Neznámý od jezera (festivalový název)

• Francie

L'inconnu du lac

Stranger by the Lake

Drama / Thriller

Francie, 2013, 97 min

Alain Guiraudie

Alain Guiraudie

Claire Mathon

U všech těch synopsí o vraždě, vášni, penisech a pláži se neuvádí, že film je téměř vyprázdněnou narací, tedy vpravdě rozplácnutost, děj neexistuje, nic se neděje, všechno je pomalé, lidi mluví trošku, auta parkují dlouho. Ale když je na to člověk připravenej tak je to myslím celkem div světa, každý záběr podnětem k hluboké fascinaci, zvuková stopa, tedy ticho, šplouchání, malilinko ptáčků, je působivější než celej orchestr, herci jsou neskutečně přirozený, jsou krásný a chlupatý, sex je příjemně uvěřitelnej. Obdivuhodně vytvořený mýtický časoprostor na velmi specifickém příběhu.(2.10.2014)

Ve všech ohledech zcela výjimečný snímek, který si žádá opakované zhlédnutí. Francouzský art až na dřeň, impresionistická kamera, pečlivě gradující atmosféra, úžasná práce se zvukem a pečlivá režie. Fakt to není pro každého, ale tohle je přesně ten projekt, na který nikdy nezapomenu - v tom kladném slova smyslu.(4.8.2014)

Čistě artová záležitost stavící na obraze, opakování motivů, symbolech a zdánlivě nenápadných konverzacích. Lyricko epický příběh, kdy krajina okolo jezera napovídá, co by měl divák očekávat. Jakmile se začne zvedat vítr, na jezeře se objeví vlny a koruny stromů se začnou pod náporem větru ohýbat, jakmile neklidný ševel listů zesílí, pak se Zlo vyloupne ve své pravé podobě. Do pomalého příběhu vstupuje neklid, napětí a strach, vše pak vrcholí mrazivým koncem (lepší zakončení mě nenapadá). Modrá hladina se třpytí, šedne a černá a Smrt se těší na nové přírůstky. Nevhodné pro diváky libující si v akci a dynamickém ději + nepřipravení by mohli být zaskočeni otevřenými sexuálními scénami bez zábran, kdy použité prostředky jsou rázu pornografického, leč zde jsou právě jen prostředky, nikoliv cílem. Formálně fascinující. Čtvrtou * dávám především za závěr filmu.(17.9.2014)

• mat.ilda

Změkčilá gay vyvražďovačka s obsedantní potřebou ukázek parkování, jinak přehlídka šourků ve stejnopohlavní jezerní seznamce na jedno odpoledne, sestávající z psích pohledů a následného nabízení se ponižujícím postáváním v přilehlém remízku - jako nějaký zoufalý ilegální odboj... Při nepsaných pravidlech nezávazného laškování není radno zlobit s trvalejším vztahem, o čemž se na vlastní oči přesvědčí i náš do hladka vyholený hrdina, kterého touha přiživená nebezpečím vyrajcuje až ke hře o život... Nejen, že jsem si svým výběrem užila nechtěného, z netečné účasti mě nevytrhla ani atmosféra, budovaná tak pomalu, až se úplně vytratila a šplouchání vlnek se šumem vánku v korunách stromů její nepřítomnost rozhodně nezastoupilo. Jedna hvězda za průnik do homosexuálních zákulisních praktik při plnění úkolu v Challenge Tour Special - Filmový lov - film s LBGT tématikou.(30.6.2015)

Těšil jsem se na avizovanou ,,hitchcockovskou" atmosféru, ale ta se bohužel nedostavila. Skoro bych řekl, že tvůrci uchopili žánr thriller úplně opačně, než by to dělal sir Alfred. Nejsou zde scény napínající diváka pomocí důmyslného střihu, nejsou tu překvapivé zvraty... Od začátku víme, kdo je vrah a spíš než abychom byli napjatí, jak celá detektivka skončí, jsme udivení tím, kam až Franck v zájmu vášně nechá situaci dojít. Což o to, uchopit téma takto psychologicky není špatné. Vzbuzuje to řadu otázek; třeba o propojenosti vášně a smrti (viz problematiku AIDS - proč jsou lidi kvůli pár vteřinám rozkoše ochotni riskovat život?). Navíc prostředí, v němž se film odehrává, je velmi zajímavé. Problémem ale je, že se snímek táhne v hypnoticky pomalém tempu; léto, pláž, sex, to se stále opakuje, mezi tím se poklábosí o životě se sousedem... což divákovu pozornost celých 100 minut neudrží. Co na mně ale naopak zafungovalo silně, je povedený konec.(30.9.2014)