Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Pepinec

Tak jsem vám byl včera na Everestu. Vzal jsem si příklad od borců z Ká dvojky, kteří na vrchol útočí zásadně v poledne, a na půl jedničku vyšlápnul do IMAXu. Lidí tam bylo jako v tom devadesátém šestém na stěně Lhotse, a to nepřeháním, protože když jsem viděl, kolik lidí se nebojí v osmi tisících viset na jednom laně, vybavily se mi závody psích spřežení. Jak je lidská hloupost neomezená (investovat 65000 dolarů do organizovaného pohřbu je podle mě velká hloupost), film samotný zůstal naopak v několika zásadních bodech omezený dost. Tak třeba třidéčko. Záběry na Everest byly přibližně tři, z toho se dvakrát opakoval ten z úvodních titulků. A když se ta mateřská školka vyplazila nahoru, bylo zataženo. Pecka, pozorovat 3D mrznoucí paka ve sněhu, to si bez potapěčských IMAX brejlí fakt neumím představit. A co příběhová linka? Nejdřív je všecko čupr, potom na hovno, no a pak je konec. Cepín jen tak škrábal po ledu a mačky zůstaly napůl rozepnuté. Chápu, že těm chlapům v minus třiceti lezly kule až do jater, ale filmu měly zůstat na místě. Ty čtyři vlaječky jsem na vršku zapíchnul hlavně proto, že takhle dobře zvládnutý film o horách technicky jsem dlouho dlouho neviděl. Užil jsem si i několik silných momentů, ale příští expedici bych viděl s větší skromností a menšími rameny. /// Druhý výstup jsem absolvoval za tým 2D Everest a musím říct, že bez všech těch 3D atrakcí je expedice o dost výživnější. Najednou jsem byl víc v ději, víc s postavama a vůbec - víc spokojenej. ()

J*A*S*M

Precizní survival drama s luxusním hereckým obsazením, kterého je v některých případech snad až škoda, protože se dočkají jen několika málo replik. Zážitková kapacita filmu je značná, v klíčových scénách dokáže vtáhnout a ohromit nejen horskými scenériemi, ale i přesvědčivě zahraným utrpením hlavních charakterů. V těch je bohužel postupem času docela chaos, protože navlečení v bundách, zarostlí, s kapucemi a zapadaní sněhem vypadají všichni dost podobně, takže jsem se chvílema tak úplně neorientoval co, kdo, kde. Celkově ale rozhodně doporučující palec nahoru. ()

Morien

Jak praví klasik českého bigbítu Stromboli: "Prodíráš se vpřed. Jediná chyba - cesta končívá. Nevrátíš se zpět. Buď ty nebo ona, v tom to spočívá." Vizuální a faktická nádhera. Jason Clarke, jak jsem o něm zpočátku pochybovala, zda dokáže film utáhnout jako jeho nejnosnější postava, mě nakonec velmi přesvědčil o svých kvalitách. Jenom se ještě snažím zapátrat v paměti, jaké všechny filmy o posedlosti a lezení jsem viděla a jestli se mi některý zdál intenzivnější, protože sice nemůžu na žádný další přijít, ale přesto mám dojem, že k absolutnímu zážitku mi přece jenom ještě něco chybělo. ()

sniper18

Everest bol jedným z mojich najočakávanejších filmov roku, keďže túto tématiku mám veľmi rád a pritom je využívaná len veľmi málo. Prial som si, aby sa práve Everest stal vo svojej kategórii špičkou, potenciál tu na to bol, či už vďaka filmovo atraktívnej udalosti, prítomnosti ikonického Everestu, obsadeniu a v neposlednom rade aj slušnému rozpočtu. To sa síce nestalo a viacero filmov z tejto oblasti sa mi páči viac, ale aj tak som s výsledkom dosť spokojný. Výhodou takéhoto filmu je, že tu vôbec nemusím čakať, kým sa začne diať to relatívne dôležitejšie, teda v tomto prípade katastrofa, ktorá rozbehne ten hlavný boj o život, pretože nadmieru atraktívny je už samotný výstup. A tak prvej polovici prakticky nemám čo vytknúť, zoznámenie s postavami je úplne ideálne, nájde sa tu viacero výrazných postáv a tak som si tu našiel svojich obľúbencov, pričom ma potešila absencia akéhokoľvek ľudského záporáka, čo je v amerických filmov bežné, jednoducho sa len skupina dobrých a odvážnych mužov snaží dosiahnuť svoj cieľ, čo mi presne vyhovuje. Dejovo je to úplne bez problémov a veľkým plusom je aj zobrazenie celej cesty na Everest, ktoré je úplne prehľadné a tak som si bol ako divák neustále vedomý, v akej časti sa práve postavy nachádzajú. Ale tá druhá polovica ma už predsa len trochu sklamala. Sama o sebe nie je zlá a presne spĺňa potreby žánru, ale prišlo mi, že sa tvorcovia obmedzili len na to najzákladnejšie a pritom tých tém, ktoré mohli aspoň naznačiť je podstatne viac. Toto je už prakticky len viac alebo menej beznádejný boj postáv o život a snaha niektorých ďalších ich zachrániť a ja by som bol omnoho radšej, keby sa viac do toho vložila aj tá kritika komerčných expedícií a chaos, ktorý na Evereste vtedy vznikol. Toto mi prišlo až moc povrchné. A rovnako sa mi nepáčilo zobrazenie správania v základnom tábore, akoby ich zaujímala len jedna skupina, keďže ostatných vôbec neriešia. Ale zase musím uznať, že to, čomu sa tvorcovia venujú zvládajú dobre a tak sa mi viac než dobre pozeralo aj na túto fázu. Určite musím pochváliť herecké obsadenie, tu je každá postava obsadená úplne ideálne, za zmienku stojí hlavne Jason Clarke konečne zase v úlohe, ktorá sa mu hodí, Josh Brolin si spĺňa svoj štandard, Jake Gyllenhaal je výborný, ale nemá moc priestoru a Sam Worthington, ktorý mi tu prišiel najsympatickejší za celú svoju kariéru. Ale všetky postavy mi prišli dosť sympatické a zaujalo ma, že ženský element je aj napriek slávnym tváram s výnimkou Emily Watson obmedzený na minimum. Baltasar Kormákur tiež nesklame, ak si odmyslím, že je to jednoducho americký blockbuster, kde o nejakej prirodzenosti nemôže byť ani reči, keďže je to digitálne viac, než dosť, tak mi to vizuálne prišlo veľmi dobre zvládnuté a podarilo sa tu zachytiť tú majestátnosť Everestu, ktorú som potreboval a tie zábery na neho som si jednoducho vychutnával. A podporuje to aj hudba. Takže určitému sklamaniu sa predsa len nevyhnem a Nordwand zostáva stále žánrovou špičkou, ale aj tak návštevu kina určite neľutujem, dosť ma to bavilo od začiatku až do konca a s radosťou si to ešte viackrát pozriem. 75% () (méně) (více)

Aluska88

Everest přináší dobrodužnou výpravu podle skutečné události, natočenou islandským režisérem v nablýskaném, vizuálně úchvatném Hollywoodském kabátku s hvězdným obsazením. Už dopředu od toho člověk tak nějak čeká, že by to mohl být parádní příběh, nabitý emocemi a silnými situacemi. Ale na mě to však jaksi nefungovalo. Ten Hollywoodský kabátek má totiž bohužel několik děr, kterými se ven sypou tradiční klišé a patos, který se srdceryvně snaží hrát na city. Těch děr je sice pár, ale vykonaly své a já se tak při závěrečných titulcích cítila emocionálně zcela nepoznamenaná. Během sledování se na mě nějak nedokázala správně přenést ta beznaděj a ten zoufalý boj o život, jak by správně v tomto "survival story" asi měla. Jake Gyllenhaal už zase lozí po horách, které ani náhodou nejsou "Zkrocené" a už zase mrzne tak, jako tehdy, kdy ho čekal Den poté. Sam Worthington, který mě o svých hereckých schopnostech zatím příliš nepřesvědčil, se mi zde líbil, stejně jako Ingvar Eggert Sigurðsson, jehož jsem už v několika islandských filmech viděla a do role výborně zapadl. Jeho obličej má správně ostře řezané rysy a do drsných podmínek se skvěle hodí:) A John Hawkes mi přijde herecky nedoceněný, zde mi ho bylo docela líto. Ostatní postavy mě nijak zvlášť nezaujaly. Britský Pád do ticha na mě způsobil úplně nejvíc, ze všech horolezeckých snímků, jaké jsem zatím zhlédla. Nejlépe to ve svém komentáři shrnul -bad-mad-wolf-. ()

• Podrobným priebehom samotnej expedície a reťazcom zlých rozhodnutí a ďalších okolností, ktoré viedli k jej neúspechu, sa zaoberá seriál Sekundy pred katastrofou (od r. 2004), konkrétne epizóda Into The Death Zone (2012). (ČSFD)
  • Další člen expedice, Šerpa Lopsang (Pemba Sherpa), zemřel jen o několik měsíců později na jiné expedici na Everest. Osudnou se mu stala lavina. (Charpy)
  • V roce 1996 vedl na kopec Namche Bazzar pouze jeden visutý most, nikoliv dva. Ten druhý byl dostavěn až v roce 2000. (hansel97)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)