Heli (festivalový název)

• Heli

• slovenský

(festivalový název)

Mexiko / Francie / Německo / Nizozemsko, 2013, 105 min

Pro mě naprosto průměrný festivalový film, jakých jsem už viděl spousty, nevybočující řady ničím, snad jen scénou mučení, během kterého došlo k menšímu exodu části obecenstva z kina. Působivost té scény však nespočívá v brutalitě, ale tím, jak je natočena - hrajeme si na mobilu, vaříme ve vedelejší místnosti večeři, kouříme tráva a jen tak mimochodem tu mlátíme a pálíme dva týpky. To se stává. Jinak na mě ale Escalanteho režie vůbec nezapůsobila, ničím nezaujala. K dosažení úrovně Reygadase nebo Eimbckeho má imho Escalante ještě daleko.(3.7.2013)

[48. MFF KV 2013](10.7.2013)

Tolik nezměrné brutality jsem jen těžko rozdýchávala a věřte mi, že někdy mně schází slova i pro ocenění kvalitního zpracování, kamery a podobně, protože ta tíže bezmoci, že to možná existuje i v reálu, to všechno přebije......(23.6.2015)

Není to tak po všech stránkách zcela geniální jako - zejména poslední - Reygadas, ale stále je Escalanteho Heli mnohem zajímavější, nápaditější a nekompromisnější, než drtivá většina ostatních běžných artů. Mexický art strikes like hell.(3.7.2013)

Tragédie Heliho rodiny uprostřed světa drog a gangů, jež je výjimečná skvělou odtažitou režií i kamerou, která si dvakrát rozmyslí, co a jakým způsobem divákovi zprostředkuje. Několikrát zabírá přímo brutální scénu, jindy dění sleduje jen zpovzdálí, každopádně zachycení každodenní všednosti a dusivou atmosféru strachu a nervozity, kdy zase přijedou, je maximálně syrové. Pomalé záběry precizně dokumentují bezmoc protagonisty proti nepolapitelnému, mnohonásobně silnějšímu nepříteli. Koneckonců, ona disparátnost je zřejmá již z plakátu. ~ Mexický film v posledních letech válí především díky Reygadasovi, nicméně poslední snímek jeho žáka Amata Escalanteho svou povšechnou kvalitou lze řadit ke špičce mexické filmové produkce a její nové vlny.(17.8.2014)