Cesta do školy

• Sur le chemin de l'école

• slovenský

Cesta do školy

Dokumentární

Francie / Čína / Jihoafrická republika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min

Pascal Plisson

Naozaj veľmi unikátny dokument, ktorý sa zameriava na podmienky života detí v tých najchudobnejších kútoch sveta. Na jednej strane zaujímavá idea a vykreslenie problému, ale na strane druhej fádne a nezaujímavo natočené. Dosť bili do očí tie naučené frázy pri filmovaní s deťmi. Záver bol ale "vypilovaný" nad mieru kvalitne a preto dávam silnejšie tri hviezdičky. 65 %(28.5.2015)

Na zamyslenie pekný fim. Trochu mi nesedela hudba v jednotlivých scénach, ale o tom to nebolo..(21.10.2014)

Moc zajímavý dokument o trpělivých dětech, které absolvují strastiplnou cestu za vzděláním. Mělo by se to pouštět na našich základkách, aby smradi, co je tatínek vozí před školu bavorákem, pochopili, jak se mají :D(2.8.2015)

Krásně udělaný film o trnité cestě některých dětí ke vzdělání. Dva roztomilí indičtí bratříčci, táhnoucí a tlačící svého brášku na vozíčku každý den do školy - občas někde vyklopí a poté se vymlouvají, že tu řeku tam prostě nečekali, nebo, že ty krávy je napadly. Bratr a sestra z Argentiny jedoucí do školy na jednom koni, handrkující se, kdo bude vepředu. Keňští sourozenci snažící se přežít cestu do školy mezi slony a žirafami. A tři Marocké kamarádky na dlouhé cestě do školy i s živou slepicí. Film ve mne tak nějak vyvolal dojem, že jsem se všemi dětmi do té školy šla.(19.7.2014)

Je to krásný dokument. Aby ne, je o dětech a ty jsou roztomilé, usměvavé, křehké a zdánlivě bezstarostné. Kromě příběhů dětí z rozličných koutů světa jsou nám předestřeny nádherné přírodní scenérie zalité sluncem za jemných podtónů sugestivní hudby. Je to dokument, jež má silné poselství, ale... je tu problém s autenticitou, který se zákonitě ztrácí francouzským dabingem a pak hlavně tím, že to na mnoha místech vypadá nahrané a stylizované přesně tak, aby se to vešlo do záměru. Jelikož má dokument za cíl mít dopad na celý svět a co nejširší publikum, dá se to pochopit, já však po opravdovosti života prahnu a zde ji nenacházím... Asi že až moc hezké, moc působivé, moc vyumělkované, co já vím(21.3.2017)

• - Při předávce darovaných kol byly založeny v Gambii workshopy, kde probíhala výuka místních mechaniků, kteří se o kola budou starat a opravovat závady. (Terva)

• - Prvních 350 jízdních kol od českých dárců obdržely děti v Gambii na jaře roku 2013. Dalších 1 144 darovaných kol bylo naloženo a odesláno do Gambie v prosinci téhož roku. (Zdroj: Cinema) (Terva)