Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks

Pěkný temný, místy hodně hororový seriál s nabušeným hereckým obsazením a parádní atmosférou. Seriál má pomalejší tempo, povedené efekty a pochmurnou hudbu. 1. série: První díl je hodně krvavý a seriál nás seznamuje s hlavní zápletkou a postavami. Poté má série poklidné tempo, které se rozjede v posledních třech dílech. Celkově by se dalo říct, že je první série uzavřená, takže jsem zvědavý, co nás čeká v druhé. (Nějaké nápovědy samozřejmě v posledním díle jsou). 80% :)(7.6.2015)

Špinavý a temný viktoriánsky Londýn, známy Dorian Gray či Frankenstein a do toho záhadné kreatúry. To sa zdalo ako niečo pre mňa. Zo začiatku som bola zo seriálu naozaj nadšená. Časom to však začalo upadať. Bavilo ma to menej a menej a posledné časti som dopozerala len preto, že som s tým už vlastne začala. Eva Green bola naozaj dobrá, i keď niekedy vyzerala fakt nechutne. No ale najviac ma prekvapil v dobrom Timothy Dalton. Bola som ním a jeho úžasným hlasom veľmi milo prekvapená. Škoda, že i seriál si u mňa nezanechal také nadšenie. Na druhú sériu som však zvedavá, dúfam, že dej sa trošku rozbehne, lebo toto sa vlieklo ako z chlpatej deky.(14.9.2014)

Užíval jsem si pomalé tempo, postupné odkrývání minulosti a motivace jednotlivých postav, do jednoho skvělé herecké výkony (moje oblíbenkyně Eva Green špičková, ale takový Timothy Dalton taky!), krásnou hudbu, výbornou výpravu, kostýmy, nemalou porci krve, příjemně temnou a dekadentní atmosféru. Je pravda, že pár dějových zvratů je očekávatelných, ovšem vůbec to nevadí. "Penny Dreadful" totiž stojí na postavách, na práci s nimi, vlastně se v ní i víc mluví než koná. Každý z hrdinů si nese své tajemství, těžké břímě, se kterým se více či méně úspěšně potýká. Důraz na charaktery a jejich vzájemné vztahy povyšuje "Penny Dreadful" vysoce nad horrorový průměr, diváka důkladně emocionálně angažuje. Na povrch vyplouvají staré hříchy, řeší se otázky zodpovědnosti (např. dojemná dějová linka s Frankensteinovým Monstrem), místy je těžké rozhodnout, zda ušlechtilý cíl může omluvit drsnost použitých prostředků, jestli je možné svévolně obětovat lidskou bytost pro záchranu jiné. Nečitelnost postav tak věrně odráží lidskou přirozenost, o to naléhavěji působí touha hrdinů po dobru a spasení, jakkoliv při své snaze klopýtají a padají. "Remember us better than we are." ... Těším se na druhou sérii a doufám, že půjde stejnou cestou.(11.7.2014)

80%(24.8.2014)

Temný viktoriánský Londýn a všechny jeho literární postavy hezky pohromadě. Mňam. Výběr herců byl opravdu podařený, Dorian byl k nakousnutí, moc se těším na jeho obraz. A konečně někde hraje hlavní ženskou postavu herečka, kterou se nesnaží prezentovat jako šestnáctiletou a dovolí jí sem tam nějakou tu vrásku. Mé stárnou já to opravu ocenilo. Snad jen toho vymýtání bylo na můj vkus hodně.(16.9.2014)