Cesta do školy

• Sur le chemin de l'école

• slovenský

Cesta do školy

Dokumentární

Francie / Čína / Jihoafrická republika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min

Pascal Plisson

Místy inscenovaný, ale poutavě natočený dokument. Pustil jsem jej bez komentáře v přítomnosti kluků 8 a 10 let. Po chvíli přestali blbnout a začali jej se mnou se zaujetím sledovat. Dialogům sice moc nerozuměli (bylo to v originálním znění s anglickými titulky), ale sami se aktivně vyptávali a po skončení jsme o něm, o škole a životě v jiných koncích světa ještě 10 minut diskutovali. Takže to, co jsem od něj očekával, beze zbytku splnil. Škola a vzdělání nejsou povinností, ale privilegiem.(14.1.2016)

Spomínanú "podbízivost" badať vo filme hlavne u rodičov, ale dá sa aj zamyslieť podľa vlastných skúseností: nie sú aj v reále rodičia, čo sa týka školy, podobní? Čo sa týka detí, ich hlášky sa mi páčili a tí dvaja malí to tou Amerikou fakt zabili. Tým aj vystihli podstatu záverečných preslovov: "Amerika" niekde v diaľke....čiže veľké a odvážne detské sny, ktoré sú sami o sebe obdivuhodné, aj keď sa nesplnia. Nemyslím si, že zvlášť deťom musí niekto ich sny alebo vtipné hlášky diktovať.(1.9.2014)

Moc zajímavý dokument o trpělivých dětech, které absolvují strastiplnou cestu za vzděláním. Mělo by se to pouštět na našich základkách, aby smradi, co je tatínek vozí před školu bavorákem, pochopili, jak se mají :D(2.8.2015)

Naozaj veľmi unikátny dokument, ktorý sa zameriava na podmienky života detí v tých najchudobnejších kútoch sveta. Na jednej strane zaujímavá idea a vykreslenie problému, ale na strane druhej fádne a nezaujímavo natočené. Dosť bili do očí tie naučené frázy pri filmovaní s deťmi. Záver bol ale "vypilovaný" nad mieru kvalitne a preto dávam silnejšie tri hviezdičky. 65 %(28.5.2015)

Jednoduchý koncept a velmi působivé zpracování. Každodenní pouť do školy je u dětí ze snímku dokonale fascinující. Námět pro film je to samozřejmě podbízivý, rozhodně ale ne lacině. Štábu se povedlo cesty dětí zaznamenat excelentním způsobem a každá jednotlivá pouť obsahuje větší množství komických zážitků i úsměvných detailů, stejně jako chvilkových dramat. Respekt dětem i štábu, který to s nimi vždy několikrát absolvoval.(2.8.2014)