodnocení, ale mně se to docela líbilo. Jako komedie teda. Vezměte si tohle: Franco Nero je bílý ninja, mistr bojových umění! (Ovšem při akci ho zastupuje kaskadér, který má poněkud jinou figuru než Franco.) Proti němu je banda padouchů, kterou tvoří homosexuální šéf trénující ve volném čase akvabely, jeho poskok, který připomíná Smitherse ze Simpsonových, chlap připomínající křečka s hákem místo ruky, kterým, pokud ho naštvete, vám natrhne koule (Nero mu pro změnu vytrhne ten hák). Nero sbírající pušky, Nero v převleku za sekuriťáka, Nero vzpomínající na chvíle z války (mimořádně patetické scény. A pak je tu černý ninja, Sho Kosugi, a jeho démonické pálení chatrčí. Vážně se to brát nedá, ale tohle rozhodně vedle Přání smrti 3 a Nezvěstných v boji 3 patří mezi ty Cannonovky, na který určitě ještě někdy mrknu. Snad se budu smát stejně jako poprvé. ()

Tommassi3

"Když měl ještě obě ruce, byl to pěknej hajzl.. Teď je mnohem horší.." ;) Modroočko Franco Nero, z mého pohledu přeci jen dost nečekaný castingový tah, potkává kapitána Hooka v campu silném jako rána z Cannonu.. Šílený Menahem Golan vykrádá Cestu draka jako o život, důsledně a přitom nesmírně zoufalým způsobem, že jsem se mohl doslova umlátit smíchy.. Neskutečně zábavný biják, tím svým zvrhlým způsobem samozřejmě.. ()

Rakosnicek77

Kdepak tam ten Dudikoff je zašitej? Ne ne nepletu si film s Americký ninjou, tam je jeho role jasná. Ale i tady se nám Míša mihnul, jen jestlipak poznáte kdy :-) Jinak film je slabší, Franco Nero prostě ninja není. Ale i tak jde o klasiku klasikovatou, takže to vnímám jako slušnej průměr. ()

JohnSmith odpad!

Naprostá tragédie. Nejen, že příběh je strašný, ale hlavně je strašný Franco Nero a o akčních scénách ani nemluvím ()

Pecival

Tak tohle byla hodně výživná jízda. Kromě naprosto nablblýho příběhu (což se dá čekat) se spoustou naprostých nelogičností, sem nevěřícně sledoval absolutně příšerné souboje (ale fakt sou naprosto hrozné) - tak strašné souboje jsou jenom snad v Herkulovi z New Yorku s Arnoldem :) Hlavní hrdina vypadá dost pochybně a navíc nechápu režisérovu fixaci na bíle oblečení. Na druhou stranu u některých extra tupých scén jsem se královsky bavil, takže to není úplně špatná volba - moje nejoblíbenější jsou ty u kterých se vždycky musí vymyslet proč hlavního hrdinu nemůžou jednoduše zastřelit, ale musí si to rozdat pěstma... ()

xaver

Podprůměrný snímek určený pro poměrně omezený okuh příznivců asijských umění. Stereotypní náměty, hodný ninja bojuje proti, jak jinak, tomu nejhnusnějšímu pracháči, který si najímá zlé ninji. Hodně primitivní. ()