• Palestina

David Gerson

Martin Brinkler

Kostýmy:

Hamada Atallah

kOMÁR měl velkou šanci stát se skvělým zrcadlem izraelsko palestinského problémečku. Pod hezky prachem naleštěným obalem se skrývá celkem tuctový příběh. Největším průšvihem je tak nedostatečně zmapované prostředí, které je pouze mlžným pozadím. A nekecejte mi, ať si radši pustím dokument.(10.9.2013)

Čekal jsem konec mnohem dřív, a tak i závěr lze označit za překvapivý. Solidně rozehrané drama patrně z ryzí současnosti (první auto ve filmu je Škoda Octavia :-)), u něhož jsem se ani chvilku nenudil. Na roli Nadji bych vybral víc sexy herečky a trochu si pohrál s detaily (pronásledovaný Omar po několika minutách běhu "o život" asi těžko za rohem nasadí nezadýchaný výraz atd. atd.). Kdyby každý americký thriller byl takhle zajímavý, jsem příznivcem jejich tvorby a na produkty od Film Europe zvysoka kašlu. Cinema Mundi, 2014.(27.2.2014)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(21.2.2014)

Začíná to jako romantika mezi zdí dvou nerozlučných táborů a končí to jako dost brutální odpověď na to, co člověku válka na území Palestiny přináší. Zahrnuje totální syrovost a brutalitu, bez které se žádný takový dramatický příběh neobejde. Pro mě osobně šok, na který budu hodně dlouho myslet. Hlavně na ten závěr.(22.9.2014)

Omar bojuje za svoji vlast, za svoji lásku a nakonec Omar bojuje o svůj život. Bije se jako lev a zdobí ho mnohé ctnosti, pohání jej láska k Nadyi. Syrové drama na pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. Je to tak na čtyři a půl, ale za impozantní závěr, který mě šokoval, se přikláním směrem nahoru.(7.10.2013)