Popelka

• slovenský

Popoluška

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Romantický / Fantasy

USA / Velká Británie, 2015, 114 min

Nikde žádnej perníček, co říká vyliž mi polevu, ani oslík, co vyřvává, že tohle křoví vypadá jak Halina Pawlowská? Žádná závěrečná mega CGI bitva s obživlýma stromama, kterým by velela zlá macecha Cate Blanchett? Žádnej popkulturní odkaz na Kate Middleton, dokonce ani na Kim Kardashian? Hrozný, co se to dneska s těma pohádkama děje! Ten Disney se v tom hrobě musí fakt neotáčet... Pokud se říká, že se pohádky věčným převyprávěním mění a aktualizují, tak Branaghovo "bylo, nebylo" to úplně popírá. Je především stoprocentním návratem k disneyovským kořenům a bezelstně romantickým a naivně prosluněným opakem všech těch potemnělých či sebeironických pohádkových dekonstrukcí. V Into the Woods macecha svým dcerám usekne palce a paty, aby se vešly do ztraceného střevíčku, tady se jim ty nohy do skleněné manolky prostě jen nevejdou. Nová Popelka je taková pohádková konzerva, nezkažená ve všech smyslech slova a nutící díváka se furt připitoměle usmívat. Ale pozor - přes to všechno včerejší není hlavní postava včerejší: rozhodně pasivně nečeká na záchranu princem a dokáže si i pořádně dupnout. Tak díky, Branaghu, na chvíli jsem na tu Droběnu zapomněl. 70%(13.3.2015)

Nespočítám, kolikrát mě tahle kouzelná pohádka dojala. Radost se dívat, radost poslouchat. Nevzpomenu si na jiný film, který by dokázal podobným způsobem šířit dobrou náladu v každém druhém záběru.(1.7.2015)

Branagh išiel klasickou cestou a urobil dobre. Zatiaľ ma stále baví sledovať ako s jedným a tým istým príbehom skúšajú zabodovať ďalší a ďalší režiséri. Prvý trailer, ktorý som videl sa mi zdal byť dosť pompézny a farebný a mal som pocit, že tam bude zopár spevavých čísel, čosi na hrane muzikálu. Našťastie nie. Príjemne to zbehlo aj keď viete, čo bude nasledovať. Vytkol by som nedostatok humoru, na úkor dvoch nevlastných sestier sa dalo vymyslieť vtipov dosť. Verzia Popolušky s D. Barrymore vo filme Večný príbeh mi však bola a je bližšia. 70%.(1.11.2015)

73% Inteligenčně je to tak pro děti do 8 let (na to je tam ale trochu moc smrti, tři postavy tam pateticky umřou), humoru tam mohlo být víc, ale jinak tomu v rámci žánru nejde mnoho vytknout. Položka pohádková atmosféra je splněna na 110 %. Kostýmy a výprava jsou úchvatné. Cate a Helena si své role užívají. Jediným výraznějším záporem je ústřední herecký pár, kterému zoufale chybí charizma i talent a místy nepříjemně přehrávají.(19.3.2015)

To bylo tak krásné! Ta kouzla, ty šaty... Chtěla bych napsat, co všechno se mi líbilo, ale bylo toho tolik, že radši nebudu psát nic. Prostě celý film byl kouzelný! Ach...(21.9.2015)

• - Při scéně v lese, kdy se Popelka (Lily James) a Princ (Richard Madden) poprvé setkají a hovoří spolu sedíc na koních. V několika záběrech je vidět, že Popelka drží a vede koně za otěže, přestože má jet bez sedla a otěží a vést koně jen za hřívu. (heydee)

• - Princ (Richard Madden) se na roli kromě šermu, jízdy na koni a tance, připravoval sledováním Disneyho animovaných snímků s obdobnou tématikou. (P. J. D.)

• - Lily James si prý jako Popelka při natáčení nejvíce užívala nošení modrých bálových šatů. (Alatiel)