Velký klid

Veľké ticho

The Great Silence

Western / Drama

Itálie / Francie, 1968, 101 min

Vynikající western; s trochu pomalejším tempem, s hezkou hudbou, ponurou atmosférou, charismatickým duem hlavních hrdinů a hlavně závěr filmu se mi ohromně líbil - uchýlit se ke klišé, strhla bych hvězdičku. Takhle je to silně nadprůměrných 80%.(10.3.2009)

Takhle pochmurnou a svíravou atmosféru jsem už hodně dlouho u žádnýho westernu nezažil. Sníh společně s Morriconeho hudbou (která mi v určitých náznacích lehce evokovala asijské filmy) a tím totálně neromantickým, syrovým pojetím vytvořili něco fantastického, co nemá na westernovém poli obdoby.(8.11.2009)

Škoda, že ve Velkém tichu nebylo více němých postav, protože dabing na DVD je hrozný a originální stopu s českými titulky na něm nenajdete. Film ale povedený, dokonce více než to, a závěr mu nasadil pomyslnou korunu. O dva roky dříve natočil Sergio Corbucci Djanga a pokud jste si mysleli, že hlavní hrdina tehdy dostal setsakramentsky zabrat, tak teď se připravte na něco ještě výživnějšího. Jean-Louis Trintignant dobrý, ovšem Klaus Kinski lepší. Hudba Ennia Morriconeho však tentokrát příliš nevynikla, ačkoliv je sama o sobě velice dobrá.(18.10.2013)

Děsivý závěr brutálně a neobvykle pojatého westernu, kdy hlavní hrdina nepromluví ani slovo..(31.1.2007)

Sergio Corbucci nebyl žádný patlal těžící pouze z popularity žánru a Morriconeho geniální hudby. Stejně tak ani jeho Velké ticho není pouhopouhým béčkem s litry krve a přehrávajícími herci - má totiž neskutečnou ATMOSFÉRU. Zatímco ostatní spaghetti westerny se topily v potu a slunci, tenhle se topí ve sněhu a bahně. Hlavní, bezejmenný hrdina nepromluví jediné slovo, zato Klausi Kinskému jede huba na plné obrátky. Dobro versus zlo, pomsta za zastřelené rodiče versus střílení chudáků za pár šupů. Kdo asi zvítězí? Jenom abyste nebyli na konci překvapení, závěr totiž přesně odpovídá průběhu celého filmu - krev, sníh a pocit, že jste viděli něco výjimečného.(16.10.2010)