Kingsman: Tajná služba

The Secret Service

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Komedie / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 129 min

Vaughn a Goldmanová chtěli ukázat, jak umí vytěžit odkaz bondovek. Ve skutečnosti vyrabovali vlastní krám. Po Kick-Ass a První třídě jde o jejich třetí náborově-výcvikový film, akorát poněkud nešťastně nakřížený s celkem vážným sociálním dramatem. Stereotypní vykreslení prostředí pracující třídy (hospody, rvačky, domácí násilí) postrádá nadsázku vlastní zbytku filmu, což vede k přerývavému tónu a tempu vyprávění během prvních dvou třetin. Výchova protagonisty k „džentlmenství“ (které zde na sebe stejně jako v raných bondovkách váže pořádnou dávku šovinismu) je zároveň v rozporu s egalitářským sdělením filmu – Kingsmanem se Eggsy může stát až poté, co popře (vystupováním, oblékáním, mluvou) svůj nízký třídní původ. Jak prozrazuje také technofobní prezentace padoucha, pseudo-anarchistická schránka filmu ukrývá konzervativní srdce. Vaughn možná nemá jasno v tom, co chce filmem sdělit, zato nám každou scénou dává najevo, jak strašně chce být cool. Přesněji – jak strašně se chce zalíbit teenagerům mužského pohlaví, kteří hltají komiksy a hrají videohry. Komiksově přehnané násilí, akční scény přejímající videoherní estetiku, vtipy útočící na první signální a nebetyčný sexismus (nazývejte mne třeba sucharem, ale nabídka análního sexu od ženy, která strávila poslední dny zavřená v cele, mi nepřijde vtipná, nýbrž jen urážlivá; jediná aktivní postava vyprávění je v závěru filmu pro změnu zpasivněna vystřelením do kosmu). Předstírání dospělosti se omezuje na povrchní debaty o bondovkách a sebereflexivní hlášky typu „this isn’t that kind of movie“, přičemž v jádru samozřejmě přesně o „that kind of movie“ jde. Z popírání vlastní klišovitosti se již stalo nové klišé. Nejbondovštějším Vaughnovým filmem tak nadále zůstává První třída, která na svou bondovskou stylizaci nepotřebovala takhle okatě upozorňovat. Nic z uvedeného by nebylo důvodem, proč film zavrhnout, kdyby první polovina filmu neměla problém absencí dynamiky a napětí nerozumně rozdvojeného vyprávění a kdyby TOLIK scén netrpělo naprostou samoúčelností. Vaughn neví, kdy přestat. Nedokáže odhadnout, kdy scéna již vyčerpala svůj potenciál a přehoupla se do další „koukejte, jak jsem cool“ přehlídky obehraných vizuálních nápadů a průměrných digitálních triků. Kingsmanova snaha být zábavný za každou cenu a bez jakýchkoli ohledů na dobrý vkus, vede k tomu, že svou nehorázností párkrát pobaví, ale celkově je hlavně únavný. 70% Zajímavé komentáře: MessiáŠ, InJo, Alqarin(16.2.2015)

Pokud jste ochotni přistoupit na tu nadsázku a osobitou hru s konvencemi daného žánru, pak se můžete dobře bavit. A Tarona v kšiltovce bych si klidně vylepila na zeď. Ale ještě předtím bych ho svěřila do režisérských rukou Stevena Soderbergha.(5.2.2015)

Zase totálně svěží nářez, kde mě bavila každá vteřina. Největší hvězda je Matthew Vaughn a měl by rychle vychrlit další filmy.(22.2.2015)

Drahý Matthew Vaughn, ja ti tam ten (temer) plný kotol dám, napriek tomu, že zjavné vykrádanie vlastnej komiksovej filmárčiny s odstupom jedného filmu nepovažujem za progres ale sebareprodukciu ktorá kričí od prvej minúty. Podobne ako tvoj kamoš Guy variuješ stále to isté ale tentokrát akosi menej úprimne než keď si kopal riť v neopréne. Takže tento svižne natočený gulášik ocením najmä kvôli intertextualite, vizuálu, práci s hudbou a v neposlednom rade kvôli poznaniu, že každý špión je skôr či neskôr aj tak v prdeli, ale nie každý má na tú prdel kráľovské šťastie. 9/10(4.4.2015)

Přesně tohle mi v bondovkách vždycky chybělo!(8.3.2015)

• Colin Firth

• - Samuel L. Jackson původně v roli Valentina neměl šišlat, nicméně hned v prvním záběru šišlat začal. Režisér Matthew Vaughn se ho zeptal, proč. Samuel L. Jackson mu prozradil, že ještě před svou hereckou kariérou šišlal doopravdy, ale úspěšně tuto vadu řeči překonal. Také se oba shodli na tom, že mnoho zloduchů v bondovských filmech, na které film volně navazuje, má jistou dysfunkci či abnormalitu a něčím se liší, a proto bude Jacksonovo šišlání nakonec vhodné. (Jaroslaf)

• - Mezi závěrečnými titulky je dodatečná scéna. (necisty)

• - Natáčení probíhalo ve městě Londýn, v tunelu Sharpthorne a v kostele Deepcut ve Velké Británii. (willy1)