Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks

1. SÉRIE Svěží závan z viktoriánské Anglie s temnou příchutí protkanou hororovými postavami, o kterých lidé mohli číst v týdenních výtiscích stojící jednu 'penny'. Svůdně charismatická Vanessa Ives (Eva Green), zcestovalý elegán Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton), tajemstvím zahalený Američan Ethan Chandler (Josh Hartnett), doktor Victor Frankenstein (Harry Treadaway) a jeho monstra (především Rory Kinnear coby John Clare) či Dorian Gray (Reeve Carney) a další se za tíživých melodií Abela Korzeniowského setkávají v příběhu o záchraně Miny. 2. SÉRIE Pro mě nejlepší série tohoto seriálu. Hecate se snaží podmanit si Vanessu Ives, ale její přátelé, včetně oddaného sluhy Sembena či výstředního Ferdinanda Lylea se pokusí ji ze spárů samotného ďábla zachránit. K tomu jí dopomůže i její mentorka Joan Clayton v jednom z nejsilnějších dílů seriálu. A možná přijde i vlkodlak... 3. SÉRIE Hned na začátku třetí a poslední série se naši hrdinové rozdělují, aby se jejich cesty v závěru zase protnuly. Zatímco sledujeme tíživé osudy Johna a Lily, nového Victorova kolegy, doktora Henryho Jekylla, staronovou tvář v postavě doktorky Sewardové či nové postavy, které se budou snažit pomoci (Kaetenay a Catriona), vše se schyluje k závěrečnému rozuzlení. Podaří se Vanesse Ives prolomit prokletí a vymanit se z tenat temnoty a shledat se šťastně s Ethanem Chandlerem, nebo její zpustlé srdce bude navždy patřit doktoru Sweetovi alias Drákulovi?(17.2.2017)

Dozrálo to ve mně a musím jít nahoru. Přesně do půlky se to hledá, splétá to až příliš mnoho pramínků a opájí se to divadelní krasomluvou, ztišenou dikcí... ale pak nastoupí 5. epizoda. A už to až do konce jede! Uf, tak fyzickou roli Eva Green ještě neměla, emocionálně jsem byl úplně vyždímanej. Minimálně trio Dalton-Green-Hartnett má tajemství na rozdávání do několika sezón. A já u toho chci být:)(3.8.2015)

Jestli na těchhle morzakorech něco zaujme, tak je to Eva Green a Hartnett. Protože skutečně hrající herce by člověk v béčku nečekal, a je to příjemné osvěžení. Výprava ale také není typicky béčková, tak v čem je problém? Vlkodlaci, upíři, exorcismy, Dorian Gray, Frankenštajnova nevěstka, čili všeho víc než dostatek, jenom se tam všichni tak nějak hluše plácají a první série mohla mít podle mého tak 3-4 díly. K tomu nechutně dlouhé unyle snaživé titulky, a nebýt občasného slušného dialogu a zřídkavé napínavé scény, netuším, proč bych se měl jako chudina takovouhle šestákovkou vůbec zabývat, protože neposkytuje ani chléb, ani hry. 2¾. Mimochodem, kolik tak zhruba killne rachitický doktůrek upírů, když má prvně v ruce bouchačku? No, bez ztráty květinky tak asi 6-8 kousků. Pak se začne trochu potit. Dovětek: Za zmínku možná stojí postava Frankensteinova druhého stvořence. Jeho lidsky kvílivá truchlivost a nářek nad nedostatkem lásky, nezájmem stvořitele a světa vůbec v kontrastu s jeho vlastní sofistikovanou necitelností, krutostí a egocentrismem. I jako homunkulus je věrným obrazem lidství, zcela pochopitelný, a přesto nevzbuzující žádné sympatie. Zajímavé je, že jako snad jediný ze všech postav nakonec dosáhl svého, navíc za příznačně postmoderně nemorálních okolností (krádež příteli). Možná to byl záměr, možná ne, tak či tak se jedná o poměrně vzrušující (protože skryté a nedořečené), byť nechutné a našemu upadajícímu étosu odpovídající, sdělení. (Tahle závěrečná úvaha by jistě udělala radost panu Jiřímu.)(29.2.2016)

80%(24.8.2014)

S01: 80 %(5.9.2014)

• - Přestože se seriál odehrává v Londýně, filmováni probíhalo v Dublinu. (Perverz)

• - V 7. epizóde 1. série, keď Ethan vyháňa diabla z Vanessy pomocou medailónu sv. Juda,  je možné si všimnúť meniacu sa polohu retiazky na jej tvári. (lojzo)

• - V 8. epizodě 2. série "Memento Mori" se jako panenka ve sbírce madame Kali (Helen McCrory) objevuje Edgar Allan Poe. (Pedronaut)