• Francie

• Německo

Die Wolken von Sils Maria

Clouds of Sils Marie

Francie / Švýcarsko / Německo, 2014, 123 min

[Festival Francúzkého Filmu 2015 - Bratislava](14.3.2015)

Alpy, Binoche a hudba paráda (začátek druhé kapitoly je krásný a překvapující), zbytek by se dal označit jako poloesejistický film který sice poskytuje materiál k zajímavým úvahám a je klasicky assayasovsky uhlazený, uměřený a rytmicky po celou dobu zcela vyrovnaný, ale právě skrze svou esejistickou podstatu nakonec působí poněkud povrchně a opatrně. Ale možná to tak má být, možná se podobná témata nedají pojednat jinak než naznačením, aby z výsledného tvaru nevznikl pouhý bulvární výkřik. Tematicky příbuzné Odnikud někam od Coppoly ale bylo o něco lepší.(23.1.2015)

Kvalitních konverzaček pohříchu ubývá. Tady jde o nastudování nové divadelní role pro stárnoucí herečku (Juliette Binoche), kterou na evropské cestě doprovází asistentka s tváří Kristen Stewart. Ocitnou se ve švýcarské vesničce, kde se tak střetávají dvě rozdílné generace, různé pohledy na svět žen (každá doba přináší jiné přístupy), stejně jako jsme svědky sekvencí živých zkoušek náročného textu. Pokud si vše sedne, máme vyhráno. Jenže diváků, kteří mají náladu na stovky slov, hodně nepospíchající tempo a absenci střihače v místech, která si o krácení nahlas říkají, zřejmě moc nebude. Některé minilinie jsou zbytečné, nezáživné. Jindy vynikne dokonalé soustředění na roli. Binoche stále dokáže zaujmout, u Stewart oceňuji snahu zkoušet štěstí v nezávislejších vodách (Still Alice, Svět podle Mallory i snímky před emo-bezkrevnou romantikou). Tady nicméně vyběhnou závěrečné titulky a snaha zapamatovat si tenhle konverzační kus záhy ztrácí na síle.(24.2.2015)

Binoche a Stewart byly boží, ne: jsou boží. Stejně tak malojský had. A nakonec taková malá zlomyslná hádanka.(21.1.2015)

CoSM rozhodně není snímek pro každého. Pravdou je, že ani pro mě to není to pravé. Ta hromada dobře vedené konverzace mi nepřinesla nic, z čeho bych mohla čerpat, a přesto se necítím okradená o čas, který jsem tomu věnovala. Je to zvláštní. Ale ano, dobře odvedená práce. Krásná krajina. Výborná hudba. A možná se jednou podívám znovu, a najde si to cestu, kterou to teď nenašlo.(6.4.2015)