Velký klid

Veľké ticho

The Great Silence

Western / Drama

Itálie / Francie, 1968, 101 min

Velmi netypický western, snad jen pěkná Morriconeho hudba by tak trochu odpovídala tomuto tzv. nihilistickému "spagetti westernu", naprosto "negativnímu" filmu, ale v pozitivním slova smyslu. Film je zasazen do drsné zimní přírody někde v horách Utahu. Snímek byl snad dokonce natočen - alespoň podle textu v epilogu filmu - podle skutečné události, ale na to si teď doopravdy už nevzpomenu. Proč negativní? Všechny pozitivní postavy během filmu postupně zemřou, nebo utrpí jiná příkoří, všechny záporné postavy nejenže přežijí, ale nakonec i...Více ve filmu.. Navíc hlavní hrdina Silence nemluví, protože nemá od dětství jazyk. Podstatou děje kromě jednoho milostného vzplanutí, je lovení lidí za peníze, tvrdý boj o přežití v drsné přírodě, kde vládnou vyvrhelové společnosti. Film je neskutečně autentický, hodně syrový a má několik brutálních scén à la Peckinpah nebo Leone. Němý jezdec Silence (který mi zde připomínal prožitými traumaty v dětství a následnou odplatou Harmoniku z filmu Tenkrát na západě ) se svou německou automatickou sklápěcí pistolí Mauser odvedl perfektní výkon, stejně tak i Tigrero alias Loco, ďábelský Klaus Kinski, byl ve scéně u stolu v baru a ve vypořádání se šerifem rovněž perfektní. Škoda jen, že se Clintu Eastwoodovi nepodařilo natočit zamýšlený americký remake, bohužel se nepodařilo koupit autorská práva.(25.4.2008)

Všechno v tomto filmu je tak trochu jinak. Klasické atributy spaghetty westernu nejsou na první pohled tak patrné. Corbucci točí příběh hodně syrově, dalo by se říci až "evropsky" či "artově". Trintignant je spíš romantickým hrdinou a ne typickým vychytralým ostrostřelcem, upocené pistolníky a rozpálenou poušť vystřídala zasněžená krajina, kterou stěží projede jezdec na promrzlém koni. A pak je tu samozřejmě neuvěřitelný závěr, který vás nechá s otevřenou pusou němě zírat na ubíhající titulky. Il grande silenzio. Velké ticho.(19.1.2013)

Je to western,ale úplne iný,na aké sme zvyknutý.Ennio Morricone urobil dobrú hudbu,čo je ale u neho bežné.Atmosféra je veľmi drsná,surová.Zasnežené kopce a lesy ju robia až neskutočnou.Klaus Kinski ako vždy hraje veľkého darebáka.V takýchto filmoch stále,alebo v drvivej väčšine víťazí dobro nad zlom,ale v tomto filme je to ináč.Tú zvíťazilo zlo.Takže žiadny happyend,na aký sme zvyknutý.No ale stále nemôže spravodlivosť zvíťaziť nad nespravodlivosťou,hoci väčšina ľudí by to tak chcela.Ale málokto vie že na DVD verzii je aj alternatívny šťastný koniec.Aspoň v USA to tak vyšlo.Záverečná scéna je poriadny masaker,krutý a nemilosrdný.Je tam viac zvláštnych momentov,ako ťahanie mŕtvol po snehu,čo pôsobí niekedy až bizárne.Nadpriemerný western so svojimi kladmi aj zápormi.(18.12.2009)

Chudáci koně. To je jedna z věcí, která mě upřímně zarazila a pozorovat, jak se mnohý komoň boří po břicho do sněhu (a to i za předpokladu, že sníh bylo vlastně kvantum pěny na holení a ač je to u krajinkových záběrů nepravděpodobné, pořád se mi ta varianta líbí víc)... Nu, alespoň je to jedna z věcí, které dodávají drsnou atmosféru, která by mohla být lepší, nebýt Morriconeho, který spíš než on sám zněla mému uchu jako Morriconeho nápodoba podobná té, která je patrná u hlavního hrdiny s jistým Dolarovým Blonďákem. Docela mě překvapil Klaus Kinsky, který mě bavil, vždycky jsem ho totiž považoval jen za jednookého, mezi herecky slepými, ale jak vidno zde, možná mu trošku křivdím. Závěr je mým snem, kéž by se podobně laděných zjevovalo vícero, tomuhle snad chyběl jen cynický humr.(4.9.2013)

Jsme v mrazivém Utahu za velké zimy, kde občas zamrzají kolty a jindy zase nezamrzají. Počet mrtvých na metr čtereční je značný. Kdo očekává nějakou romatiku, dostane se mu jí pouze v podobě Morriconeho hudby. Příběh je strohý a drsný, žádná jiskřička naděje na závěr.(20.11.2016)