poster

Neznámý od jezera (festivalový název)

 • Francie

  L'inconnu du lac

 • anglický

  Stranger by the Lake

Drama / Thriller

Francie, 2013, 97 min

Režie:

Alain Guiraudie

Scénář:

Alain Guiraudie

Kamera:

Claire Mathon
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • anicin
  *****

  U všech těch synopsí o vraždě, vášni, penisech a pláži se neuvádí, že film je téměř vyprázdněnou narací, tedy vpravdě rozplácnutost, děj neexistuje, nic se neděje, všechno je pomalé, lidi mluví trošku, auta parkují dlouho. Ale když je na to člověk připravenej tak je to myslím celkem div světa, každý záběr podnětem k hluboké fascinaci, zvuková stopa, tedy ticho, šplouchání, malilinko ptáčků, je působivější než celej orchestr, herci jsou neskutečně přirozený, jsou krásný a chlupatý, sex je příjemně uvěřitelnej. Obdivuhodně vytvořený mýtický časoprostor na velmi specifickém příběhu.(2.10.2014)

 • Bebacek
  ***

  3,5 - Ideálně do dvojprogramu s Životem Adéle. Oba filmy mi vnutily myšlenku, že budu asi lesba.(3.8.2014)

 • Cimr
  ***

  Těšil jsem se na avizovanou ,,hitchcockovskou" atmosféru, ale ta se bohužel nedostavila. Skoro bych řekl, že tvůrci uchopili žánr thriller úplně opačně, než by to dělal sir Alfred. Nejsou zde scény napínající diváka pomocí důmyslného střihu, nejsou tu překvapivé zvraty... Od začátku víme, kdo je vrah a spíš než abychom byli napjatí, jak celá detektivka skončí, jsme udivení tím, kam až Franck v zájmu vášně nechá situaci dojít. Což o to, uchopit téma takto psychologicky není špatné. Vzbuzuje to řadu otázek; třeba o propojenosti vášně a smrti (viz problematiku AIDS - proč jsou lidi kvůli pár vteřinám rozkoše ochotni riskovat život?). Navíc prostředí, v němž se film odehrává, je velmi zajímavé. Problémem ale je, že se snímek táhne v hypnoticky pomalém tempu; léto, pláž, sex, to se stále opakuje, mezi tím se poklábosí o životě se sousedem... což divákovu pozornost celých 100 minut neudrží. Co na mně ale naopak zafungovalo silně, je povedený konec.(30.9.2014)

 • Disk
  *****

  Ve všech ohledech zcela výjimečný snímek, který si žádá opakované zhlédnutí. Francouzský art až na dřeň, impresionistická kamera, pečlivě gradující atmosféra, úžasná práce se zvukem a pečlivá režie. Fakt to není pro každého, ale tohle je přesně ten projekt, na který nikdy nezapomenu - v tom kladném slova smyslu.(4.8.2014)

 • WillBlake
  ****

  Pravděpodobně nejvíc queer thriller všech dob. Je to art, není to vyprázdněná narace, a pokud tě vyloženě neděsí představa blowjobu mezi dvěma Francouzi, připrav se být ohromen. 4 a půl hvězdy.(23.11.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace