Škatuláci

• slovenský

Škatuliaci

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

USA, 2014, 97 min

Tam, kam se většina současné animované tvorby snaží nacpat hromadu infantilností pro mrňata okořeněného pár "meta fóry" pro dospělácký doprovod (protože přesně podle toho filmy hodnotíme: "Děti to nepohorší a já jsem se 3x zasmál, takže to nabyla taková ztráta času."), tam lidé ze studia Laika vytváří osobité nečernobílé světy prošpikované tak osobitou atmosférou, že dospělého diváka v ideálním případě přesunou o několik let zpátky v čase a on se na ty skvostné pohádkové příběhy opět dívá dětskýma očima. Coraline se to povedlo nejvíce, ParaNorman na tom byl trošinku hůř. Boxtrolls jsou někde mezi a užil jsem si je tak, jako už dlouho žádnou pohádku ne. Animace je dech beroucí!(12.1.2015)

Boxtrolláci jsou fajn! Zajímavý námět, jednoduchý příběh, kouzelné zpracování skrze stop-motion animaci a sympaticky obsazený dabing. Samozřejmě, Boxtrolls nejsou žádné kouzelné CGI od Pixaru s promakaným příběhem, ale přesto si mohou dovolit pár opravdu promyšlených scén i pop-kulturních narážek (nejokatější "Exterminate!"). A když už nic, tak stop motion je opravdová makačka, což nám po (prvních) titulcích závěrečná scénka velmi hezky a naprosto názorně předvede (sledujte jak se mění oblečení ;-)). Obávám se ale, že na děti jsou Boxtrolls příliš divocí a neuchopitelní, a narážky pro dospělé jsou velmi nenápadné a inteligentní. Takže se to prostě nezavděčí ani u dětí, ani u rodičů. Škoda. Přitom Boxtrolls jsou fajn, námět je fajn, animace je fajn. Jen by to chtělo o kapánek více propracovat do hloubky... Ale i s těmito vadami na kráse jsou Krabičáci :-) příjemná pohádka.(26.1.2015)

Je to tak jiné než ostatní "animované" filmy cca za posledních 10 let. Nesnaží se to nějak extrémně zaujmout, ale má to ohromné kouzlo. To, jak je to všechno vytvořeno, jak je to temné, potemnělé a zároveň děsivé bez zbytečné sladkosti...Jsem ohromena :) Film je vtipný a ukázka manipulace (ať lidské či nelidské) to je pro mě hlavní téma tohoto příběhu. Vážně jsem se zasmála, jelikož je tam plnom "hloupých" a zároveň vtipných momentů a hlavně jsem si všímala detailů, které mě nejvíce zaujaly :) Rozhodně to není pro malé děti - hlavně i vzhledem "škatuláků", ale celkovým prostředím, ale rozhodně to doporučuji :) Myslím, že Koralína by se tam vyřádila ;) Džemíííík :)(15.5.2015)

• uiu

Větší volovinu jsem už dlouho neviděla, měla jsem pocit, že se dívám na pokračování Mimoňů nebo alespoň na film, kterým se tvůrci Mimoňů nechali inspirovat. Škatuláci jsou jacísi trollové, kteří neumí mluvit a vydávají pazvuky jako Mimoňové, dělají kotrmelce a skopičiny jako Mimoňové a stejně tak na ně neplatí všechny fyzikální zákony (hlavně, aby to bylo směšné pro děti) jako na Mimoně.(2.1.2016)

Chvíli mi trvalo, než jsem si na excentrickou animaci zvykl, ovšem nakonec se mi celkem zalíbila. Narozdíl od podbně vyhlížejících Pirátů, kde jsem zas tak moc s animací spokojený nebyl. Škatuláci mě ale i jinak celkem překvapili a i když se samozřejmě jedná o animák, který potěší hlavně děti a nachází se v něm mnoho těch nejzákladnějších filmových klišé, má i své silné momenty a baví. Dabing výborný, sice mě malinko iritoval anglický přízvuk, ale to se dalo vzhledem k obsazení čekat...74%(21.1.2015)