Querelle

Querelle

Západní Německo / Francie, 1982, 108 min

• Radko

Ako sa mi v literatúre nepozdávala Genetova fascinácia zlom, vyžívanie sa v ubližovaní a taký ten pohŕdavo rozmrdaný výraz povzneseného zlodeja a vraha, rovnako ma odpudzuje adorovanie týchto obrazov vo filme ako vystrihnutého z niektorého z mníchovských Schwulen barov. Hoci by aj malo ísť len o fantázie citmi nabudeného dôstojníka k námorníkovi a nie o skutočný príbeh, ako sa niekedy románová predloha interpretuje. Divadelná štylizácia je fajn, oranžové podsvietenie a tieňovanie postáv tiež. Podobne nápisy, ktoré lodný poručík (Franco Nero) vyrýva po verejných záchodkoch a obdobné zároveň vzrušujúco obdivuje, patria k jedným z mála zaujímavých miest tohto diela v znamení nazberaného pľuvanca, nasmerovaného medzi ritné pologule spolusúložníka. Chápem fascináciu dielom Jeana Geneta, no nezdieľam ju, je mi vzdialená. Ani nie tak samotnou homosexualitou, ale obdivom k násilným riešeniam a erotikou skazenosti. Na spôsob takéhoto uvažovania: "Keď zlo nemôžeme zmenšiť, buďme v ňom majstri.". (Zatiaľ) najhorší Fassbinder.(8.8.2013)

Poslední Fassbinder mi bral radost z Geneta. Omylné je zde především obsazení policisty Maria, který je v knize popsán jako Querellův dobyvatel, ba vzor - a zde je to jakýsi vyžilý buzík. Možná ten kožeňácký fetiš? nevím. Bohužel i samotný Querelle, Brad Davis, je vyžilý buzík - jeho hivem sešlý obličej má blíž k opici, než k živočišné bujnosti Querella. Lysiane je v knize přibližně o deset míň, než Moreau ve filmu - a Kaufmann je na roli Nonna taky příliš tlustý... Ostatně: polovice půvabu románu byla v sexuální otevřenosti (do češtiny je ostatně přeložena jen cenzurovaná verze!). Fassbinder na to ukázat ocasy nějak už neměl koule. Maximálně makety - bogajego... Doba se měnila, táhl marketing, hvězdy, jména. Přicházela další generace, byl čas odejít...(8.11.2015)

Rozpočet DEM 4,4miliónaTržby Celosvetovo $900,000(10.4.2010)

Vítajte vo svete Wernera Fassbindera, vo svete prostitútok, námorníkov, homosexuálov, robotníkov s prilbami, transsexuálov...o tomto je celý film, týmto prechádza hlavná postava nazývaná Querelle(Brad Davis), sebavedomý námorník pašujúci opium a spoznávajúci jednu strarú šľapku,slizkého zkorumpovaného fízla, zmäteného robotníka a samozrejme jej manžela portorikánca Nona, do toho všetkého je tu zamilovaný Kapitán(Franco Nero) ktorý si nahráva svoj gay denník na magnetofón. Realistický pohľad do homosexuality námorníkov ktorý túto tému pojednáva dosť otvorene a skazene(tak to aj je). Divadelné kulisy sa mne osobne veľmi páčili, pôsobili originálne. Akurát zloženie deja sa režisérovi moc nevydarilo. Hudba sa mi tiež veľmi páčila, pôsobila na atmosfére až na song "Young and Joyful Bandit" ale napr. ta pieseň "Each Man Kills The Thing He Loves" bola v pohode.(15.6.2009)

S hodne privrenyma ocima...(2.9.2009)

• - Querelle je jedním ze dvou čistě homosexuálních filmů, které Reiner Werner Fassbinder natočil. (5150)

• - Snímek získal Zlatou malinu v kategorii nejhorší titulní píseň, konkrétně se jednalo "Each Man Kills the Thing He Loves“, přepracovanou báseň Oscara Wildea. (Vodnářka)

• - Franco Nero zakázal svému synovi, aby se na Querelle někdy podíval. Hrozně se styděl za to, že hrál homosexuála. (5150)