Nadšenec pro elektroniku a počítače Martin se vsadí s kamarády, že se nabourá do ministerského serveru a stáhne zadání maturitních otázek. A protože často není zcela v realitě, vsadí se evidentně dřív, než domyslí, jak to chce udělat. A tak krátící se čas před maturitou sledujeme partičku maturantů chystající se pokořit otázky, jejich učitele bojující s byrokracií i povedeného ministra školství a suitu kolem něj. Představy maturantů dokresluje jejich fantazie, která leckdy nepřekoná absurditu skutečných okolností. Nejsou totiž jediní, kdo se snaží server nabourat. Chvílemi přestává být úplně jasné, kdo je tady lump a kdo udělá vlastně docela záslužný skutek. (oficiální text distributora)

Djoker odpad!

Skutečná maturita patří k nejpřeceňovanějším milníkům lidského života. Ta filmová vypadá jako výtvor velmi traumatizovaného studenta. Houška býval pedagog, takže školství má na svém kontě další zdegenerovanou mysl. Jeho upocená snaha o hlášky jde až na dřeň snesitelnosti. Směšná konspirace na Ministerstvu školství a studentské hackování tomu pak nasazují korunu. ()

troufalka

A mě se ta amatérská blbinka líbila. Žádná díra do světové kinematografie, ale dobré durchy, jako sonda do současného studentského života poslouží velice dobře. Kdo to nebere smrtelně vážně, může se i bavit. Je pravda, že do kina bych na to nešla. ()

PinokKio odpad!

Hele, a proč ještě sedíme tady? - A dá se u tebe doma snad blejt na podlahu? .. odpovím si sám, dá. Po (a v) tomhle filmu je totiž možné všechno .. ()

A_FISH

To je tak strašně strašný, jako kdyby Kameňák natočil Magnusek (a ten za tím i stojí). Ale odpad! si nezaslouží, protože odpad! je v podstatě takové vyznamenání, jestli si rozumíme... mrk mrk. ()

Allien.9 odpad!

Jakožto studentka bych si měla tenhle film užívat (je přece o nás studentech), ale je mi spíše stydno, neboť takhle silný "odpad!" jsem už hodně dlouho neviděla. Jak mohl na tohle vůbec někdo uvolnit peníze?!? Nedokoukáno. ()

kingik

Jestli se při vyřčení slova "maturita" orosíte, nejste v tom sami. Nyní už se orosíte, když někde náhodou narazíte na tenhle film, který v jistém ohledu připomíná následovníka filmu Gympl. Až na malý, ale dost podstatný rozdíl. Tenhle film je jako z jiné galaxie. Ne náhodou je v něm vidět UFO a nic na tom nemění fakt, že Tomáš Houška je autorem knižní předlohy Gympl. Sám by ale nutně potřeboval složit maturitu ze scenáristiky a režie. Sympaticky anarchistický přístup k dané látce je asi tím největším pozitivem. Téma ukradených maturitních otázek, snaha nabourání se do serveru ministerstva školství, ještě dává relativní smysl. Zbytek filmu smysl nedává. Nejsem si jistý, jestli tvůrce chtěl být takhle špatný úmyslně, ale dochází mně, že v tom šoku, jaký mně přivodil svým odstrašujícím dílem, je to tvůrce, který se na bizarní tvůrčí přístup jen vymlouvá, aby zakryl svoji totální neschopnost. Jeho výsledné dílo nemá žádný smysluplný tvar, přeskakuje z jedné wtf scény do druhé a nedrží pohromadě. Humor, jaký nám někdejší pedagog předkládá, jsem nazval "Houškův humor". Ano Troška má svůj humor, co by ho neměl Houška. Tenhle humor postrádá cokoliv humorného, a tedy cokoliv spojitelného s písmenem H. Např. sofistikované Horníčkovy hovory H, rovnou můžete vyloučit. Výjimku tvoří pouze slova Hovno a Hovadina. Nejvíce se těchto "Háček" nahromadilo v závěru, kdy jdou gymnazisté ke zkoušce z dospělosti, která probíhá naprosto unikátně a nikdy nic podobného už nikde, v žádném jiném filmu neuvidíte. Decentně vymaštěná a totálně promiskuitní studující barbína kupí jeden Hovadský Hlod za druhým, jiný student si vytahuje maturitní otázku s číslem dvě, načež se zaraduje, že odmaturoval s dvojkou, další student žádá mobilem o nápovědu svého geniálního kamaráda a šeptá při tom tak, že by i Smetana slyšel svoji Hubičku atd. Jak jsem zmínil výše, to, co se dělo při zkouškách, to hraničilo se šaškecem (slangový výraz pro blázinec). Tomu všemu přihlížel ministr školství, který působil zfetovaným dojmem. Zřejmě snaha o autenticitu zachytit politika poněkud z jiného úhlu osobnosti. Potvrdit záměr nedokážu. Opět mám dojem, že to tak tvůrce ani nezamýšlel. Apropó, scény z ministerstva byly to nejhorší, co jsem viděl. Tři vrcholně obludné ženy v kanceláři, z toho dvě měly slovenský přízvuk, každá scéna byla jak kopnutí koněm. Sice jsem jím nikdy nebyl kopnut, dovedu si představit, jak to bolí. Našly se i světlé body. Obsazení studentů bylo v pohodě. V popředí hvězdička Michaela Doubravová, barbína Karin Krausová, génius přes vynálezy Tomáš Polák, co sestrojil domácího robota a další neznámá omladina, která si určitě zasloužila lepší film. Jenže jim nebylo přáno. Erotika žádná, i když ji film sliboval, jediná šukací scéna je zrežírována tak, jak už ji nikdy neuvidíte. Opakovaný záběr na podprsenku létající vzduchem a třesoucí se nábytek. Další scény neměly o nic lepší pojetí, včetně bizarních i zvrácených představ, které napadají studenty i kantory. Filmu to samozřejmě nijak neprospělo a jen ho to tlačilo stále níž. Film ani nelahodí oku. Produkčně v něm má své otylé prstíky Magnusek. Jestli jste viděli jakýkoliv jeho film, tenhle z něj převzal řadu prvků, jako třeba obyčejný vizuál, nesnesitelně amatérské výkony dospělých herců, nebo třeba ryzím amatérstvím zapáchající režii. Režie to nebyla, ale jak jinak to nazvat, že. Nedovedu si představit, že Houška má odvahu někoho na svých filmových kempech poučovat o režii. Dám mu jednu radu. Přestaň režírovat a psát scénáře, za katedrou jsi méně nebezpečný. Možná... 20% () (méně) (více)

slunicko2

Vášně odpadových komentů jakoby naznačovaly, že snímek ťal do živého. 1) Zařazení filmu mezi nejhorší snímky mě zpravidla od sledování odradí. Na masový vkus sice příliš nedám, ale jak známo - není šprochu aby na něm nebylo pravdy trochu. Lidová moudrost ovšem někdy neplatí. Vášně odpadových komentů jakoby naznačovaly, že snímek ťal do živého. ...Největší demence letošní sezóny... (Mulosz), ...Každej, kdo se na tomhle "filmu" podílel by měl dostat kulku do hlavy... (Kinghome), ..."odpad" dostal novy rozmer... (Zette), ...To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením... (GrungeChild), ...Když mi ani k smíchu nepomáhá brko, tak to není prostě vtipný... (Phorbo), ...nejstrašnější herecká individua, která by neuspěla ani mezi ochotníky někde v Tanzánii... (Gekacuk), ...Takhle nějak si představuji zfilmovanou lobotomii...(Citera_Mor). Inu, televize Hysterie..._____ 2) Důvod většiny výhrad vyjádřil nejlépe, myslím, komentátor Effect18: ...Samotné zpracování námětu činí z maturity fantasmagorickou událost, vhledem k užití zvláštních motivů (žáci i učitelky sledující porno v učebně informatiky, třídní primadona na pornocastingu, neformální průběh zkoušek aka "gudlak", podivné snové sekvence,...) a nevtipného humoru a hlášek... Milý Effecte18, na pár maturitách jsem byl, a vskutku to byla "fantasmagorická událost", když ne pro studenty, tak pro mě jako kantora určitě. Pokud ti ovšem maturita na úrovni vstupních zkoušek na střední školu (někdy i horší) připadá jako náročná životní zkouška a krok do dospělosti, pak nemám, co dodat._____ 3) 49letý (!) psycholog, pedagog, ředitel střední školy, skladatel, zpěvák, kytarista, loutnista, scénárista filmu Gympl, zde scénárista a režisér Tomáš Houška prozrazuje důvěrnou znalost prostředí. Hyperbolické dialogy pracovnic oddělení pro styk s veřejností ministerstva školství byly pravděpodobně odposlechnuty z praxe, stejně jako i vyjadřování pana ministra školství. Film je samozřejmě nutno vnímat jako nadsázku, která ovšem mnohdy o pravé povaze a stavu věcí řekne více, než seriózní rozbor. A tento film, pokud mohu posoudit ze své 12leté praxe středoškolského učitele, opravdu nelže, jen (lehce) přehání. Ministr: Ten Novotný se mi vůbec nelíbí. Tady je nějaký problém s alkoholem. Úřednice: Dochází? Tak ho objednáme._____ 4) Herci odpovídají zvolenému stylu: 20letý Tomáš Polák (ajťácký geek Martin), 22letý Tomáš Materna (Radek), Filip Kotek (svádeč a fotograf Láďa) i půvabná 22letá Michaela Doubravová (černovlasá kráska Markéta). Víš, co bys řekl, kdybys potkal ženskou, která tě bere takovýho, jaký jsi, a nevymýšlí žádné nesmysly? Ahoj, mami._____ 5) Stejné téma zpracovává daleko konformněji americký film Perfektní skóre._____ 6) A stejně, co můžete chtít od děvčete, které prohlásí po vášnivém sexu: To bylo lepší než Facebook. () (méně) (více)

L_O_U_S

Na Maturitu jsem se podíval hlavně proto, abych se přesvědčil, jestli je opravdu tak špatná. Není, ale moc nechybí. Kamera je na film tohohle ražení docela slušná a do první reklamy jsem se i bavil (poměry ve školství jsou sice vyobrazeny značně přehnaně, je ovšem pravdou, že pro učitele je ministerstvo školství opravdu nepřítelem číslo jedna), ale když došlo na šílené vize protagonistů o přepadení ministerstva a bláznivých zkouškách, šel celý film do sraček. A zůstal v nich až do hořkého konce. (1 008., 18. X. 2014) ()

GrungeChild odpad!

Vzhledem k tomu, že jsem za tohle dílo zaplatil celých (a naprosto přehnaných) 50kč, samozřejmě že z čistě experimentálních důvodů, pojal jsem oprávněnou touhu zařadit se do fronty na plivnutí hořké sliny ke dnu filmařské/scénáristické žumpy. To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením. Divákovi neznalému věci, kterého neodradí už úvodní známka kvality pod nálepkou "Magnusfilm", by se snad z počátku mohlo zdát, že jde jen o další, vcelku nevinný celovečerní klon jednoho z odrůd televizního moru, který na nás chrlí pravidelně komerční kanály. Pár retardovaných vycházejících hvězdiček si chce urvat svůj podíl a poplácat se po ramenou, několik nadějných aktérek českého pornoprůmyslu si ušetří budoucí obstrukce s castingem, a zbytek se tak nějak zahraje do autu. Ale věřte mi, tahle "krejzy komedie" nabere postupně takové obrátky, že by se i Krampol krčil v koutě hanbou, hlavu v dlaních a rudý až na prdeli... No, nebudu nikoho ochuzovat o nevšední zážitek. Důrazně varuji, vizuálně požívat pouze ve stádiu pokročilého masochismu nebo opilosti, ale ani v jednom případě to nebude příjemná zkušenost. Zatím naprosté dno, ale mám pevnou víru v českou filmovou tvorbu, že v brzké době jistě zas o fous přitlačí. ()

honajz2

To je zase dílo... Snaží se to být vtipné, ale vtipné to vůbec není, některé ty "vtipy" jsou i dost debilní. Já vím, má se to celé brát s nadsázkou, jelikož je tady fakt hodně šílených scén, ale ono to prostě fakt nepůsobí vtipně (třeba to UFO na konci, prostě to nefunguje). Do toho je zde hromada nesympatických postav a taky je to strašná nuda. Co teda na tomhle skvostu hodnotit kladně? Snad jenom toho robota, ale ten tam byl z celé stopáže snad jen dvě minuty. Je to prostě špatný, nefunkční film, co by sice rád byl vtipný, ale není. Co jsem koukal na filmografii pana režiséra, tak se mi tu jenom potvrzuje, jak velký je to neumětel. Slabá 1*, odpady si šetřím fakt pro Odpady. ()

zette odpad!

Tohle je neomluvitelny omyl, "odpad" dostal novy rozmer. Jeden z nejhorsich pocinu u nas za poslednich 25 let. ()

kinghome odpad!

Každej, kdo se na tomhle "filmu" podílel by měl dostat kulku do hlavy, nebo by se měl odstěhovat do cikánskýho gheta, aby zažil peklo, tohle je dokonce horší než Babovřesky a to jsem nevěděl, že to ještě jde. Nejhorší je, že to pořád probíhá, pořád mi tady ten film běží a ovladač je kurevsky daleko a já to nemůžu přepnout, hard lajf. ()

LadyPupu odpad!

Po shlédnutí 23 minut si připadám jako po lobotomii, pomalu nevím, jak poskládat písmenka za sebe. Nechci být vulgární, tak jen že tady je opravdu všechno špatně. Tímto varuji všechny s IQ od 50 výš, aby se tomuto filmu vyhnuli. Osobně smrtelně vážně uvažuji o tom, že Babovřeskům i Kameňákům zvednu hodnocení aspoň o dvě hvězdy. Bez legrace. ()

Juniorfest 2013 se blíží

Juniorfest 2013 se blíží

28.10.2013

Termín VI. ročníku mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež JUNIORFEST 2013 se neúprosně blíží. Horšovský Týn, Plzeň a Dobřany se stanou od 9. do 13. listopadu 2013 dějištěm tohoto stále… (více)