Romeo a Julie

Rómeo a Júlia

Drama / Romantický

Velká Británie / Itálie, 1968, 133 min

• Rob Roy

Shakespeara mám rád, ale Romea a Julii ve filmu neskousnu. Takové ultratrapně romantické rozhovory jsem ještě nezažil. Vím, že to tak je v knize, a tam mi to nevadí, ale tohle ne. Ta linie příběhu, která se věnuje R. a J. je k uzoufání a ty postavy jsou tak jednoznačné, že jsou nezajímavé. Zbytek je dobrý. Zejména postava Mercuccia je skvěle nad věcí a srší vtipem, no a pak je tu osvědčený Michael York jako Tybalt.Tak a je to.(10.5.2003)

5/10. Souhlasím s Rob Royem, filmová podoba Shakespearovi nesluší, jakkoliv divadelně může být pojata. Nejslavnější milostný příběh všech dob se mnohem lépe vyjímá na stránkách knih a prknech, jež znamenají svět. Navíc se domnívám, že „Romeo a Julie“ ani není nejlepším dílem legendárního stratfordského rodáka.(4.9.2013)

Zeffirelli prostě klasiku umí, to už mu nikdo neodpáře. I zdánlivě nudnému příběhu dokáže vtisknout život a Romeo a Julie patří k jeho nejlepším filmům. Obrovskou zásluhu na tom mají oba dva hlavní představitelé a herec, co stvárnil Mercuzia.(28.5.2003)

• - Při ukládání Julie do rodinné hrobky položí matka Julii na prsa tři červené růže. Julii přikryjí rubášem, na který hodí několik dalších růží. Když Romeo Julii objeví, neleží na rubáši žádné růže a nejsou ani pod ním. (Jirka_Šč)

• - Franco Zeffirelli původně film plánoval jako televizní produkci. Až s příchodem studia Paramount byl navýšen rozpočet. (HellFire)

• - Laurence Olivier propůjčil svůj hlas nejen vypravěči, ale bez nároku na honorář také mnoha anonymním postavám ve filmu. To vše jen pro svou velkou lásku k Shakespearovi. (Kulmon)