Dočasný domov (festivalový název)

Short Term 12

Dočasný domov

(festivalový název)

Short Term 12

USA, 2013, 97 min

Hodnocení, které Short Term sbírá všude po světě, snad nemůže být více vydřené. Na první pohled nezajímavý indie kalkul, kterých tu byly v posledních letech desítky, nakonec ale úžasně zrežírovaný a zahraný film, který tak přirozeně kombinuje vážné momenty s těmi odlehčenými, že v závěru nezbývá než podlehnout.(8.1.2014)

MIluju indie film a Short Term 12 patří do té kategorie, které nemám co vytknout. Sympatičtí herci (překvapivě i dětští herci mě neiritovali) + boží kamera se soundtrackem napomohli tomu aby mé oči nezůstali suché.(22.3.2014)

Nedoceněné drama s výbornými hereckými výkony, přesně jak píše J*A*S*M.(23.7.2014)

Nejen děvčata, která se až moc často sprchují s vlastním otcem, získávají útočiště v téhle přechodné ubikaci, ve které nechybí silná podpora a empatie, velkou měrou z náruče vychovatelky/sociální pracovnice Brie Larson, která si sama tahá velké břímě z minulosti. Právě herecké výkony mladých neokoukaných tváří dodávají výsledku na věrohodnosti, problémy sociálně vyloučené mládeže dokresluje polodokumentární styl, tvůrci předkládají emoce nenásilně, přesto mi přijde, že se tu trochu klouže jen tak po povrchu. Nezávislé indie drama volající o pomoc si pozornost i tak zaslouží. Ač nesedne úplně každému. A nevím, zda je dobré, aby těm, kteří špatně usínají, celé dny v sobě hledící do zdi leccos dusí a „rádi“ se sebepoškozují, pomáhali ti, kteří si prošli podobnou zkušeností. Líbila se mi civilnost, na čtyři ale jít tak nějak nechci.(9.5.2015)

Po tom všem, hlavně americkém, hypu (99% na Rottenech) jsem čekal víc. Uznávám poutavé téma a přesvědčivé herecké ztvárnění, ale chyběl mi nějaký vývoj, silnější příběhový oblouk. Tady se bohužel jen klouže po povrchu a ukáže několik scének, z nichž jen některé jsou silné.(23.9.2016)