Cesta do školy

• Sur le chemin de l'école

• slovenský

Cesta do školy

Dokumentární

Francie / Čína / Jihoafrická republika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min

Pascal Plisson

Sylvie Lager
  • dodanek

Nádherné lokace, scénář, příběhy, hudba. Muselo to stát strašnou spoustu úsilí a peněz. A je mi neuvěřitelně líto, že autoři neměli koule film natočit jako skutečný dokument, a vytvořili místo toho šíleně prkennou polohranou frašku, ve které skutečné děti říkají věty, které jim někdo napsal do (neuvěřitelně tupého) scénáře. (LFŠ 2014)(2.8.2014)

Na film je podle me mozne divat se dvema pohledy, ten jeden by byl kriticky a polemizujici nad prvoplanovosti a podbizivosti, ten druhy se necha strhnout netradicnim roadtripem v uzasnych sceneriich a reziserovou schopnosti vypointovat cely pribeh . Ja jsem si zvolil ten druhy pristup. Videno na lfs.(26.7.2014)

Naozaj veľmi unikátny dokument, ktorý sa zameriava na podmienky života detí v tých najchudobnejších kútoch sveta. Na jednej strane zaujímavá idea a vykreslenie problému, ale na strane druhej fádne a nezaujímavo natočené. Dosť bili do očí tie naučené frázy pri filmovaní s deťmi. Záver bol ale "vypilovaný" nad mieru kvalitne a preto dávam silnejšie tri hviezdičky. 65 %(28.5.2015)

Krásně udělaný film o trnité cestě některých dětí ke vzdělání. Dva roztomilí indičtí bratříčci, táhnoucí a tlačící svého brášku na vozíčku každý den do školy - občas někde vyklopí a poté se vymlouvají, že tu řeku tam prostě nečekali, nebo, že ty krávy je napadly. Bratr a sestra z Argentiny jedoucí do školy na jednom koni, handrkující se, kdo bude vepředu. Keňští sourozenci snažící se přežít cestu do školy mezi slony a žirafami. A tři Marocké kamarádky na dlouhé cestě do školy i s živou slepicí. Film ve mne tak nějak vyvolal dojem, že jsem se všemi dětmi do té školy šla.(19.7.2014)

• Deever

Nikdo nepochybuje o tom, že existují miliony dětí pro které je i základní vzdělání jen obtížně dostupné. Cesta do školy jim nepomůže. Cílová skupina, která pak bude řešit jestli darovat staré kolo nebo procenta z měsíčního příjmu, je totiž tvořena velkou spoustou vzdělaných a kriticky smýšlejících individuí, kteří budou mít problém spolknout lacinou blyštivou cetku, kterou film je. Zůstává otázkou, jestli se pak vyplácí točit hezoučké dokumenty o vyčleněných oblastech, když tím docílíte jen dvou efektů: a) poskytnete munici odpůrcům rozvojové pomoci třetímu světu a b) otrávíte možné zájemce o vaši problematiku, kteří poznají, že jim mažete med kolem pusy.(21.4.2014)