Danielův svět

Dokumentární

Česko, 2014, 75 min

Veronika Lišková

Braňo Pažitka

90% případů zneužívání dětí připadá na pachatele bez pedofilních sklonů. Daniel mi nebyl příliš sympatický, přesto jeho odvaha v mnoha směrech zasluhuje obdiv. Vadila mi hluchá místa stejně tak, jako proslovy odnikud nikam. Filmově je to hodně velký průměr...myšlenkově těžký nadprůměr.(11.3.2015)

Ve své jedné světlé a sebereflektivní chvilce mi Daniel promluvil přímo z duše „Tohle mé věčné kňourání už mě začíná pěkně srát.“ V podstatě by to byl vlastně zajímavý dokument o skupině lidí kteří jsou kapku v prekérním životním postavení, ale co je to platné, když se tady zpovídá takový protivný emař? Z celé věci jsem měl dojem, že jde o nějákou módní subkulturu, která se strašně uměle udržuje v depkách. Taková banda mladých kterým vlastně vyhovuje, že mají nemainstreamové “hobby“a jsou natolik jinací, že je to vlastně cool. Daniel se nám hrozně snaží vysvětlovat jak je to vážné, jak to berou seriózně a se vší zodpovědností, že nejde o sex ale city, ale pak jsou tam scény kde se tihle nevyzrálí a zmatení adolescenti na svém srazu baví mezi sebou, jak debilně vtipkujou o svých “kutících“(už jen to je výraz zralý na kop z otočky) a divákovi je stejně tak trapně jako ho přestává zajímat budoucnost těchto existencí. To jako v celé komunitě neškodných pedofilů není nikdo komu není nad 30, nějaký pedoguru který by z téhle bandy uch vyselektoval pozéry a zbytek pak třeba nasměroval jak se s celou věcí poprat trošku důstojně? Zůstala mi jen spousta nezodpovězených otázek a slušný despekt vůči Danielovi a jeho parťákům.(14.10.2015)

Sice obdivuji Danielovu odvahu jít s kůží na trh, ale mám s ním jiný problém. Když více jak 10 let před všemi něco skrýval, prostě se stal hercem, který hraje, že je normální. A teď mi nepřipadalo, že už je zase sám za sebe, ale jen že svoji roli přepsal. Ale hraje dál. Což v některých scénách působilo rušivě. A divácky vděčných scén typu skupinka pedofilů komentující dění na dětském hřišti tu moc nebylo.(29.10.2015)

Nejdůležitější český film poslední doby. Více v článku na 25fps.(5.2.2015)

• Isherwood

Jako správný učitel vím, že jsou mezi námi lidé, kteří mají děti opravdu rádi, ale Danielův svět dělá téhle nešťastně zamilované komunitě hodně medvědí službu. Režisérka, dle svých slov s velkou mírou empatie, překlopila všechny zavedené stereotypy a snaží se to do diváka naládovat v koňských dávkách. Což se jí… nedaří. Titulní protagonista dokumentu totiž tím, jak na plátně působí, vyplňuje škatulkové vnímání pedofilů ze strany většinové společnosti bezezbytku. Jeho strojený a do hereckých manýrů vtěsnaný manipulativní projev spouští vaše obranné mechanismy, ač si můžete hrát na liberálního humanistu až za hrob. Že tomu chybí dramatičtější konfrontace s druhou stranou, už pak jde vyloženě na tvůrčí triko. PS: Po projekci režisérka přiznala, že je čerstvou matkou. Jestli se její potomek s Danielem setká, nebyla schopna potvrdit, ani vyvrátit.(14.10.2014)

• - Úvodní příprava filmu trvala asi rok a zhruba v její polovině potkala režisérka Daniela, byl to asi dvacátý člověk, s nímž se sešla. (Zdroj: deník PRÁVO) (hippyman)

• - Film byl na festivalu Berlinale vybrán do sekce Panorama. (lunruj)