Neznámý od jezera

(festivalový název)
  • Francie L'inconnu du lac (více)

Malebná jezerní oblast zaměřená na gaye. Franck zde rád tráví letní odpoledne, zaplave si a seznamuje se s ostatními muži. Spřátelí se se samotářem Henrim, ale během krátkých rozhovorů není schopen spustit oči z Michela, cizince s dokonalým tělem a vábivým knírem. Když jedné noci Franck přistihne Michela při hrozivém činu, místo aby to nahlásil na policii, je k Michelovi přitahován ještě silněji směsicí paralyzujícího strachu a nepotlačitelné vášně. Franck musí své touze vyjít vstříc za každou cenu. Muži propadnou vášnivému románku, který je stejně nebezpečný jako vzrušující. Alan Guiraudie zručně vytváří dusivou atmosféru dech beroucího napětí a za jistou režii svého fascinujícího, sexuálně explicitního thrilleru na loňském festivalu v Cannes zaslouženě získal cenu Un Certain Regard. (Febiofest)

Dudek

Jezerní pláž, přilehlý les a parkoviště. Místa, jež jsou neukotvená v době, poloze a snad ani realitě. Alain Guiraudie natočil provokativní poetický snímek, jenž díky své retrospektivitě výtečně (i když doslovně) komentuje současnou virtuální dobu. Děj je rozdělen do tří odlišných úseků (seznámení, sexuální partnerství, vyvrcholení), mezi kterými graduje napětí a vyostřuje se atmosféra. Jednotlivé úseky se skládají z několika částí, jejichž náplní je neustále se opakující schéma (příjezd na parkoviště, navázání kontaktu, procházka po lesíku, odchod) odkazující na internetové seznamky (login, pokec, možná schůzka, logout). Odlišnost třech hlavních pasáží je tu dána zejména změnou nálady (zapříčiněnou dějovými zlomy), tedy divákovým vnímáním, řemeslně se příliš neliší. Guiraudie klade důraz na autentičnost. Nepoužívá hudební doprovod, děj omezuje pouze na uvedené lokace, a k vytváření atmosféry používá výhradně vizuální prostředky a divákovu obeznámenost s fakty. ()

Sarkastic

Zvláštní, přesto překvapivě docela fungující směs komedie, dramatu, krimi (s prvky thrilleru) a erotického filmu. Prvních 20 minut je to skoro čistě sranda (nebo min. snaha o ni), ale postupně začne ubývat humoru a nastupovat napětí. A atmosféra při rozhovorech Michela, Francka a inspektora zase pomalu ale jistě houstne. Škoda jen, že se nepodařilo u žádného z výše zmíněného žánrů jít opravdu do hloubky a vytřískat z nich maximum (a co se týče zobrazování sexu; divák sleduje spíš nahé herce, než vyloženě erotické scény, a když už ano, těch detailů není ukázáno zase tolik…ale jak tak čtu zdejší komentáře, na někoho jich bylo asi až moc). Hodnocení je tak někde mezi 3/4*, když však zohledním sice zlověstný, ale nepříliš uspokojivý konec+úvodní scénu s botami (možná detail, pro mě však rušivý), přikloním se přecejenom k nižší variantě. „Copak to nebyla nehoda?“ – „To nevíme. Rozhodně to ale nebyl sumec.“ ()

darkrobyk

Čistě artová záležitost stavící na obraze, opakování motivů, symbolech a zdánlivě nenápadných konverzacích. Lyricko epický příběh, kdy krajina okolo jezera napovídá, co by měl divák očekávat. Jakmile se začne zvedat vítr, na jezeře se objeví vlny a koruny stromů se začnou pod náporem větru ohýbat, jakmile neklidný ševel listů zesílí, pak se Zlo vyloupne ve své pravé podobě. Do pomalého příběhu vstupuje neklid, napětí a strach, vše pak vrcholí mrazivým koncem (lepší zakončení mě nenapadá). Modrá hladina se třpytí, šedne a černá a Smrt se těší na nové přírůstky. Nevhodné pro diváky libující si v akci a dynamickém ději + nepřipravení by mohli být zaskočeni otevřenými sexuálními scénami bez zábran, kdy použité prostředky jsou rázu pornografického, leč zde jsou právě jen prostředky, nikoliv cílem. Formálně fascinující. Čtvrtou * dávám především za závěr filmu. ()

DJ_bart

Porno-kampaň která skrze exhibicionisty a ztopořený čuráky propaguje reklamu na francouzský rybníky...... 7,7 nudapláží z 10 [#PRIDE2020] ()

Disk

Ve všech ohledech zcela výjimečný snímek, který si žádá opakované zhlédnutí. Francouzský art až na dřeň, impresionistická kamera, pečlivě gradující atmosféra, úžasná práce se zvukem a pečlivá režie. Fakt to není pro každého, ale tohle je přesně ten projekt, na který nikdy nezapomenu - v tom kladném slova smyslu. ()

dr.horrible

Nechcem byť povrchný pokrytec; ani keby to bolo porno o lesbickej pláži, by som tie 3* asi nedal. Dva základné atribúty nudného filmu: žiadna pointa, žiadna hudba. ()

Arsenal83 odpad!

K popise k filmu na istom portáli mi trebalo tri vrecúška na vracanie: "v mnohých scénach filmu vidíme úplne nahých mužov, masturbáciu, či orálny sex..." ()

mat.ilda

Změkčilá gay vyvražďovačka s obsedantní potřebou ukázek parkování, jinak přehlídka šourků ve stejnopohlavní jezerní seznamce na jedno odpoledne, sestávající z psích pohledů a následného nabízení se ponižujícím postáváním v přilehlém remízku - jako nějaký zoufalý ilegální odboj... Při nepsaných pravidlech nezávazného laškování není radno zlobit s trvalejším vztahem, o čemž se na vlastní oči přesvědčí i náš do hladka vyholený hrdina, kterého touha přiživená nebezpečím vyrajcuje až ke hře o život... Nejen, že jsem si svým výběrem užila nechtěného, z netečné účasti mě nevytrhla ani atmosféra, budovaná tak pomalu, až se úplně vytratila a šplouchání vlnek se šumem vánku v korunách stromů její nepřítomnost rozhodně nezastoupilo. Jedna hvězda za průnik do homosexuálních zákulisních praktik při plnění úkolu v Challenge Tour Special - Filmový lov - film s LBGT tématikou. ()

Cimr

Těšil jsem se na avizovanou ,,hitchcockovskou" atmosféru, ale ta se bohužel nedostavila. Skoro bych řekl, že tvůrci uchopili žánr thriller úplně opačně, než by to dělal sir Alfred. Nejsou zde scény napínající diváka pomocí důmyslného střihu, nejsou tu překvapivé zvraty... Od začátku víme, kdo je vrah a spíš než abychom byli napjatí, jak celá detektivka skončí, jsme udivení tím, kam až Franck v zájmu vášně nechá situaci dojít. Což o to, uchopit téma takto psychologicky není špatné. Vzbuzuje to řadu otázek; třeba o propojenosti vášně a smrti (viz problematiku AIDS - proč jsou lidi kvůli pár vteřinám rozkoše ochotni riskovat život?). Navíc prostředí, v němž se film odehrává, je velmi zajímavé. Problémem ale je, že se snímek táhne v hypnoticky pomalém tempu; léto, pláž, sex, to se stále opakuje, mezi tím se poklábosí o životě se sousedem... což divákovu pozornost celých 100 minut neudrží. Co na mně ale naopak zafungovalo silně, je povedený konec. ()

easaque

Hezkej pokus o artový thriller s minimalistickými prostředky v přirozeném a reálném prostředí, kde se nic neřeší. Pomalu plující děj přináší kupodivu plno napětí a tím nemyslím v kalhotách, i když explicitních scén je tam nepočítaně - homofobové si určitě užijou ;-)) Postavám jsem věřil všechno a atmosféra byla gradována na jedničku. Ještě větu k závěru, který tady docela rozebírají: Ten mě v první moment zklamal, ale po čase jsem pochopil, že to líp ukončit nešlo.... doufám, že jsem tím nic neprozradil. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Film o homosexualoch. Teda mne nevadia, mne je jedno ked buzny pichaj buzny a mne je jedno komu ho strkali do prdele. Videne na iwannawatch.to /tymto vyhlasujem, ze slavnostne propagujem tuto www stranku/. Homosexuali mi nevadia, no filmovo to Hnoj.  4 % ()

aniabo

U všech těch synopsí o vraždě, vášni, penisech a pláži se neuvádí, že film je téměř vyprázdněnou narací, tedy vpravdě rozplácnutost, děj neexistuje, nic se neděje, všechno je pomalé, lidi mluví trošku, auta parkují dlouho. Ale když je na to člověk připravenej tak je to myslím celkem div světa, každý záběr podnětem k hluboké fascinaci, zvuková stopa, tedy ticho, šplouchání, malilinko ptáčků, je působivější než celej orchestr, herci jsou neskutečně přirozený, jsou krásný a chlupatý, sex je příjemně uvěřitelnej. Obdivuhodně vytvořený mýtický časoprostor na velmi specifickém příběhu. ()

Mishqo

80% ... Gay nuda pláž - prostredie nezáväzného sexu či rodiacej sa lásky, no možno aj prostredie pre sériového vraha. Mysteriózny thriller s vysokým napätím, no trocha iným aký by ste očakávali. Zároveň neprestáva byť milým a inteligentným. Navodzuje výbornú atmosféru a postupne graduje. Kamera taktiež výborná. Pojednáva aj o všemožných gay stereotypoch a iných morálnych/zdravotných otázkach. Film ma prekvapil. Nečakal som to, čo som dostal. Určite nie pre každého. Len pre ľudí, ktorí sú ochotní tolerovať nadmerne vizuálnu homosexuálnu "lásku". ()

blechy

Tedy co na tento film říct. Nečekal jsem, že to bude až takto zajímavé...škoda, že v sále byl zhasnuto... zajímalo by mě, jak vypadá sál plný rudnoucích diváků... :)) Rozhodně nemohu říct, že by tento film byl špatný, ba naopak... jen mě štve konec ale také spousta nelogických pasáží. ()

TroiMae

Mně se to prostě líbilo. Dokonce víc, než "Ta zvláštní láska". Navíc jsem poznal dubléry, takže jsem si řekl, že snad nějaký filmový postřeh mám :) Nepřišlo mi to naturalistické/explicitní, ale naturistické/přirozené. AUTENTICKÉ Při těch barvách a otevřenosti je ten film vlastně minimalistický. Zachycení atmosféry dokonalé. Zvlášť pro toho, komu jsou reálie aspoň trochu známé. Sex mě rozhodně nerušil, přišel mi přirozený. Ne že bych se toho všeho chtěl účastnit. Nechci mít další trauma z dětství :) Na jednu stranu kouzelné, uvolněné… na druhou stranu odosobněné – komicky až děsivě, jak je komu libo. A kdo je schopný vidět přesah, tak si film užije. Nejděsivější je zdravé rozhořčení inspektora, nad tím, jak někoho "z nich" zabijí, a nikdo si ani nevšimne… Vzpomněl jsem si na Cizince Alberta Camuse. ()

Almásy

ten film je presne ako taká noc cruisovania, alebo jednorázový sex, celé je to príjemné, dobre sa na to pozerá ale na druhý deň si na to ani nespomeniete. film bez výraznejšej pointy, režisér ktorý je zrejme veľký fanúšik Francois Ozona (ale nie natoľko veľký aby používal hudbu) a taká malá hra na umenie s homosexuálmi a francúzskym prízvukom. ()

fredisek

Neskutečná nuda, která vychytrale těží z explicitních scén, které ovšem nenutí, aby měl člověk (třeba ze zvědavosti, cojávím) chuť se na film koukat dál. Atmosféra nejistoty a chvílemi dobré dialogy zachraňují absolutní průšvih, kdy nejde o nic jiného, než o šokování (opravdu, v dnešní době šokování?) detailními záběry. Přitom by příběh nabízel drama (myslím, že tohle píšu u filmů tohoto typu často...kdyby to jenom točil Almodóvar, bude to aspirovat na Oscara), ze kterého by se dalo dostat mnohem víc, než jedna ejakulace, pár soft pornových scén a nepočítaně předních záběrů na nahé ležící muže (no, zrovna nejlepší úhel pohledu to taky není). ()