Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Timothy Dalton, Eva Green, Josh Hartnett, Rory Kinnear, Helen McCrory, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Danny Sapani, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks

Chandler sa živí ako atrakcia cowboya strieľajúceho po keramických nádobách či dobrovoľníkov s cigarou v ústach. Jeho vystúpenia na rôznych dedinských jarmokoch v okolí Londýna dosahujú úspech u väčšiny publika, no hlavne u vydatých žien. Jedného dňa si jeho mimoriadneho talentu všimne záhadná slečna Ives, ktorá ho požiada o pomoc pri pátraní po nezvestnej dcére miestneho boháča Malcolma. Protivníkom však nie sú, len tak obyčajný zločinci, ale samotné sily temna v rôznych podobách. "Penny Dreadful" zaujal hneď úvodom. No nie len vďaka nemu si tento seriál získal moju pozornosť. Špinavý "Londýn" v období 19 storočia (nie, že by teraz nebol), pôsobí naozaj temne. Kostýmy, herecké obsadenie, ich skvelé výkony, pomerne slušná atmosféra (prevažne v závere v každom z pokračovaní), splnili čo si režisér zaumienil. Bohužiaľ, odstupom času, môj "chtíč" v sledovaní tohto seriálu upadal. Hororových prvkov bolo čoraz menej. Pri toľkých častiach s tak dlhou stopážou, som proste očakával viac, ako len dve lakačky, pár temných scén, prestrelok či jedno vymetanie. Na obzore je druhá séria. Po tej prvej, zatiaľ - 65%.(23.6.2014)

Pilot hodnotím velice kladně. Skvělá atmosféra, výborně napsaný scénář i charaktery. Perfektní herecký ansámbl, který mě velice potěšil a taky je to dosti krvavé. Seriál má co nabídnout a tak doufám, že v dalších dílech nepoleví. Zatím hezkých 80% Ps. Do Evy Green jsem se pravděpodobně zamiloval.(3.5.2014)

Tento seriál je z produkce Sama Mendese. Sice je to trochu jiné, než jsem čekal, ale líbí se mi to. Atmosféra Londýna z konce 19. století je naprosto úžasná. Objevují se tu fiktivní postavy té doby, jako jsou: Viktor Frankenstein, Drakula, Van Helsing, Dorian Gray, Dr. Jakkyl, Renfield nebo Mina Harker. Taky nechybí upíři a vlkodlaci. Výběr herců se taky docela povedl. Eva Green tu v roli Vanessy Ives podává naprosto strhující výkon. :) Timothy Dalton jako sir Malcolm Murray taky není špatný. A Josh Hartnett se jako vlkodlak nenechává zahanbit. Děj se věnuje hned několika liniím. Jednotlivé postavy se mezi nimi různě proplétají. Asi tak nějak si lidi dřív představovali horor. Jinak je vidět, že si na tom seriálu dali opravdu záležet. Spoiler: V 1. sérii bojují proti upírům a ty úspěšně poráží. Ve 2. sérii stojí proti čarodějnicím. Ty jim ve spojení s ďáblem pěkně zatápí. Dozvíme se i hodně o Vanessině minulosti. Některé postavy děj opustí. Nakonec čarodějnice porazí a každý se vydávají svou cestou. Ve 3. sérii se objevuje nový záporák v podobě Drakuly. Všichni musí spojit své síly, aby ho společně porazili. Neobejde se to ale bez obětí... "Co se stalo vaší ženě? Propíchl jsem jí srdce dřevěným kůlem."(1.5.2014)

1. sezona - 4/5, 2. sezona - 2/5. Důkaz, že skvělí herci a drahá výprava nejsou ještě automaticky zárukou úspěchu. Atmosférická show se rozjíždí hodně pomalu, a kupodivu nikoliv proto, aby postupně gradovala, ale naopak zpomaluje, chvílemi až stojí, a druhá řada je už skoro nekoukatelná. Všichni jsou depresivně v prdeli, a tráví čas především tím, že se ve svém stavu nimrají v dlouhých monolozích. Pro emo gotičky, uvažující o sebevraždě, je to pravděpodobně dokonalá show, ale my ostatní to máme tak maximálně na bobříka neusnutí.(1.5.2016)

Ještě se mi snad nestalo, že bych měl takto rozporuplné pocity z něčeho, co tak perfektně dostává svému jménu. Penny Dreadful je totiž na mě až příliš dokonalým zfilmováním premisy stejnojmenného literárního žánru: prvním a posledním je tu efekt na diváka, a aby ho autoři dosáhli, nebojí se využívat těch nejprovařenějších a nejlevnějších strategií. Základem je akce, horor, romantika a rodinné drama, vše okořeněné nadpřirozenem, mystikou a krví, a celé to zdobí nevídaný all-star tým nejzajímavějších literárních postav viktoriánské Anglie. Na papíře prostě až neuvěřitelně skvostně vypadající recept. Jenže jak už pes s kočičkou vědí, méně je někdy více, a ve výsledku je celá velkolepá série přes dokonalou dobovou a temnou atmosféru i postavy z dvou mých nejoblíbenějších dobových knih (do příští série bych uvítal ještě pány Jekylla a Hyda) nemastná, neslaná a ani těch pouhých osm dílů mě nedokázala udržet na špičkách. Chvílemi přirozeně dokáže pobavit, ale to mi u tak slibného projektu nestačí. V druhé sérii pak premisa trochu povoluje, využití krve i nahoty se zdá být střízlivější a hororové prvky skoro vymizely. To, i fakt, že se příběh konečně přesunul k Vanessině vzdoru vůči osudu by dalo tušit, že pokračování konečně dostává příslibům lákavého tématu, ale opak je pravdou. Celá sezóna se vleče, příběh přešlapuje na místě, a nijaký výsledek jakž takž zachraňuje jen povedená atmosféra. O jedinou zábavu se tak nakonec stará jen Frankensteinovo obludárium a stále výtečný Dorian Gray, zbytek už bohužel nezdravě nudí. Času u seriálu však rozhodně nelituju a každopádně se vyplatí sledovat, s čím přijde dál. Těžko mu přece lze mít za zlé, že naplňuje obsah svého názvu.(18.7.2014)