Velký závod

Veľké preteky

Tour De Force

Komedie / Sportovní

Francie, 2013, 98 min

La Grande boucle je hodně povedený film z prostředí francouzské Tour de France. Francois Nouel je typický čtyřicátník, který už tak trochu rezignoval na život. Jenže jednoho dne se v jeho životě něco zlomí a on se rozhodne splnit si svůj dávný sen - zajet si Tour de France. Nepřihlásí se do ale peletonu (říká se to tak?) cyklistů, ale jednotlivé etapy projíždí den před oficiální skupinou, která je bedlivě sledována televizními štáby z celého světa. Samozřejmě brzy si Francoise všimnou místní deníky, televize a podnikatelé a temná stránka závodu se může rozjet. La Grande boucle je filmem o vítězstvích a o snech, které bychom si měli - alespoň čas od času - plnit. A mimochodem na herce v titulní roli se velmi dobře kouká.(3.5.2015)

Príjemne divácky ladený francúzsky film, ktorý skvelo kladie zrkadlo umelosti profesionálneho športu. Viem si predstaviť skvelý americký remake v hlavných rolách s Benom Stillerom a Willom Ferrellom.(14.3.2015)

• MikO_NR_1909

Rozhárané klábosenie o ničom, neatraktívne športové prenosy a zákulisie pretekov. Takisto nevyvážená komediálna linka, skrátka film je taký nijaký. Nezaujmú ani vedľajšie dejové línie a celkovo tento film prešiel strmhlav, akoby bol určený pre fanúšikov bizarných videí z youtube. Fakt silný úlet.(29.6.2016)

Klasický příběh o obyčejném člověku, který si plní sen, ale skvěle zpracovaný. I když předem naprosto jasně víte, jak bude vypadat poslední scéna, stejně to funguje. Svěží, vtipné, zábavné... Jen možná ze záporáka nemuseli dělat od začátku takovou vyumělkovanou karikaturu, ostatní postavy jsou totiž naopak napsané dobře a uvěřitelně. Objektivní hodnocení by bylo někde mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale dávám plnou palbu, protože jsem se velou dobu bavila a o to tohoto typu filmů jde především.(23.11.2013)

Ty frantíci jsou prostě blázinci, ale v tom nejlepším slova smyslu. Hlavní hrdina příběhu je chlápek, jakých běhá po planetě miliony, ničím nevyniká, život spíš v prdeli, ale snaží se ho nějak ustát a samozřejmě má v hlavě svůj velký sen. No a jak už to tak ve filmech bývá, právě o ten sen tady jde. Ze začátku jsem měl k Françoisovi neutrální vztah, ale jak příběh pokračoval, měl jsem ho víc a víc rád. A bylo to právě proto, že François nepůsobí jako filmovej hrdina, ale jako člověk z masa a kostí, jako jeden z nás. Z filmu jsem cítil i jemnou, ale o to trefnější kritiku zákulisí profesionální vrcholové cyklistiky. Vlastně vůbec jsem si občas říkal, co se stalo se sportem ? Pach peněz zvítezil na tolik, že ke sportu běžně patří doping, úplatky, vydírání, zákulisní jednání, boj o vysílací práva, jen jedna věc z něj pomalu vyprchává, prostá radost z toho že jsem něco dokázal, že jsem překonal sám sebe. To už v mnohých sportech vůbec nevidím. Krásný film, přiměřeně komediální, mírně kritický, z mnoha sympatickejma postavama (holandská rodinka forever ) je velmi příjemně koukatelný.(14.11.2013)