Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Timothy Dalton, Eva Green, Josh Hartnett, Rory Kinnear, Helen McCrory, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Danny Sapani, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks

Dozrálo to ve mně a musím jít nahoru. Přesně do půlky se to hledá, splétá to až příliš mnoho pramínků a opájí se to divadelní krasomluvou, ztišenou dikcí... ale pak nastoupí 5. epizoda. A už to až do konce jede! Uf, tak fyzickou roli Eva Green ještě neměla, emocionálně jsem byl úplně vyždímanej. Minimálně trio Dalton-Green-Hartnett má tajemství na rozdávání do několika sezón. A já u toho chci být:)(3.8.2015)

Námět, obsazení, tvůrci, výprava i zvolený styl slibují velké věci. Jenomže tato naoko šestáková hammerovská Liga výjimečných, která by si z fleku mohla potykat s viktoriánskými díly Doctora Who, navzdory mnohým nesporným kvalitám zůstává spíše pouze u těch příslibů; jakkoli je sympaticky za všech okolností svébytná a svým literárním předobrazům až nebývale věrná. Nikdy se však nastálo nepřesune ze škatulky "papírových příslibů" do škatulky "naplněných příslibů", byť do ní často nakukuje. Právě tyto pasáže však dělají seriálu spíše medvědí službu, jelikož při nich je nejlépe vidět, jak zatraceně moc dobré to bývalo mohlo být. Což samozřejmě neznamená, že by to nebylo dostatečně dobré i tak.(29.6.2014)

Hutná atmosféra spolu se skutečně vynikajícím obsazením sloužící záměrně lacinému příběhu, který však nedokáže diváka strhnout ani napnout natolik, aby seriálu věnoval pozornost až do konce.(14.6.2014)

Užíval jsem si pomalé tempo, postupné odkrývání minulosti a motivace jednotlivých postav, do jednoho skvělé herecké výkony (moje oblíbenkyně Eva Green špičková, ale takový Timothy Dalton taky!), krásnou hudbu, výbornou výpravu, kostýmy, nemalou porci krve, příjemně temnou a dekadentní atmosféru. Je pravda, že pár dějových zvratů je očekávatelných, ovšem vůbec to nevadí. "Penny Dreadful" totiž stojí na postavách, na práci s nimi, vlastně se v ní i víc mluví než koná. Každý z hrdinů si nese své tajemství, těžké břímě, se kterým se více či méně úspěšně potýká. Důraz na charaktery a jejich vzájemné vztahy povyšuje "Penny Dreadful" vysoce nad horrorový průměr, diváka důkladně emocionálně angažuje. Na povrch vyplouvají staré hříchy, řeší se otázky zodpovědnosti (např. dojemná dějová linka s Frankensteinovým Monstrem), místy je těžké rozhodnout, zda ušlechtilý cíl může omluvit drsnost použitých prostředků, jestli je možné svévolně obětovat lidskou bytost pro záchranu jiné. Nečitelnost postav tak věrně odráží lidskou přirozenost, o to naléhavěji působí touha hrdinů po dobru a spasení, jakkoliv při své snaze klopýtají a padají. "Remember us better than we are." ... Těším se na druhou sérii a doufám, že půjde stejnou cestou.(11.7.2014)

Tento seriál je z produkce Sama Mendese. Sice je to trochu jiné, než jsem čekal, ale líbí se mi to. Atmosféra Londýna z konce 19. století je naprosto úžasná. Objevují se tu fiktivní postavy té doby, jako jsou: Viktor Frankenstein, Drakula, Van Helsing, Dorian Gray, Dr. Jakkyl, Renfield nebo Mina Harker. Taky nechybí upíři a vlkodlaci. Výběr herců se taky docela povedl. Eva Green tu v roli Vanessy Ives podává naprosto strhující výkon. :) Timothy Dalton jako sir Malcolm Murray taky není špatný. A Josh Hartnett se jako vlkodlak nenechává zahanbit. Děj se věnuje hned několika liniím. Jednotlivé postavy se mezi nimi různě proplétají. Asi tak nějak si lidi dřív představovali horor. Jinak je vidět, že si na tom seriálu dali opravdu záležet. Spoiler: V 1. sérii bojují proti upírům a ty úspěšně poráží. Ve 2. sérii stojí proti čarodějnicím. Ty jim ve spojení s ďáblem pěkně zatápí. Dozvíme se i hodně o Vanessině minulosti. Některé postavy děj opustí. Nakonec čarodějnice porazí a každý se vydávají svou cestou. Ve 3. sérii se objevuje nový záporák v podobě Drakuly. Všichni musí spojit své síly, aby ho společně porazili. Neobejde se to ale bez obětí... "Co se stalo vaší ženě? Propíchl jsem jí srdce dřevěným kůlem."(1.5.2014)