Německý lékař Wakolda (festivalový název)

• norský

Argentina / Francie / Španělsko / Norsko, 2013, 94 min

Lucía Puenzo

Lucía Puenzo

José María Morales

"POPRVÉ, CO MNE UVIDĚL SI POMYSLEL, ŽE JSEM PERFEKTNÍ EXEMPLÁŘ. DO SVÉHO ZÁPISNÍKU SI NAPSAL: ZÁHADNÁ HARMONIE V JEJÍ NEDOKONALÉ VÝŠCE" Anděl smrti při své "Latino tour" ukazujíc nám, že svému ďábelskému poslání zůstal věrný i po válce. Poklidně plynoucí a "nedramatické" drama v kterém je Dr. Mengele šarmantní a elegantní, přesně jak ho popisovaly i jeho oběti z Osvětimi, a tak není divu, že si ho připustí k tělu i důvěřivá Natálka Oreiro, věřící, že může pomoci jejím dětem. Dostaví se i lehké mrazení z paralely mezi tvorbou mechanických panenek a vírou v dokonalou rasu, dokonalého člověka. To vše je pak zabaleno do krásného vizuálu prostředí jezerních hor. Povedené dílko nad kterým budu určitě ještě chvíli přemýšlet.(24.3.2015)

Film má zvláštny druh napätia, kde vieme o koho ide a on je viditeľný očami dievčaťa, ako ho ona chápe a vníma. Nie je veľa filmov natočených o živote Josefa Mengeleho. Film nastoľuje otázku, čo viedlo argentínsku vládu prijať týchto nacistov vo svojej krajine po 2. svetovej vojne? Nedáva na ňu odpoveď, ale snaží sa riešiť túto veľmi háklivú tému. Film zachycuje pravdivý príbeh utečenca doktora Josefa Mengeleho, ktorý časť svojho života sa ukrýval práve v Argentíne. Tu aj naďalej pokračoval v genetickom výskume. Veď pracoval vo farmaceutickom priemysle. V marci v roku 1959 utiekol z Argentíny do Paraguaja, potom ako bol varovaný, že ho objavili lovci nacistov. Zomrel v roku 1979 kedy ho ranila mŕtvica, keď plával v oceáne a utopil sa. Napriek medzinárodnej snahe chytiť ho, nebol nikdy objavený a 35 rokov žil skrytý pod rôznymi prezývkami. 6. júna 1985 sa našlo jeho telo a vďaka DNA jeho syna Rudolfa, ho identifikovali v roku 1992.(19.5.2015)

Strýček Mengele bohužel trochu v jiném pojetí, než jaké bylo k vidění třeba zde. Příběh o jedné z největších zrůd z osvětimského pekla by měl dle mě být zmapován jako vyostřený thriller, leč režisérka se rozhodla pro suchou drámu. Postava Mengeleho nemrazí, nevyvolává žádné pocity a jeho osud je divákovi lhostejný. Několik napínavých momentů tu je, ovšem z hlediska filmového i historického se jedná o pouhý průměr. 60%(8.11.2014)

Válečný zločinec doktor Josef Mengele pokračuje ve svých pokusech. Argentina byla jednou z cílových zemí prchajících nacistů.(20.11.2014)

Nesmiete čakať thrillerovú žánrovku. Wakolda má argentínsku filmovú optiku, t.j. tichú a “prázdnu", bez napätia a zvratov. Ani nie je thrillerom, je skôr drámou bez jedinej tragédie, ktorá iba niečo naznačí. Nie je ani mrazivá, postava Mengeleho nedesí, typologicky je to taký tajuplnejší, pohľadný Franco Nero. Znepokojenie a mierny hnev (bezmoc a nespravodlivosť), ktoré v divákovi film vytvorí, prichádzajú až po jej skončení a vstrebaní filmu. Každopádne som rád, že tento unikátny námet konečne niekto sfilmoval a som zvedavý na (veľmi pravdepodobný) americký remake. Už je to traplne ohraný názor, ale ano, opäť by to chcelo Finchera - a pekne po staru, a lá Se7en.(1.11.2014)