Ghost in the Shell / Kōkaku kidōtai

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 1995, 82 min

Mamoru Ošii

Kendži Kawai

Určite najlepšie sci-fi anime. Dej je náročný a na prvý raz dosť ťažko uchopiteľný, rovnako ako filozofia a posolstvo tohto snímku. Myslím, že koncom deväťdesiatych ešte neznámi Wachovski Bros nerobili nič iné, len sedeli pred počítačom a pozerali na GITS, pretože Matrix je taká vykrádačka tohto filmu (hlavne vizuálne), že som si spočiatku myslel, že sledujem niečo ako anime verziu Matrixu. Film pre všetkých ktorí si myslia že Matrix je originálny a že anime sú Pokémoni a Digimoni. 10/10(10.8.2005)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.11.2011)

Je to vydarená animovaná akčná sci-fi dráma. Má výborný príbeh oodohrávajúci sa v blízkej búducnosti, keď je svet prepojený rozsiahlou počítačovou sieťou a ľudia si vylepšujú svoje schopnosti pomocou umelých orgánov, pričom tieto výhody samozrejme využíva aj nebezpečný typ zločincov, hackerov a preto bola zriadená aj špeciálna policajná jednotka. Práve im robí problémy mimoriadne schopný hacker, bábkar, ktorý sa dokáže dostať do myslí nevinných a ovládať ich, ale dvojica schopných agentov urobí všetko preto, aby ho zastavila. Spracovanie sa mi páči, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Najviac ma mrzí, že mi to schémou prišlo skôr ako epizóda televízneho seriálu, chýba mi tu plnohodnotný úvod, prakticky aj záver, no hlavne lepšie zoznámenie s postavami, za čo môže aj tá až príliš krátka dĺžka. Ale inak môžem len chváliť, dej je po celý čas skvelo zvládnutý, obsahuje plno zaujímavých prvkov a skvelých nápadov, sadla mi chémia medzi dvojicou hlavných postáv a hlavne to celé pôsobí tak inteligentne, pomerne originálne a dokonca aj celkom filozoficky, takže k plnému pochopeniu je potrebné sa aj sústrediť. A navyše sa to nesie v perfektnej, v až takej temnej a hypnotickej atmosfére, ktorá sa postará o pár veľmi pôsobivých sekvencií, hlavne tá hudobná v stredne fáze, ktorá síce pôsobí trochu samoúčelne, ale s tým nemám žiadny problém, keďže sa mi dosť páči. Akcie je tu priemerné množstvo a som s ňou spokojný. Nájde sa tu pár dlhších akčných sekvencií tvoriach prevažne prestrelky, ale poteší aj nejaká tá naháňačka alebo súboj, pričom všetko je to veľmi dobre natočené, nápadité a aj dostatočne krvavé, takže sa na to pozerá skutočne dobre. Veľkým plusom sú aj postavy, síce ako som spomínal, chcelo by to trochu lepšie zoznámenie s nimi, ale aj tak mi obzvlášť hlavná hrdinka a jej partner veľmi sadli a nesklame ani tých pár výraznejších vedľajších postáv. Jedine by som uvítal lepšieho záporáka, ale o toho tu zase až tak moc nejde. Pri animácii už síce vidno čiastočnú zastaranosť, ale aj tak mi tento štýl vyhovuje a navyše mi pre tento žáner a atmosféru príde aj najvhodnejší. A veľkým plusom je aj hudba, tá sa veľmi vydarila. Takže skutočne škoda iba tej krátkej dĺžky, ktorá mi neumožňuje hodnotiť lepšie, ale aj tak je Ghost in the shell zaslúžený kult, ktorým sa inšpirovali aj ďalšie filmy a jeden zo základných kameňov cyberpunku. 79%(1.7.2014)

Ta nahatá holka co všechny zabíjela se mi zdál jako super nápad :-), ale jinak mě vůbec nic neprobudilo s polospánku a za žádný zázrak Ghostíka nepovažuji. Dobře zmáknutá mytologie a prostředí, ale bez šmrncu.(14.9.2008)

Inspiro Blade runnerem je přeci jen cítit snad za každým rohem, ale ne, že by to bylo na škodu. Právě naopak. Musím přiznat, že po prvním zhlédnutí se topím v mírném zmatku (takže dojmy co nejdříve namnožím) a nejsem si jist sám sebou, ale svůj obdiv nad vizuální stránkou skrývat nedokážu. Už jen ta volba nasnímání a neuchopitelná snovost prostředí, kde se celý příběh odehrává. Lahůdka!(7.5.2008)

• - Dlouho dobu se spekulovalo, v jakém městě se příběh odehrává, protože ve filmu se o tom nemluvilo. Spekulovalo se, že je to Tokyo, ale režisér řekl, že město je vytvořené podle Hong Kongu. Navíc pivo San Miguel (které pijí některé postavy) je velmi oblíbené také v Hong Kongu. (Harroc)

• - Agent Batou během filmu pije pivo značky San Miguel - jde o celosvětově rozšířenou značku s hlavním pivovarem v Barceloně ve Španělsku. Chuťově mírně připomíná Gambrinus 10°. (tomeek)

• - Kód běžící na začátku filmu na pozadí reprezentuje zakódovaná jména filmového štábu. (gauron666)