Penny Dreadful (TV seriál)

Penny Dreadful

Drama / Horor

USA / Velká Británie / Irsko, 2014 - 2016, 25 h 21 min (Minutáž: 18x55 min)

Timothy Dalton, Eva Green, Josh Hartnett, Rory Kinnear, Helen McCrory, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Alun Armstrong, Stephen Lord, Owen Roe, Mary Stockley, Danny Sapani, Olly Alexander, Lorcan Cranitch, Simon Russell Beale, Alex Price, Joseph Millson, Olivia Llewellyn, Nathan O'Toole, Nicole O'Neill, Patti LuPone, Oliver Cotton, Anna Chancellor, Michael O'Flaherty, Melissa Maria Carton, Darragh O'Connor, Peter Robbie, Rick Burn, Pat McGrath, Mark Quigley, Karla Lyons, Jack Hickey, Dylan McDonough, Martin Phillips, Amy De Bhrún, David Ryan, Michael James Ford, Paul Ward, Leticia Dolera, Hannah Tointon, David Warner, Henry Goodman, Douglas Hodge, Sarah Greene, David Haig, Olivia Chenery, Morgan C. Jones, Jonny Beauchamp, Ronan Vibert, Jer O´Leary, Wes Studi, Gary Fox, Denis Conway, Fady Elsayed, Robert Nairne, Anthony Brophy, Gus Barry, Gavin Fowle, Graham Butler, Xavier Atkins, Frank McCusker, Noni Stapleton, Fern Deacon, Lili Davies, Richard Riddell, Ruth Gemmell, Tamsin Topolski, Amber Fernée, Noah Jupe, Sean Gilder, Shazad Latif, Christian Camargo, Samuel Barnett, Jack Olohan, Jack Greenlees, Jessica Barden, Jamie Ballard, Steve Wilson, Richard Doubleday, Paddy Rocks, Tantoo Cardinal, Calum MacPherson, Fred McCloskey, Olga Wehrly, Brian Cox, Perdita Weeks

Pěkný temný, místy hodně hororový seriál s nabušeným hereckým obsazením a parádní atmosférou. Seriál má pomalejší tempo, povedené efekty a pochmurnou hudbu. 1. série: První díl je hodně krvavý a seriál nás seznamuje s hlavní zápletkou a postavami. Poté má série poklidné tempo, které se rozjede v posledních třech dílech. Celkově by se dalo říct, že je první série uzavřená, takže jsem zvědavý, co nás čeká v druhé. (Nějaké nápovědy samozřejmě v posledním díle jsou). 80% :)(7.6.2015)

Jestli na těchhle morzakorech něco zaujme, tak je to Eva Green a Hartnett. Protože skutečně hrající herce by člověk v béčku nečekal, a je to příjemné osvěžení. Výprava ale také není typicky béčková, tak v čem je problém? Vlkodlaci, upíři, exorcismy, Dorian Gray, Frankenštajnova nevěstka, čili všeho víc než dostatek, jenom se tam všichni tak nějak hluše plácají a první série mohla mít podle mého tak 3-4 díly. K tomu nechutně dlouhé unyle snaživé titulky, a nebýt občasného slušného dialogu a zřídkavé napínavé scény, netuším, proč bych se měl jako chudina takovouhle šestákovkou vůbec zabývat, protože neposkytuje ani chléb, ani hry. 2¾. Mimochodem, kolik tak zhruba killne rachitický doktůrek upírů, když má prvně v ruce bouchačku? No, bez ztráty květinky tak asi 6-8 kousků. Pak se začne trochu potit. Dovětek: Za zmínku možná stojí postava Frankensteinova druhého stvořence. Jeho lidsky kvílivá truchlivost a nářek nad nedostatkem lásky, nezájmem stvořitele a světa vůbec v kontrastu s jeho vlastní sofistikovanou necitelností, krutostí a egocentrismem. I jako homunkulus je věrným obrazem lidství, zcela pochopitelný, a přesto nevzbuzující žádné sympatie. Zajímavé je, že jako snad jediný ze všech postav nakonec dosáhl svého, navíc za příznačně postmoderně nemorálních okolností (krádež příteli). Možná to byl záměr, možná ne, tak či tak se jedná o poměrně vzrušující (protože skryté a nedořečené), byť nechutné a našemu upadajícímu étosu odpovídající, sdělení. (Tahle závěrečná úvaha by jistě udělala radost panu Jiřímu.)(29.2.2016)

Scénárista možná přestřelil, když se tam snažil nacpat všechno, ale atmosféru a kouzlo to má. Eva Green hraje v absolutně dokonalé roli - ta je za 5*, zbytek slabší 4*.(17.7.2014)

1.série - 80% Penny Dreadful svedlo dohromady několik mých oblíbených herců a zároveň i oblíbených literárních hrdinů do velmi neobvyklého příběhu a rozhodně nešláplo vedle. Vsadilo se hlavně na pochmurnou a temnou atmosféru, což vytvořilo jeden z nejnapínavějších seriálů co znám. Třeba díl Possession je v tomhle ohledu naprosto skvělý. Navíc natočit prakticky celou epizodu v jednom domě založenou na hereckém koncertu hlavní hrdinky je obzvlášť dobrým nápadem pokud ji hraje Eva Green. Ta je ve své roli fantastická, nejvíce ve chvílích posedlosti ďáblem. Josh Hartnett s Timothym Daltonem se do viktoriánské Anglie perfektně hodí, ale Harry Treadaway mi jako Frankenstein moc nesedí, snad ještě při pokračování změním názor. Je jasné, že celá první sezóna je jen rozjezd jak řekl sám John Logan. V průběhu osmi epizod se nám postupně představí několik postav a k pochopení co jsou někteří zač se dospěje až v posledních dílech. Proto má Penny Dreadful v příštích sériích velký potenciál posunout hororovou laťku mezi seriály dost vysoko. Pokud se budou držet toho na co diváky navnadili a využijí dobrého náběhu první sezóny tak mé hodnocení bude nepochybně vyšší. 2.série - 70% Rozjezd druhé řady trochu pomalejší, ale od dílu (3. nebo 4., nepamutuju si přesně) kdy nás vrátili do minulosti Vanessy jsem zase nedočkavě každý týden vyčkával na nový díl. Konečně se rozmohl potenciál některých postav, hlavně Sembeho a Ethana, naopak mě třeba strašně nebavila příběhová linie okolo Graye, ikdyž chápu, že se jeho charakter snažili více přiblížit. Frankensteina jsem si k mému překvapení oblíbil i přes nechuť k postavě v první sezóně a z vedlejších postav musím vyzdvihnout detektiva Scotland Yardu. Pochopil jsem, že měl být zřejmě trochu záporná (nebo možná neutrální) postava, ale ty jeho řeči a pohledy jsou k nezaplacení. Hudba ještě o stupeň výš než minule, no a nakonec fantastické finále při kterém v těch posledních 2 minutách běhal mráz po zádech.(24.8.2014)

Zlákala mě na tento seriál hlavně účast pana Mendese, ale taky nadšení lady KevSpičky. A sakra, na co jsem čekala?! Luxusní dílo!(31.1.2015)