Romeo a Julie

• slovenský

Rómeo a Júlia

Drama / Romantický

Velká Británie / Itálie, 1968, 133 min

Do této Zeffirelliho dvojice jsem se navěky zamilovala. Viděla jsem několik zpracování, ale právě na tohle žádné nemá. Je tak podmanivé se všemi těmi skvělými herci, kostýmy, exteriéry a Olivia Hussey s černými sametovými vlasy..... a s dýkou v ruce .....a šňůrkami na rukávech........(14.8.2004)

Toto klasické dílo starého dobrého Willa se dočkalo už několika zpracování, já doteď viděl jen to v moderním hávu s úžasnou Claire Danes a (jak jinak) přehrávajícím DiCapriem, což, buďme upřímní, je takové všelijaké. Naopak Romeo a Julie od Franca Zeffirelliho vypadá přesně tak, jak si to jeden při čtení knižní předlohy představoval. Úžasné exteriéry i interiéry, skvěle vytypovaní herci (kdo by se do této Julie dokázal nezamilovat), podmanivá hudba... Netřeba více dodávat, tomuto člověk musí podlehnout, i když se jinak romantickým filmům vyhýbá. A balkónová scéna s legendárním "Ach, Romeo, Romeo! Proč jsi Romeo? Své jméno zapři, odřekni se otce, anebo nechceš-li, zasvěť se mně, a přestanu být Kapuletová." nemůže samozřejmě chybět ;-) A ještě jedno ponaučení jsem si z tohoto filmu vzal- nevěřte chlapům v punčocháčích :-)(24.10.2013)

Nádherná věc, která mezi adaptacemi snad nejslavnější hry zlaté labutě avonské nemá konkurenci. A to i zásluhou mladičkých hlavních představitelů. Zeffirelliho magií před námi reneseanční příběh ožívá se vším svým mladickým rošťáctvím, romantismem a tragédií. A navíc obohacen o překrásnou hudbu.(4.8.2007)

Nejklasičtější filmové zpracování..(13.4.2011)

Film o naivním citu dvou náctiletých. Normálně bych mu nevěnoval ani nanovteřinu své pozornosti. No považte - Romeo a Julie se zamilují na 1. pohled (doslova a dopísmene) a už plánují svatbu. A z úst jim vychází tak silná slova, že by i barbar Conan brečel na svých bicácích. Jistě, kdyby oba dva přežili, ve Veroně by předvedli čítankový exemplář italské domácnosti se všemi rekvizitami, co k tomu patří (létající talíře a nože, přespávání před prahy a slova, která se nesluší vyslovit ani v méně solidní splečnosti v zaplivaném baru čtvrté cenové skupiny). Naštěstí ale umřeli a tak jejich příběh, který scelil svár dvou rodů, žije nesmrtelně dál. I díky tomuto úžasnému a dechberoucímu zpracování! Já nemám místo srdce šutr a touhle romantikou jsem se nechal trefit přímo do cardia. Zeffireli má rád velké příběhy a umí je odpovídajícím způsobem převést na plátno, což každý rozhodně neumí. Velmi citlivě a věrně se drží látky, což oceňuji. Oba hlavní herečtí představitelé do svých rolí velmi přesně pasují (nedostižná éterická krása Olivie Hussey). Tento film není kýčovitou plejádou celebrit a laciných slov, Zeffireli věří tomu, co točí, proto jeho počin nepůsobí odtažitě. Skvělá hudba pochází z pera výsostného skladatele Nina Roty, velmi dojímavé tóny a krásný historizující kolorit činí z tohoto soundtracku takovou perličku na poli světové filmové hudby. Love theme patří k jednomu z nejkrásnějších leit motivů, co byly k filmu kdy složeny.(14.9.2006)

• - Zejména díky obsazení 15leté Olivie Hussey a některým jejím scénám byl snímek v USA přehodnocen z původního ratingu G na PG. (Terva)

• - Thom Yorke, zpěvák a zakladatel skupiny Radiohead, uvedl, že text ke skladbě "Exit Music", která ve filmu zazní, byl inspirován právě tímto snímkem. (Terva)

• - Laurence Olivier propůjčil svůj hlas nejen vypravěči, ale bez nároku na honorář také mnoha anonymním postavám ve filmu. To vše jen pro svou velkou lásku k Shakespearovi. (Kulmon)