• maddy

Objektívne nebude Mr. Turner vyslovene zle natočený film. Subjektívne som však už dlhú, veľmi dlhú dobu nevidel film, ktorý by ma tak iritoval. Veď tu nie je jedna sympatická postava, každý buď nezrozumiteľne mrmle pomedzi zuby, kričí, má podivný jazykový prejav, chodí naštvaný alebo minimálne pôsobí neatraktívne a tak sa buď mračí alebo má nejakú inú vadu (krivé zuby, oči a podobne). A to neplatí len o hlavnej postave Mr. Turnera v podobne Timothyho Spalla, ktorého herecký prejav možno bol dôveryhodný, ale mňa to jeho vrčanie a nechutné pľuvanie na obrazy permanentne znechucovalo. Problémom bude to, že samotný Turner ani nebol kto vie akou zaujímavou osobnosťou o ktorej by sa dali točiť strhujúce biografie. Väčšinu času sa tu tak chodí z miestnosti do miestnosti, občas niečo namaľuje, do toho prídu otravné postavy (napr. ex-manželka s dcérami) a celé dve a pol hodiny sú neskutočne rozťahané, bez výrazného deja, bez jedinej emócie (pokiaľ nepočítam tú nechuť). Neviem, skutočne neviem čím by mohol Mr. Turner potešiť bežného diváka v tejto podobe v akej je. Pokiaľ niekto nie je fanatickým študentom britského umenia, tak mu asi nič neponúkne. CELKOVO: 2* (4/10)(27.3.2015)

Nemôžem tvrdiť, že by Mr. Turner nemal zaujímavý život, ale film ako celok ma nenadchol tak, ako som čakal, myslím, že po režisérskej stránke to išlo natočiť s väčším driveom a s väčšou pútavosťou. Veľa vecí je tu len naznačených a povrchne odbitých, tiež to chcelo pridať na konfliktných situáciách, ktorých mal Mr. Turner počas svojho neobyčajne bohatého života viac než dosť, určite si bolo z čoho vyberať. Na druhú stranu oceňujem historickú rigoróznosť a najmä fantastického T. Spalla, ktorý sa pre takéto postavy na prvý pohľad mizantropických a mrzutých dedkov priam narodil. Nikto na svete by túto rolu nezvládol zahrať lepšie ako on, klobúk dole. 65/100(13.5.2016)

Ono je sakra těžký natočit životopisný film a natočit ho tak, aby zaujal a byl něčím originální. Mr. Turner není originální, za to je historicky přesný jak hodinky. A k tomu Timothy Spall, kterýho znám spíš jako krysu z Harryho Pottera, zde ukázal, jak dobrý herec umí být. Bohužel přesnost a solidní herecký výkon pořád nezaručí kvalitní podívanou. Problém je totiž v tom, že tenhle film je tak moc historicky přesný, až místy dost brutálně nudí.(1.9.2015)

"Cynismus do hodnocení umění nepatří.." A to je právě ta mejlka..;) Dost slušný biografický kus filmařiny, u něhož jsem vzdor počáteční nedůvěře i dík tradičně jistému Timothymu ani omylem nezaSpall..(16.3.2016)

The Sun is God. 90% a dokonalý Timothy Spall. Na výstavu Turnerových děl bych si s chutí zašel.(14.7.2015)

• - Natáčelo se ve Velké Británii v lokalitách Kingsand, Watford, Londýn a Suffolk. (Terva)

• - Timothy Spall obdržel na 67. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu pro nejlepšího herce. (P. J. D.)