Cesta za Vánoční hvězdou

Journey to the Christmas Star

Cesta za Vianočnou hviezdou

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Norsko, 2012, 80 min

Moc pěkná vánoční pohádka!(10.12.2016)

Pěkná norská pohádka natáčená v Česku. Má sice slabší místa a je to trochu takový slepenec různých vánočních motivů, ale líbilo se mi to. Nechápu, proč se běžně nevysílá na Vánoce. 80%(2.1.2017)

Tohle byla prostě paráda. Vizuálně nádherné, vánoční náladou krásně protkané, na pohádkové poměry velmi dobře zahrané a zdaleka ne tak přehnaně infantilně zpracované jako většina tuzemské produkce. Příběh sice nijak extra nevybočuje z pohádkových schémat a všechno je celkem průhledné, ale vůbec ničemu to nevadí. Dva roky jsem se kochal trailerem a schovával si to na ten pravý čas. To čekání až do letošních Vánoc se rozhodně vyplatilo. Pět hvězd nedávám jen proto, že mi 80 minut přijde zbytečně málo na tak pěkný materiál. Jinak ale rozhodně podoručuji všem, kdo chtějí něco krásného vánočního!(26.12.2014)

Veľmi pekná a milá nórska rozprávka, ktorá by si určite zaslúžila byť dabovaná, aby ju videlo u nás viac ľudí. Určite by si našla nejedného priaznivca. ***/****(30.1.2014)

Důkaz, že se pohádky vážně dají točit filmově, nestrojeně a s hlavní postavou, s níž je možno sympatizovat. Stala se jí obyčejná malá holka, trpící popelkovským údělem a oplývající laskavostí a dobrotou. Mladá Vilde Zeiner je jako Sonja na výpravě za Vánoční hvězdou příjemným hereckým nováčkem. Krkolomně se tváří jenom záporné postavy, ale v rámci pohádkové (nenásilné a neagresivní) stylizace jsou přijatelní. Naopak potěší, že v Norsku nepropadli úplné digitální mánii. V Česku bychom třeba toho medvěda nebo skřítky udělali průměrnou digitální animací a ještě bychom se vytahovali, Nils Gaup v tomto nechává rezonovat staromilského ducha rukodělného a optického přístupu. Počítače přichází na scénu v nezbytných momentech, jako je létání. Důležité je, že jako pohádka zachovává významné atributy dobra, které už jen svou čistotou vzdoruje zlu, a film samotný nabízí vedle povedené úvodní animované pasáže, z níž by byl skvělý komiks, několik kouzelně poetických momentů.(8.11.2013)

• - Všechna zvířata byla z Čech. Dohlížel na ně český koordinátor Ota Bareš. (blackrain)

• - Barrandovský fundus se podílel na rekvizitní a kostýmní výpravě. Vybíraly se dostupné věcí ze skladových zásob a šily se i nové kostými a doplňky. (blackrain)

• - Králův pes Brutus je ve skutečnosti fenka Barča. (blackrain)