Sila (TV seriál)

Turecko, 2006

Gül Oguz

Yasin Uslu
  • georgieMT82

Osmanská ríša sa po stáročiach opäť pokúša nastoliť svoju krutovládu v Európe, tentoraz prostredníctvom bezduchých telenoviel. Divím sa svojej matke, že aj napriek šedému zákalu a vysokoškolskému vzdelaniu dokáže pravidelne sledovať tieto sračky. Včera sme jednu epizódu sledovali spolu, výsledok vidíte tu: hlavnej hrdinke nemožno uprieť prirodzenú krásu, len škoda, že ju ukrýva pod asi dvojcentimetrovou vrstvou mejkapu. Ak by niekto v jej prítomnosti prudko tresol dvermi, opadalo by jej to z ksichtu asi ako omietka starého domu. Nevkus! Všetky postavy sú afektované a s "hraním" to dosť preháňajú. Aj pri vyslovovaní bezvýznamných replík z každodenného života sa tvária, akoby práve vyhlasovali vojnu Číne... Počas celej dĺžky epizódy sa neudialo absolútne nič! (slovo "nič" v tomto prípade poprosím brať v tom najdoslovnejšom význame). Prebuďte sa, ľudia! To vám stačí k šťastiu vážne tak málo? A prefackať sa demonštratívne pred zrkadlom by vám takto k šťastiu náhodou nestačilo? Odpad!(25.10.2013)

Celkom zaujímavá telenovela. Uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Zatiaľ fully marked.(13.11.2013)

Genialita samá, nikdy som nevidel nič lepšie. Dúfam, že vznikne ešte mnoho takýchto 600 dielnych 'romantických' seriálov, pretože inak by som snáď nemal čo robiť..(20.8.2013)

Herci neumí hrát dost dobře ani na telenovelu. Neumí hrát vůbec. Brečí se tam tak často, až se tomu směji. Sila mě však fascinuje fenoménem odlišné kultury. Drsná krajina. Málo vody. Hodně písku. Staleté zvyky. Na ně neustále naráží ústřední dvojice a nepřímo tak otevírá složitá témata (postavení žen, násilí, alkohol, zbraně, náboženské a společenské rozdíly). Sila tak reprezentuje „krajinu druhého světa“, která již je jednou nohou utopena v bohatství a vymoženostech Západu, druhou nohou stále vězí v tisíciletých tradicích a bezvýhradné poslušnosti. Ve vzniklém napětí, bolesti a nejistotě je třeba najít východisko, ideálně zlatou střední cestu. Sila se o to pokouší a s nimi i Turecko, etnické menšiny a další země druhého světa. A mě zajímá, co z toho střetu tradice a moderny vzejde…(5.9.2013)

• Mahoney.

Stále lepšie ako tisíc a jedna noc alebo Sultán.(9.8.2013)