Romeo a Julie

• slovenský

Rómeo a Júlia

Drama / Romantický

Velká Británie / Itálie, 1968, 133 min

Tak tito veronští milenci od geniálního dramatika z alžbětinské éry od Villiama Shakespeara jsou mému srdci asi nejblíže. Režisér Franco Zeffirelli přenesl nesmrtelné dílo lásky na filmové plátno v celé své tragičnosti přímo fantasticky. Herečka Olivia Hussey v roli se dokonale ztotožnila s postavou Julie, tak i představitel Romea (Leonard Whiting) předvedl skvělý výkon. Dobrá práce, rád podívám opět znovu.(23.3.2008)

Před časy, kdy jsem byla v zápalu odhodlání jít studovat filmovou vědu, jsem započala krátkodobou četbu Romea a Julie. Prokousávala jsem se tímto dílem stránku po stránce a během několika dní jsem vrcholně dosáhla asi přes sto přečtených. Dále jsem již neměla sil. Během těchto dní jsem doma mluvila ve verších:) Tento filmový přepis je bravurním ztvárněním nejslavnějšího milostného příběhu, který zná snad každý, ale ne každý jej četl. Po dobu sledování jsem se nemohla ubránit pocitu, že hudba Nino Roty na mě působí podobně, jako ta Hornerova ve Statečném srdci. Všem scénám, v nichž je použita, dává svou podmanivou melodií ohromující magický nádech. Bez ní by snímek možná ztratil trošku ze svého kouzla. Scéna, kdy Romeo leze za Julií na balkon, za tónů rozehrávající se této hudby, mě neskutečně přemohla a obdařila mrazením a slzami. Olivia Hussey má neskonale půvabnou a nádhernou tvářičku, a ač je toto zatím první filmové zpracování této tragické lásky, které jsem zhlédla, pro mě zůstane tou nejkrásnější Julií právě ona. Leonard Whiting je nejspíš ztracený příbuzný Zaca Efrona. Ta podoba je až zarážející. Po většinu času jsem ho v něm zkrátka viděla, a v hlavě se mi tvořily myšlenky, že Romea vlastně hraje Zac:) Romeo a Julie dojme, pohladí a rozesměje svými poeticky veršovanými dialogy, okouzlí prosluněnou Itálií a zaujme mladými, kvalitně hrajícími protagonisty.(16.4.2011)

Shakespearova divadelní díla jsem nečetl, ale mám z nich vždy pocit, že zfilmované vždy skřípou, a do filmu moc nesedí. Stejně jako třeba Kupec benátský to má být jako divadelní hra a nepokoušet se o převtělování do filmové podoby. Romeo a Julie ve filmové podobě mi přijde spíše jako nevtipná parodie u které jsem se nudil, lépe řečeno, první polovina. Druhá polovina byla už lepší s kousky dramatu při úmrtí, nicméně když si Julie zabodává dýku do těla, tak je vidět že jde mimo. Další jmenovce si raději ani hledat nebudu.(26.4.2009)

• - Ústřední dvojice příběhu Romeo (Leonard Whiting) a Julie (Olivia Hussey) nebyli milenci pouze na plátně, ale i ve skutečnosti. Oba představitelé se do sebe zamilovali během natáčení a pro oba to byla jejich první velká láska, což si pochvaloval kvůli autenticitě daného příběhu hlavně samotný režisér Franco Zeffirelli. (Lynette)

• - Během mečové scény, kdy Mercutio vrhá meč po Tybaltovi, Mercutiův stín je ve skutečnosti Franca Zeffirelliho, protože John McEnery byl nemocný. (Kulmon)

• - Thom Yorke, zpěvák a zakladatel skupiny Radiohead, uvedl, že text ke skladbě "Exit Music", která ve filmu zazní, byl inspirován právě tímto snímkem. (Terva)