96 hodin: Zúčtování

96 hodín: Zúčtovanie

Akční / Krimi / Thriller

Francie, 2014, 108 min

• S.Quentin QUALE

Kdybych to hodnotil čistě v rámci značky Taken, tak bych musel dát jednu, ale obecně to prostě není zas až tak úplně mizerný akčňák, takže tomu lupnu stejně jako předchozímu patvaru dvě hvězdy. Neeson má bohužel o 6 let víc, má dvaašedesát, takže já bych mu radil, aby si zastrčil smrtonosnou ruku pěkně do trenek, a k podobným zběsilostem se vracel už jen s kapesníkem u televize. Příběh je neuvěřitelně slátanej, přičemž to "neuvěřitelně" myslím doslova, nechcu se nad tím ani zamýšlet, look filmu je ve vztahu k přístupnosti slabej jak čaj, takže vyždímání kvalitní značky se povedlo dokonale. Čas se něčím podobným zazdít dá, ale radost to teda nedělá. 45%(31.1.2015)

Je to celkom dobrý akčný krimi film s Liamom Neesonom, ktorý je záverečným dielom tejto vydarenej série. Má dosť dobrý príbeh o bývalom vládnom agentovi Brianovi Millsovi, ktorý má stále nadovšetko rád svoju rodinu, pričom to práve vyzerá, že by sa k nemu chcela bývalá manželka vrátiť, ale tá je nanešťastie zavraždená a práve u neho doma a tak sa stáva hlavným podozrivým. Preto musí opäť využiť všetky svoje schopnosti, aby našiel skutočných vinníkov a zároveň sa nenechal chytiť políciou na čele so schopným detektívom. Spracovanie je celkom slušné, ale nie som s ním úplne spokojný. Pre mňa je hlavným problémom tohto filmu, že tu má až príliš veľký priestor únik pre políciou na úkor hľadania a likvidovania zabijakov, čo mi moc nevyhovuje, omnoho viac ocením štýl predchádzajúcich dielov, kde hlavný hrdina celý čas čelí zabijakom a tak môže prakticky každého protivníka zlikvidovať, ale zase toto určite nie je objektívny zápor, len to nevyhovuje mojim prioritám. Ale inak si zase nemôžem až tak sťažovať, síce tá kriminálna línia nepôsobí moc prepracovane a ani až tak zaujímavo, čo sa týka aj tých predvídateľných zvratov a občas je to už zbytočne prehnané, ale hlavný hrdina je stále skvelý, takže to s ľahkosťou ťahá po celý čas, až na ten očakávaný úvod s rodinnou atmosférou, čo už je trademark série sa tu stále niečo deje a navyše som mal pocit, že sa zábavnosť filmu celý čas len zvyšuje a tak som sa bavil. Akcie je tu celkom dosť a je aj pomerne dobrá. Síce je poriadne zostrihaná, ale už som ani nič iné nečakal, takže som sa tomu ľahšie prispôsobil. Nájde sa tu niekoľko súbojov, z ktorých väčšina je krátka, ale zase pôsobia celkom efektne, k tomu viacero rôznych naháňačiek a nejaká tá streľba, ale práve tej mohlo byť určite viac. No najviac ma znovu mrzí ten nízky rating, síce tentoraz už kvôli odlišnej zápletke bolo podstatne menej mŕtvych, než predtým, no opäť chýba nielen krv, ale niekedy som si nebol istý, ako protivník vlastne skončil. Najviac sa mi páči akcia v mafiánskom sídle, ale aj tá zvyšná je obstojná. Herecké obsadenie je celkom slušné, výborný Liam Neeson v hlavnej úlohe ma opäť bavil po celý čas a na rozdiel od predchádzajúceho dielu pôsobí teraz aktívnejšie, ako by ho natáčanie aj celkom bavilo, k tomu Forest Whitaker ako schopný detektív, nesklame ani Maggie Grace, ktorá už svojim správaním trochu dospela, len by to chcelo lepších výrazných záporákov. A čo sa týka réžie a technickej stránky, Olivier Megaton by sa mal tomuto žánru vyhýbať, v ničom kladnom nevyniká, ale rovnako ako pri predchádzajúcom diely mi ani tentoraz až tak veľmi nevadil, mimo akcie je bez väčších problémov a v akcii síce stále neskutočne strihá, ale teraz mi už aspoň prišiel prehľadnejší. Na rozdiel od neuveriteľne pokazenej akcie v treťom Kuriérovi je už toto predsa len o dosť znesiteľnejšie. A efekty sú až na scénu s kontajnerom na diaľnici v poriadku. Takže tento záverečný diel je u mňa najslabší z celej série, no v prvom rade kvôli tomu odlišnému konceptu, kde má prednosť polícia pred zabijakmi. Inak by som hodnotil lepšie, ale aj tak ma to celkom bavilo a kľudne si to ešte pozriem. 68%(28.1.2015)

• Hunt

Vyvraždí desítky (i nevinných), policajty zneškodňuje, ....ale v pohodě, na konci ho pustí a ještě mu poděkuji za dobrou práci. Do toho má stovky životů a akce jsou sestrihane tak, že není skoro nic vidět,....no nevim, ale dobrej film si představuji jinak(19.1.2015)

Rozhodně svým přispěním do akčního žánru ostudu neudělal. Liam je natolik spolehlivý a charismatický hrdina, že mu stačí na plátně toliko pobývat a o kvalitě snímku není příliš pochyb. Až na škarohlídy všeho druhu, co vrtají ve všem a šťourají do všeho. Jejich problém.(8.5.2015)

• Tom Hardy

Nemám rád přímé kritizování konkrétních tvůrců, protože jsou vždy ve hře i jiné faktory (například nadávání na scenáristu může být hodně liché v tom, že mu jeho původní vizi nemálo upraví samotné natáčení). Ale Megaton je opravdu patlal, který se k filmu nikdy neměl dostat. Když něco nevyjde jednou, dá se to omluvit. Dvakrát to může být náhoda. Ale všechny jeho filmy provází stejný problém - naprosto nesmyslný rychlostřih, během něhož do pár vteřin klidně nacpe i deset záběrů. Tentokrát navíc přidal i agresivní zoom, díky čemuž z akčních scén 96 hodin: Zúčtování až bolí oči. Když se k tomu připočte laciný scénář, cílení na teenagery (kde jsou ty časy, kdy Bryan ukázal Marcovi z Tropoje zač je toho elektřina) a nezajímavý vývoj, nemůže to už zachránit ani tak bizardní věc, jakou je souboj s rusem v těsných bílých slipech. Jediným trochu zajímavým prvkem je vyšetřovatel Foresta Whitakera, ale o něm tahle série není a nikdy nebyla. 30% Více zde.(15.1.2015)