Heli (festivalový název)

• slovenský

(festivalový název)

Mexiko / Francie / Německo / Nizozemsko, 2013, 105 min

• -Ravee-

Netečné filmové vyjádření "shit happens" předvedené totálními neherci, ze kterého si budu pamatovat asi jen scénu s opékáním buřta..(20.2.2014)

Tolik nezměrné brutality jsem jen těžko rozdýchávala a věřte mi, že někdy mně schází slova i pro ocenění kvalitního zpracování, kamery a podobně, protože ta tíže bezmoci, že to možná existuje i v reálu, to všechno přebije......(23.6.2015)

Není to tak po všech stránkách zcela geniální jako - zejména poslední - Reygadas, ale stále je Escalanteho Heli mnohem zajímavější, nápaditější a nekompromisnější, než drtivá většina ostatních běžných artů. Mexický art strikes like hell.(3.7.2013)

[48. MFF KV 2013](10.7.2013)

Mistrovská režie, která zachovává odstup, precizně volí perspektivu a rámování (kdy ukázat všechno, kdy jen naznačit), perfektně zachycuje banalitu zla a dusivou všednost bezmoci a strachu. Ano, je to na rozdíl od mnoha "burcujících" člověčinek studené, odtažité, nepředpojaté, ale zároveň je to naprosto nekompromisní, bez náznaku útěchy nebo vykoupení. Obraz stále frustrovanějšího hrdiny a jeho tragédií zasažené rodiny má mrazivý nádech, který vynikne jen proto, že film v klíčových momentech zůstává procedurálně věcný a svět brutality a bezpráví nijak nekomentuje. Všechno je až příliš všední. Penisy hoří, bába vaří, děti se dívají. V něčem z toho lze cítit Reygadasův vliv - především v nedoslovnosti a chirurgicky přesném zachycení prchavé atmosféry všedního dne. Skličující, byť značně divácky nekomfortní.(2.7.2013)