Chorus Line

• slovenský

Chorus Line

Muzikál / Drama / Komedie

USA, 1985, 113 min

Velmi slušná choreografie, to je hlavní plus muzikálu z prostředí konkurzu na nový broadwayský muzikál. Bohužel kvalit těch nejlepších muzikálových kousků, jako je například West Side Story, Zpívání v dešti nebo Kabaret, určitě nedostahuje. Zejména se nabízí srovnání s All That Jazz režiséra Fosseho, který dokázal Richarda Attenborougha doslova převálcovat. West Side Story vítězí díky výraznější hudbě, All That Jazz díky scénáři a hereckým výkonům. Chorus Line představuje bezpochyby lehký nadprůměr, ale chybí tady melodie, která by mi utkvěla v paměti a kterou bych si později zabroukal, nebo výrazné pěvecké výstupy. Mimochodem, narozdíl od choreografa a režiséra ztvárněného Michaelem Douglasem bych si asi vybral jinak. Celkový dojem: 70 %.(31.7.2009)

Skvělý muzikál fascinující hned v několika aspektech. Za prvné je to neuvěřitelné tempo, rytmika, neustálá gradace,která začne masovým konkurzem a skončí na prknech, která znamenají svět, v záplavě zlatých tanečníků v bezchybném unisonu, opticky dohnané do nekonečna zrcadly. Druhak je to práce s filmovým časem, kdy čas filmový je srovnatelný s časem "reálným", notabene je vlastně skrze muzikálové výstupy ještě natažen, což věru není běžné. A za třetí pak práce s charaktery. Každý z uchazečů má svoji minulost, svůj pohnutý moment. Krom postav manželů se ve filmu neobjeví plochá postava. Mezi tím vším však zdaleka nejvíce vyčnívá (přestože je vlastně zdánlivě upozaděna a ve finále, které patří tanečníkům, se vůbec nevyskytuje) a mým favoritem se (nejen) proto stala postava režiséra Zacha v, ač utluméném, tak naprosto bezchybném podání Michaela Douglase. Ten do příběhu vsupuje jako nepříjemný morous, který kašle na lidi (je to jen tančící sbor) a všechny ty pohnuté lidské osudy jsou mu zdánlivě upřímně ukradené. Přesto v průběhu filmu vyplyne jeho laskavost a až otcovskýé chování, který je ale zároveň usměrňován dokonale profesionálním přístupem. Ten má ale původ ve stejné lásce k tanci, jakou disponují účastníci konkurzu. Sám má přitom také svoji, ne příliš šťastnou minulost, přestože vlastní retrospektiva jeho postavě schází. Přebytečná je naopak postav Cassie, jejíž jediná opodstatnitelná úloha ve filmu spočívá právě v prohloubení Zachova charakteru. Tímto směrem tedy jediná zásadní výtka filmu, druhou je pak trochu rozčarování nad tím, že žádná ze skladeb, ač je každá zvlášť téměř brilantní, se ani na hony nepřiblíží fantastickému "Surprise Surprise".(7.1.2010)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $14,202,899(5.1.2007)

Mám tenhle muzikál moc ráda. Včera jsem ho znovu viděla, snad už po patnácté, a nenudí mě. Častokrát si pustím jen prvních deset minut a JE TO TAM. Ta úvodní scéna konkurzu, kde se valí jedna skupina za druhou, všichni vědí, co mají tančit a tančí (A JAK! ), je absolutně úžasná. Po prvním sítu se vše rázně uklidní, dojde na osobní zpovědi a já mám velkou spotřebu kapesníků, zvlášť když se holky vyzpívávají z toho, jak "everything was beautiful at the ballet". Všichni mají talent (nejraděj mám "Zelenou" - umí a je skromná) a "chtějí tu práci", i když je to jenom "chorus". S koncem se Attenborough vyřádil. Napřed u finálního síta - ten manévr a výrazy ve tvářích mě trhají na kusy. Když tanečníci už v zlatém gala před zrcadly tančí a jejich odraz několikrát "ožije" a vystoupí ze zrcadla, takže je podium jedno zlaté pole, mám s nimi "One Singular Sensation". Fantazie.(20.7.2006)

Muzikaly nesu tezce, ale tento se OPRAVDU povedl!(2.8.2005)

• - Pam Klinger (Maggie) a Charles McGowan (Mike) se během natáčení zamilovali a nakonec se vzali. (D3VIL)

• - Filmový debut Roxann Dawson. (D3VIL)