Pojedeme k moři

To See the Sea

Pojedeme k moři

Komedie / Rodinný

Česko, 2014, 90 min

Taxikář Miroslav Táborský výborný, ostatně jako celé osazenstvo. Přirozené, nekřečovité, uvolněné, jakoby nehrálo v tuzemském filmu. Jiřího Mádla to vždycky táhlo za kameru. Natočil výborný film, ve kterém si nehoní ego, nebýt pár pomrknutí na diváka, netušil by, kdo za kamerou stál. My ostatní víme, že někdo, kdo natočil jeden z nejosobitějších českých snímků posledních let. Svět kolem sebe za debutujícího režiséra zkoumá jedenáctiletý hrdina, který bez kamery neudělá ani ránu. Nastaví zajímavá pravidla a natočí film o sobě a svých blízkých, ambicích, snech, starostech. Tepe to životem, není to triviální, není to trapné. A výtečně to střídá žánry. Zvraty jsou uvěřitelné, i temnější sekvence (nevybíravé chování kamarádova otce) mají svou sílu. Herci výrazně potěší, hravost Mádla také. Kolegové-režiséři-scénáristé – učte se!! Sofistikovaní rádobykritici – umyjte si mastnou hlavu a zkuste někomu občas držet palec!!(21.1.2015)

Škoda poněkud krkolomného a nuceného závěru s pointou, kterou nechci prozrazovat. Vždyť k onomu hlavnímu odhalení by se určitě dalo dojít jinak než pomocí tohoto šoku na hranici emočního vydírání. Jinak všechna čest Jiřímu Mádlovi, kterého jako herce vůbec, ale vůbec nemám rád. Jako režisér i scenárista u mě uspěl. Z Pojedeme k moři totiž čiší zdravá hravost a nadšení, kromě té pointy snad nic nepůsobí strojeně a trapně (vážně, ani humor ne). Navíc se mi líbili hlavní dětští představitelé, kteří doopravdy hráli, ačkoliv kdyby byli prkenní, dalo by se to vzhledem k home video formě filmu lehce odpustit a snad i považovat za autorský záměr.(1.4.2014)

Podstatné je to, čo režisér vystihol vierohodne. Svet detského vnímania sveta, nech je akokoľvek uletený, z pohľadu dospelého možno až šialený a bláznivý. Vydarila sa aj konfrontácia sveta detí so smrťou, sexom alebo bitkami rodičov. Hoci v prípadoch domáceho násilia a mentálne postihnutého tvorcovia až príliš podľahli všeobecne páčivým efektom. Konkrétne sa to prejavilo v gýčovom zábere dotyku zdravej a postihnutej ruky v žiare Slnka. Evokuje záber z filmu E. T., čo bol hádam prvý mainstreamový veľkofilm o strete normálneho a postihnutého (možno preto je v úvode Spielberg chlapcom-začínajúcim režisérom tak radikálne odmietnutý). Vyústenie problému s domácim násilím zodpovedalo zase odpovediam z psychoporadní dneška na otázku, ako to riešiť. Poradne vravia: rozdeliť rodinu! Nápravy sa údajne nikdy nijako nedočkáte (ani po smrti - viď horory, kde strašia duchovia zlostníkovi a ježibáb, čo za života strpčovali život myšlienkami, ohováraním a činmi každému, kto pôsobil len trošilinku šťastne či bezstarostne). Tieto výhrady spolu s nešvárami skoro všetkých českých filmov (rozjuchaná pieseň a počas nej sada prestrihaných záberov ukazujúcich veselý život hrdinov filmu) spôsobili, že hviezdička išla dole. Zvyšok fajn. Poznámka: Chápem aj reakciu Tetsua a jeho recenzie, ktorý sa v nej musel vymedziť voči každému, komu sa film páčil slovami "nechápou co je to umění", "mají na film nízká kritéria", prípadne, že "mají nedostatek fantazie či empatie". Film, nakrútený z pohľadu chlapca je podľa neho "spíš materiál pro psychiatra" a divákov v diskusii obviňuje, že videli teda určite menej filmov ako on. Chápem Tetsua. Má najviac osvalený modzog medzi kritikmi. Jeho slová musia byť teda tiež silné, pružné a ohybné. Nepriepustné a pevné. Nezlomné a hrdé. Ako vravím - chápem aj postoj Tetsua.(13.11.2014)

Vzhledem k tomu, že jsem viděl Film o filmu a četl pár rozhovorů s Jiřím Mádlem, tak jsem podobný výsledek čekal. Zachytil příběh dětskýma očima a podařilo se mu navíc naplnit haddonovský pohled na svět. xxx V úvodních klukovských vtípcích autor celkem umně a s nadhledem kritizuje klubismus, sportovní fanatismus. Ale už při odjezdu na zápas zarazí pohled Harise - při čekání před panelákem je patrné, že v sobě něco ukrývá, takže mi přišlo trochu zbytečné opakované nucení, aby natáčel u nich doma. Zachycení rodinné situace u Harise vnímám jako nejméně věrohodné (i když anonymita velkého paneláku může skrývat i velké problémy). xxx Tomášovo odkrývání tajemství jsem rozklíčoval až po Tomášově a Harisově návštěvě u babičky a přiznám se, že mě dojalo. Vypointováním si u mě Mádla jako scénárista získal mnohem větší respekt než u pseudokritiků. xxx Dojemné bylo i zachycení babiččiny smrti - nevnímal jsem, že někdo Tomáše natáčí, ale že si třeba podobnou scénu snově představuje. Navíc smuteční smoking působil kontrastně k svatebním představám. xxx V neposlední řadě oceňuji začlenění režisérových rodných Budějovic.(27.2.2015)

Matně si vybavuji, že posledním českým filmem který ode mě dostal plný počet, bylo Pupendo. A voila, po pouhých jedenácti letech tu máme opět snímek, který si své diváky opravdu, ale opravdu zaslouží. Mádlova režijní prvotina pochopitelně není bez chyb, na druhou stranu vše je vykompenzováno úžasnou formou, na své si kupodivu přijde i filmový estét, neb v některých scénách se dočkáme velmi pěkných kamerových záběrů (kluci blbnou v parku, na asfaltce či při západu slunce, a posledně jmenovaná scéna je opravdu skvěle nasnímaná!). A když se k opravdu povedené formě přidá i výtečný obsah, výsledkem je filmové překvapení roku! A chvála nekončí, musím smeknout i před castingem. Od dob Toma Holého jsem neviděl v českém filmu tak dobré dětské herecké výkony, přičemž pochválit musím celou ústřední trojici, tedy nejen oba chlapce, ale i mladou slečnu - všichni své role zahráli tak uvěřitelně, že jsem normálně zíral! Můj verdikt - jasných pět hvězdiček. Za nadšení a hravost tvůrců, brilantní herecké výkony celého ansámblu (tedy nejen dětí, ale i dospělých) si ode mě maximální hodnocení určitě zaslouží. A ještě dodám, že tenhle film si zaslouží i všechny peníze utracené za vstupenku, neváhejte tedy a jeďte k moři.(28.4.2014)