Heli (festivalový název)

• slovenský

(festivalový název)

Mexiko / Francie / Německo / Nizozemsko, 2013, 105 min

• -Ravee-

Netečné filmové vyjádření "shit happens" předvedené totálními neherci, ze kterého si budu pamatovat asi jen scénu s opékáním buřta..(20.2.2014)

Film plný prekvapení a u každého z nich ma skoro jeblo! A chalan so sedem míľovými botami...uff... to bol fakt záhul!(26.10.2014)

Pro mě naprosto průměrný festivalový film, jakých jsem už viděl spousty, nevybočující řady ničím, snad jen scénou mučení, během kterého došlo k menšímu exodu části obecenstva z kina. Působivost té scény však nespočívá v brutalitě, ale tím, jak je natočena - hrajeme si na mobilu, vaříme ve vedelejší místnosti večeři, kouříme tráva a jen tak mimochodem tu mlátíme a pálíme dva týpky. To se stává. Jinak na mě ale Escalanteho režie vůbec nezapůsobila, ničím nezaujala. K dosažení úrovně Reygadase nebo Eimbckeho má imho Escalante ještě daleko.(3.7.2013)

Tragédie Heliho rodiny uprostřed světa drog a gangů, jež je výjimečná skvělou odtažitou režií i kamerou, která si dvakrát rozmyslí, co a jakým způsobem divákovi zprostředkuje. Několikrát zabírá přímo brutální scénu, jindy dění sleduje jen zpovzdálí, každopádně zachycení každodenní všednosti a dusivou atmosféru strachu a nervozity, kdy zase přijedou, je maximálně syrové. Pomalé záběry precizně dokumentují bezmoc protagonisty proti nepolapitelnému, mnohonásobně silnějšímu nepříteli. Koneckonců, ona disparátnost je zřejmá již z plakátu. ~ Mexický film v posledních letech válí především díky Reygadasovi, nicméně poslední snímek jeho žáka Amata Escalanteho svou povšechnou kvalitou lze řadit ke špičce mexické filmové produkce a její nové vlny.(17.8.2014)

Tolik nezměrné brutality jsem jen těžko rozdýchávala a věřte mi, že někdy mně schází slova i pro ocenění kvalitního zpracování, kamery a podobně, protože ta tíže bezmoci, že to možná existuje i v reálu, to všechno přebije......(23.6.2015)