Cesta do školy

• Sur le chemin de l'école

• slovenský

Cesta do školy

Dokumentární

Francie / Čína / Jihoafrická republika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min

Pascal Plisson

Sylvie Lager

Místy inscenovaný, ale poutavě natočený dokument. Pustil jsem jej bez komentáře v přítomnosti kluků 8 a 10 let. Po chvíli přestali blbnout a začali jej se mnou se zaujetím sledovat. Dialogům sice moc nerozuměli (bylo to v originálním znění s anglickými titulky), ale sami se aktivně vyptávali a po skončení jsme o něm, o škole a životě v jiných koncích světa ještě 10 minut diskutovali. Takže to, co jsem od něj očekával, beze zbytku splnil. Škola a vzdělání nejsou povinností, ale privilegiem.(14.1.2016)

Naozaj veľmi unikátny dokument, ktorý sa zameriava na podmienky života detí v tých najchudobnejších kútoch sveta. Na jednej strane zaujímavá idea a vykreslenie problému, ale na strane druhej fádne a nezaujímavo natočené. Dosť bili do očí tie naučené frázy pri filmovaní s deťmi. Záver bol ale "vypilovaný" nad mieru kvalitne a preto dávam silnejšie tri hviezdičky. 65 %(28.5.2015)

• dodanek

Nádherné lokace, scénář, příběhy, hudba. Muselo to stát strašnou spoustu úsilí a peněz. A je mi neuvěřitelně líto, že autoři neměli koule film natočit jako skutečný dokument, a vytvořili místo toho šíleně prkennou polohranou frašku, ve které skutečné děti říkají věty, které jim někdo napsal do (neuvěřitelně tupého) scénáře. (LFŠ 2014)(2.8.2014)

Spomínanú "podbízivost" badať vo filme hlavne u rodičov, ale dá sa aj zamyslieť podľa vlastných skúseností: nie sú aj v reále rodičia, čo sa týka školy, podobní? Čo sa týka detí, ich hlášky sa mi páčili a tí dvaja malí to tou Amerikou fakt zabili. Tým aj vystihli podstatu záverečných preslovov: "Amerika" niekde v diaľke....čiže veľké a odvážne detské sny, ktoré sú sami o sebe obdivuhodné, aj keď sa nesplnia. Nemyslím si, že zvlášť deťom musí niekto ich sny alebo vtipné hlášky diktovať.(1.9.2014)

Na film je podle me mozne divat se dvema pohledy, ten jeden by byl kriticky a polemizujici nad prvoplanovosti a podbizivosti, ten druhy se necha strhnout netradicnim roadtripem v uzasnych sceneriich a reziserovou schopnosti vypointovat cely pribeh . Ja jsem si zvolil ten druhy pristup. Videno na lfs.(26.7.2014)