Cizí oběd

Max Richter

John F. Lyons

Kostýmy:

Niharika Khan

Evropský artový film zasazený do indického rámce. 3 a půl.(4.3.2014)

Vyloženě takový pocitový film. Ani se moc nedivím, že se to dostalo mezi festivalové filmy. Má to v sobě, to co k tomu tak nějak patří. Ačkoliv se ve filmu za ti stopáž téměř nic nestane, tak ve mně jako divákovi to zanechalo spoustu ruznorodych pocitů a dojmů. Jenže žádný takový, který by to u mě povýšil na vyšší hodnocení. Irrfana mám rád, ostatně toto byl už patnáctý film co jsem s ním viděl, přesto jeho prakticky uspávající role mě úplně nenadchla. Celkově to bylo trochu nahlédnutí do duší dvou lidí a trocha konfrontace s jejich okolím. Vcelku netradiční forma a způsob dopisování dvou lidí co se neznají byla rozhodně fajn. A kdo mě bavil byl vlastně Nawazuddin, ten byl hezky vlezly a otravný, což má natrénováno z mnoha vedlejších rolí. Film k zamyšlení, ale ne k častějšímu zhlédnutí.(15.7.2015)

• kajda.l

Hodinku a půl jsem čekal až se to rozjede a pak to přišlo, banda nevzhledných cigošů si v jedoucím vlaku zatleskala do rytmu a dočkal jsem se závěrečných titulků. Pro osamělé a nedoceněné manželky patrně dobré. Pro mě jako seznámení a zároveň rozlučku s indickým filmem uspokojivé. No ikdyž, jeden "čistě indický", ještě možná zkusím. PS: Kdyby aspoň to jídlo vypadalo vábně a chutně :)(5.6.2014)

SPOLIERY. Veľmi "ľudské", to je slovo, ktoré sa najčastejšie skloňuje v súvislosti s týmto filmom (akoby vojny a genocida neboli...) - a veľmi trefne. Uprostred všetkého toho (ľudského) chaosu, hluku a tlačenice, rutiny, obyčajnosti a presakujúceho patriarchalizmu a kastovníctva nutné k prežitiu. Najľudskejší je ale LUNCHBOX v tom, že sa nedostaví žiadny happy-end. Taký je život. Ľudský. V tom pekle normality len chytáme strieborné úlomky zázrakov. A keď sa raz za čas v kolobehu dní objavia (alebo keď sme občas v nastavení vnímať ich), väčšinou ich prepasieme. Zato ani nemôžem dať plné hodnotenie. Lebo fantázia je vždy lepšia. Tam čas nemusí plynúť tak neúprosne, romantika tam nestráca svoje čaro pod náporom každodennosti a v dôležitých chvíľach tam nezaváhame. Ale taký je život. A ja som si v ňom málokedy ten posratý happyend tak strašne prial!(15.9.2016)

Môj počiatočný optimizmus sa začal rozvíjať od momentu, ako si hlavná dvojica začala prostredníctvom obeda dopisovať. Príbehy zo života ktoré boli či už z minulosti alebo prítomnosti boli skvelé. Tešil som sa kedy sa stretnú. Nečakal som od nich žiaden vzájomný vzťah ale skvelé kamarátstvo. SPOILER! no od momentu ako sa hlavný hrdina vyhol stretnutiu to začalo upadať. Chápem ho (a to dosť! možno by bolo teraz všetko úplne ináč) ale filmu to veľmi ublížilo(23.10.2015)