Predestination

• Austrálie

Predestination

Sci-Fi / Thriller / Drama / Mysteriózní

Austrálie, 2014, 97 min

DiCaprio z Titanicu se vrátil! :-D Tak tohle je hodně zamotaný sci-fi. Chtělo by tomu dát druhou šanci... Sice z toho mám docela rozporuplný pocity, to veškerý cestování v čase je zde možná až přehnaný, ale na druhou stranu to působí hodně zajímavě. Pro fandy sci-fi a pro ty, co se rádi babraj v cestování časem, je tohle opravdová lahůdka. 75%(2.2.2015)

Hnidopichové z tohohle musí mít orgasmus, páč ten film přímo vybízí k debatování. Skvělý nápad, skvělé zpracování. Funguje to jako time travel sci-fi i jako drsné drama o životě a hlavně jako důkaz, že Leonardo DiCaprio je pravděpodobně jakýsi hermafrodit.(18.1.2015)

Vše je kruh a pokud se snazite změnit svůj osud,.. můžete to zkusit. :-)(1.1.2015)

Ach jo. Skoro celou dobu se to tváří jako zatraceně dobře vystavěný příběh, ve kterém je časový paradox pouhou hybnou silou k akci zajímavých a netuctových postav, aby to nakonec ve finále bylo, jako už mnohokráte předtím, jenom o tom paradoxu. Do druhého dílu prosím o instalaci Joshe Brolina, testosteronové verze zde přítomného Ethana Hawka.(4.12.2014)

I přes pointu prohlédnout relativně brzy, je Predestination atraktivní film. Spierig brothers (snad se z žádného z nich nestane žena:)) rozhodně umí točit filmy, vizuálně nápadité a s netradičním pojetím. Zda výsledné cestování časem a otázka smyšek/paradoxů a diskuze nad "co bylo dřív" je ve výsledku důležitá a dává smysl, je věcí druhou. Tvůrci si dobře pohráli se skladbou příběhu a nastříhání scén do nesprávného pořadí, aby diváka zmátli a mohli mu v závěru předvést ten konec, ke kterému vše spěje. Není to ve stylu Mementa, ale je vidět ta účelovost. Milovníci cestování časem zde rozhodně najdou důvod, nad čím přemýšlet a ostatní si mohou i místo Heinleina přečíst rovnou Stráž času od Poula Andersona, která v podstatě o časových agentech a časové agentuře vypráví v celkem komplexním pojetí. Spoiler: Snad více než samotný časový-příčinný paradox mě zaujalo zpracování tajných organizací (vesmírná agentura, časová kancelář), která v sobě vytváří až americkou reflexi vytváření si vlastních nepřátel pro zdůvodnění vlastní existence... možná i to je předučeno:).(14.12.2014)