Neznámý od jezera (festivalový název)

• Francie

Alain Guiraudie

Alain Guiraudie

Claire Mathon

Sylvie Pialat

Pravděpodobně nejvíc queer thriller všech dob. Je to art, není to vyprázdněná narace, a pokud tě vyloženě neděsí představa blowjobu mezi dvěma Francouzi, připrav se být ohromen. 4 a půl hvězdy.(23.11.2014)

3,5 - Ideálně do dvojprogramu s Životem Adéle. Oba filmy mi vnutily myšlenku, že budu asi lesba.(3.8.2014)

U všech těch synopsí o vraždě, vášni, penisech a pláži se neuvádí, že film je téměř vyprázdněnou narací, tedy vpravdě rozplácnutost, děj neexistuje, nic se neděje, všechno je pomalé, lidi mluví trošku, auta parkují dlouho. Ale když je na to člověk připravenej tak je to myslím celkem div světa, každý záběr podnětem k hluboké fascinaci, zvuková stopa, tedy ticho, šplouchání, malilinko ptáčků, je působivější než celej orchestr, herci jsou neskutečně přirozený, jsou krásný a chlupatý, sex je příjemně uvěřitelnej. Obdivuhodně vytvořený mýtický časoprostor na velmi specifickém příběhu.(2.10.2014)

• mat.ilda

Změkčilá gay vyvražďovačka s obsedantní potřebou ukázek parkování, jinak přehlídka šourků ve stejnopohlavní jezerní seznamce na jedno odpoledne, sestávající z psích pohledů a následného nabízení se ponižujícím postáváním v přilehlém remízku - jako nějaký zoufalý ilegální odboj... Při nepsaných pravidlech nezávazného laškování není radno zlobit s trvalejším vztahem, o čemž se na vlastní oči přesvědčí i náš do hladka vyholený hrdina, kterého touha přiživená nebezpečím vyrajcuje až ke hře o život... Nejen, že jsem si svým výběrem užila nechtěného, z netečné účasti mě nevytrhla ani atmosféra, budovaná tak pomalu, až se úplně vytratila a šplouchání vlnek se šumem vánku v korunách stromů její nepřítomnost rozhodně nezastoupilo. Jedna hvězda za průnik do homosexuálních zákulisních praktik při plnění úkolu v Challenge Tour Special - Filmový lov - film s LBGT tématikou.(30.6.2015)

Zvláštní, přesto překvapivě docela fungující směs komedie, dramatu, krimi (s prvky thrilleru) a erotického filmu. Prvních 20 minut je to skoro čistě sranda (nebo min. snaha o ni), ale postupně začne ubývat humoru a nastupovat napětí. A atmosféra při rozhovorech Michela, Francka a inspektora zase pomalu ale jistě houstne. Škoda jen, že se nepodařilo u žádného z výše zmíněného žánrů jít opravdu do hloubky a vytřískat z nich maximum (a co se týče zobrazování sexu; divák sleduje spíš nahé herce, než vyloženě erotické scény, a když už ano, těch detailů není ukázáno zase tolik…ale jak tak čtu zdejší komentáře, na někoho jich bylo asi až moc). Hodnocení je tak někde mezi 3/4*, když však zohledním sice zlověstný, ale nepříliš uspokojivý konec+úvodní scénu s botami (možná detail, pro mě však rušivý), přikloním se přecejenom k nižší variantě. „Copak to nebyla nehoda?“ – „To nevíme. Rozhodně to ale nebyl sumec.“(15.8.2014)