Sila (TV seriál)

Sila

Turecko, 2006

Gül Oguz

• georgieMT82

Osmanská ríša sa po stáročiach opäť pokúša nastoliť svoju krutovládu v Európe, tentoraz prostredníctvom bezduchých telenoviel. Divím sa svojej matke, že aj napriek šedému zákalu a vysokoškolskému vzdelaniu dokáže pravidelne sledovať tieto sračky. Včera sme jednu epizódu sledovali spolu, výsledok vidíte tu: hlavnej hrdinke nemožno uprieť prirodzenú krásu, len škoda, že ju ukrýva pod asi dvojcentimetrovou vrstvou mejkapu. Ak by niekto v jej prítomnosti prudko tresol dvermi, opadalo by jej to z ksichtu asi ako omietka starého domu. Nevkus! Všetky postavy sú afektované a s "hraním" to dosť preháňajú. Aj pri vyslovovaní bezvýznamných replík z každodenného života sa tvária, akoby práve vyhlasovali vojnu Číne... Počas celej dĺžky epizódy sa neudialo absolútne nič! (slovo "nič" v tomto prípade poprosím brať v tom najdoslovnejšom význame). Prebuďte sa, ľudia! To vám stačí k šťastiu vážne tak málo? A prefackať sa demonštratívne pred zrkadlom by vám takto k šťastiu náhodou nestačilo? Odpad!(25.10.2013)

• tommy187

Ja síce dám odpad, ale nie taký čistý, ako pri Tisíc a jednej noci. Sľubujem, že si ešte pozriem nejaký diel a prípadne hodnotenie poupravím, pretože tento turecký seriál resp. telenovela je vysoký nadpriemer svojej kategórie. A dokonca ma prekvapila Cansu Dere, ktorá bola podľa mňa profesionálnejšia ako Berguzar Korel. Neviem no, zatiaľ 5%.(20.8.2013)

• bari68

Toto je nepozerateľné.(26.12.2013)

• Joe123

Turecká invázia pokračuje. 0%(6.1.2014)

• Mahoney.

Stále lepšie ako tisíc a jedna noc alebo Sultán.(9.8.2013)

Celkom zaujímavá telenovela. Uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Zatiaľ fully marked.(13.11.2013)

• zzzw

Nám přináší příběh o tradicích, místních zvycích a náhled do islámské společnosti. Hlavní linka je dějově plytká a dialogy jsou opravdu slabé. Zvolili si zajímavé téma ale zpracování bylo asi na síly. Co však ocením a domnívám se, zachraňuje i děj je námět a ukázka toho jak to vypadá, když se, žije v dnešní době ale zvyky jsou silnější než rozum. Hlavní romanci mezi Silou a Boranem protkávají různé příhody a příběhy žen prchající z Mardine před domluvenými svatbami, týraním, zákazu studii nebo krevní mstou za provinění nějakého příslušníka rodu. Sama Sila je odvezena z Istanbulu aby se zde provdala za vůdce rodu. Vykoupila tak mladší sestru a nemuseli být zabiti její bratr a sestra Borana, kteří se zaslíbili bez toho, že si nebyli rovni. Sila poznává jinou kulturu ale poté utíká zpět, následována svými příbuznými a dalšími do Istanbulu - tady mě to přišlo hodně zdlouhavé a nudné nic se prakticky nedělo. Potom přijde usmíření a s tím, že se pokusí změnit tradice a návrat do Martine a opět to dostává napětí a spád, přes to, že jim všem 3 hrozí smrt. Přijdeme o Azata ale Nadin, už jako vdova je vykoupena.Celkově švih a napětí to mělo v Mardine , v Istanbulu, který měl být postaven jako protiváha zaostalosti tradic a zvyků, se odehrávali běžné problémy s firmou, různé nemoci atd. Po druhé v Istanbulu už se napětí, dramatičnost a taková atmosféra se vytrácela, ani po návratu do Mardine už se to nechytlo jako první půli.. Než se přemístili všichni a tam a tam a takové podobné neduhy a na to, že v Turecké verzi to má jen 79 dílu, bylo místy hodně zdlouhavé. Hodně lidi jen protkávalo příběh a opouštělo bez nějakého efektu pro příběh jen aby se zaplácl čas, natahovalo se pak o události které zase zanikly jako důležité ač to tak prezentováno bylo ( řízení firmy, boj oni a potom si zase přejdeme na něco jiného a zase místo toho se výstavbě věnují školy , koupili dům, tam pak zase tam tenhle prodali aby zase ho získali) končím s psaním. Poselství Borana, že zrušil rodové postavení a nabortil ty tradice a uvidí se jestli dojdou někdy naplnění a jeho vzkaz, který předal generacím následujícím. Nakonec 1 hvězdička za zajímavý nápad a překvapivé momenty a druhá za historické krásy Mardine. Příběh vyprávěl 3 roky děje. Počet dílů 158, viděno 150(28.3.2014)

Herci neumí hrát dost dobře ani na telenovelu. Neumí hrát vůbec. Brečí se tam tak často, až se tomu směji. Sila mě však fascinuje fenoménem odlišné kultury. Drsná krajina. Málo vody. Hodně písku. Staleté zvyky. Na ně neustále naráží ústřední dvojice a nepřímo tak otevírá složitá témata (postavení žen, násilí, alkohol, zbraně, náboženské a společenské rozdíly). Sila tak reprezentuje „krajinu druhého světa“, která již je jednou nohou utopena v bohatství a vymoženostech Západu, druhou nohou stále vězí v tisíciletých tradicích a bezvýhradné poslušnosti. Ve vzniklém napětí, bolesti a nejistotě je třeba najít východisko, ideálně zlatou střední cestu. Sila se o to pokouší a s nimi i Turecko, etnické menšiny a další země druhého světa. A mě zajímá, co z toho střetu tradice a moderny vzejde…(5.9.2013)

• SamanthaM.M

Nechápem, ako toto môžu pozerať súdne a vysokoškolsky vzdelané ženy v mojej rodine. Keď som nútená sledovať to s nimi, vylieza mi mozog cez očné jamky. Veď existujú aj dobré seriály, tak prečooo?(20.9.2013)

• brasek

Turecký kebab v novom šate, ale so stále rovnakou dementnou chuťou.(11.8.2013)

• horapollon

Čo iné ako odpad!?... Burhan, Sila, Demir, Azad... rada vás znova stretávam...(25.10.2013)

• AliceDane

Odmysliac si herecké výkony na úrovni pretvárky (veď je to len telenovela), prvé časti sa oproti iným výtvorom rovnakého žánru držali a boli aj zaujímavé, postupne sa však vyčerpala studnica originálnych nápadov a sme tam, kde vždy - pri nekonečných nudných doťahovačkách.(6.1.2014)

• dasid

to je teda sila :)(4.8.2013)

Tenhle seriál je daleko lepší než to co doposud natočili češi. Vysílá se v několika zemích světa. Tohle mi nikdy nedovedeme. Aspoň se dá na to dívat.(20.8.2013)

Nádherný seriál o láske a tradíciách.. Jeden z najlepších :-)(14.1.2014)

• xoxoxanel

Tak to asi ťažko. Sultánovi či Tisíc a jednej noci to nesiahalo ani po päty! Dej bol hrozný, herecké výkony nie najlepšie a prostredie.. no tak to fakt nie. A keď sme pri tom, Tisíc a jedna noc, Sultán-super dej, herci na úrovni a dej výstižný. Neboli predlžované a herci hrali super očami. No a navyše ani jeden sa nekončil happy endom ako napr. sila!! Videl niekto kto ich hodnotí aspoň tri časti?(5.5.2014)