Mrňouskové: Údolí ztracených mravenců

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

Francie / Belgie, 2013, 88 min

Philippe Delarue

Šleha najväčšia. 10/10(15.9.2015)

Už jako malé děti jsme věděli, že houfy rezavých mravenců jsou voje zla :-). Dokonalá hmyzí poezie za vůně lesních hvozdů, kterou uměli Francouzi, již od dob Mikrokosmu, vždy na výbornou. Kulturně-rasová bitva je zažehnuta ... jen aby statečný posel dorazil včas. Můžeme se tomu smát, ale Údolí ztracených mravenců je humornou i dojemnou poctou hrdinství, statečnosti, obětavosti a sounáležitosti ve všech světech naší krásné Země.(10.9.2016)

Do této doby jsem Mrňousky neznala, na rozdíl od mé babičky, která hned věděla o čem mluvím. Trochu jsem se bála, že celý film bude dabovaný Jirkou Lábusem, ale díkybohu pronesl jen dvě tři věty na začátku a pak to všechno stálo na zvucích vykuleného hmyzu. Animace nápaditá, žádné přeslazené nestvůry pro malé děti. Jednoduchou zápletku vyvážilo obrovské množství nápadů - scéna s pavoukem mi připomínala animáky Tima Burtona z dob, kdy se ještě nevykrádal. Jen bych neřekla, že to je film pro malé děti, chybí tam klasické propriety a animace taky nebyla taková, aby to zaujalo děti. Navíc myslím, že kratší stopáž by se vyplatila více. Přesto je to pro mě velké překvapení.(2.1.2014)

Němě grotesková Beruška: Cesta tam a zase zpátky, ze které by Sekorovi s Tolkienem srdéčka zaplesala. A máte-li v sobě stále ještě alespoň ždibec vašeho dětského já, které by dokázalo ocenit tu smršť nemravokárně poučné hravé nápaditosti, tak na tom nebudete jinak.(24.8.2014)

Prírodné scenérie úžasné, dobrodružstvá maličkej lienky tiež. K priemeru film skĺzol posilenením bojovej línie na úkor tej fascinujúco biodiverzitnej, prírodnej. Tej kde je vždy čo s nadšením objavovať a skúmať a nie sa donekonečna zamýšľať nad vojnovými stratégiami.(16.11.2015)