Danielův svět

Česko, 2014, 75 min

Veronika Lišková

Braňo Pažitka
  • BoPo

Čo mi je na svete najviac odporné? Jednoznačne pedofil! Dokument Danielův svět sa snaží divákovi odprezentovať zmýšľanie, že existuje hodný (nijako deťom neubližuje) a zlý pedofil. Daniel je tu vyobrazený ako nejaký kladný hrdina v útlaku, ktorý v rámci svojich možností bojuje proti predsudkom. Neustále hovorí, ako miluje jedného malého chlapca s ktorým má od rodičov dovolené sa občas stretávať. Miluje toho jediného, s ktorým má ako s jediným dovolený kontakt? To nie je láska, to je znížená možnosť výberu. Keby pracoval v škôlke, tak "miluje" polovicu mesta. Rodičia v dokumente samozrejme nevystupujú, ani žiaden záber venovaný niektorej z jeho ciest za ním, takže dosť možno vôbec neexistuje. A celá story má teda len slúžiť ako príbehová barlička. Ono celý dokument pôsobí, že nič neexistuje. Daniel a aj jeho pedofilní kumpáni (ich rozhovory o deťoch a postávanie u plotu detského ihriska hovoria celkom jasne o tom, že presvedčovať rodičov o existencii hodných pedofilov je asi ako im tvrdiť, že bodná rana nožom dieťaťu vôbec neublíži) totiž celú dobu pôsobia ako homosexuáli, ktorí nemajú na nájom, a tak súhlasili s hraním si na pedofilov pred kamerou. Jediná zmysluplnosť tohto dokumentu je v tom, že si rodičia skrz zhnusenie ešte viac uvedomia, že nikdy nie sú dosť opatrní ohľadne toho, komu dovolia sa stretávať s ich deťmi.(6.3.2016)

• mchnk

Danielův (vytvořený) svět. Deviant, ano, osobně tuto sexuální orientaci považuji stále za deviaci, se sebekázní s dvěma rukama a svou myslí. Chce si vytvořit svůj svět. Chce nutit lidi kolem sebe, malé i velké, aby se jeho světu přizpůsobili. Daniel se zamiloval do prvního dítěte, které ho kdy v životě objalo. Věta, kterým mohl např. třicetiminutový dokument klidně skončit. Ne, pojďme do Evropy ukázat všem naší otevřenost. Na západě Evropy se ročně zabaví stovky giga dat s dětskou pornografií a pozatýkají se desítky lidí. A v srdci Evropy je několik odvážných hochů, kteří za nesmírný pokrok své sebekontroly považují fakt, že si při masturbaci představují děti, které neznají, ale na to dětské hřiště se čas od času stejně jdou mrknout...ale jen na chvíli, pánové.... Ta nejodpornější odvrácená tvář pedofilie se tu vůbec neřeší, naopak, hoši nechápou, jak je může někdo, třeba rodič nevinného vyhlídnutého dítěte, považovat za úchyly. Extrémně kontroverzní téma v rukou nepříliš zkušené dokumentaristky. Je to znát. Statické hluché scény a neustálá potřeba nucené tolerance ve stylu home videa. Režisérka zřejmě spoléhala na své strašně šokující téma. Ano, při naprosto jiném zpracování určitě. Takto se Danielek jen vykecal, diváci na festivalu dokázali svou míru pochopení a svět je zase krásný.(23.10.2015)

4,5 // hodně zásadní dokument, docela mě zajímá, jak toto téma zpracovávají ve světě (edit: prý nezpracovávají)(24.12.2014)

Ve své jedné světlé a sebereflektivní chvilce mi Daniel promluvil přímo z duše „Tohle mé věčné kňourání už mě začíná pěkně srát.“ V podstatě by to byl vlastně zajímavý dokument o skupině lidí kteří jsou kapku v prekérním životním postavení, ale co je to platné, když se tady zpovídá takový protivný emař? Z celé věci jsem měl dojem, že jde o nějákou módní subkulturu, která se strašně uměle udržuje v depkách. Taková banda mladých kterým vlastně vyhovuje, že mají nemainstreamové “hobby“a jsou natolik jinací, že je to vlastně cool. Daniel se nám hrozně snaží vysvětlovat jak je to vážné, jak to berou seriózně a se vší zodpovědností, že nejde o sex ale city, ale pak jsou tam scény kde se tihle nevyzrálí a zmatení adolescenti na svém srazu baví mezi sebou, jak debilně vtipkujou o svých “kutících“(už jen to je výraz zralý na kop z otočky) a divákovi je stejně tak trapně jako ho přestává zajímat budoucnost těchto existencí. To jako v celé komunitě neškodných pedofilů není nikdo komu není nad 30, nějaký pedoguru který by z téhle bandy uch vyselektoval pozéry a zbytek pak třeba nasměroval jak se s celou věcí poprat trošku důstojně? Zůstala mi jen spousta nezodpovězených otázek a slušný despekt vůči Danielovi a jeho parťákům.(14.10.2015)

[Febiofest 2015] Pôvodne som komentovať nechcel, ale sledujúc tak názory užívateľov svoje rozhodnutie mením. Dokument má samozrejme viacero chýb a nedomysleností, ale to jeho (prakticky až svetovú) významnosť nijak neznižuje. Všetkým, ktorí banalizujú a z pochybných morálnych a ideologických dôvodov (nevyhýbajúc sa priamym a primitívnym útokom na osobu režisérky) udeľujú nižšie než priemerné hviezdičkové hodnotenie odkazujem nasledovné: „Tiše vás soudím.“ 75%(2.5.2015)