Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

Matty

Hledání ztraceného syna a hlubokého lidského příběhu ve filmu, který se sám moc nesnaží být něčím víc než hlubokým lidským příběhem. Pokud ale má být nějaké drama milé a dojemné, pak nechť je milé a dojemné stejně nepodbízivě jako Philomena. Dvojice scenáristů nepodlehla pokušení zredukovat nejednoznačný příběh na emocionální porno v duchu Pošty pro tebe. Navzdory upřednostnění citů před širšími sociokulturními kontexty nabízejí víc než jen hrst jasně čitelných pravd, měnících Philomenu v pasivní oběť a církev v ďábelskou instituci. Filmu vedle nečernobílé fikcionalizace reálných osob hodně prospívá smysl pro humor. Dialogy přesně odměřeným dávkováním humoru chrání vyprávění před akademickou suchopárností a významně odlehčují smrtící artovou trojkombinaci nábožentví-politika-homosexualita. Zásluhou herců můžeme zároveň - podobně jako nedávno v Rivalech - soucítit najednou s dvojicí postav, jejichž povahy a světonázory jsou zcela odlišné. Zatímco hladké přechody mezi dramatem investigativním a intimním obstarává Frears, přepínání mezi sentimentálním (Philomena) a cynickým (Sixsmith) rámováním příběhu je v naši režii (třebaže hlediska obou samozvaných detektivů jsou ve finále dle očekávání sladěna). Philomena si otevřeně říká o přízeň diváků, ale v rámci hřejivých filmů pro všechny věkové kategorie si přes svůj populismus zachovává důstojnost, jaká je k vidění čím dál vzácněji. 75% ()

Enšpígl

No jo, slzavý údolí nás navštívilo. Věřím tomu, že když mámě někdo vyrve dítě a PRODÁ ho do jiný rodiny, tak to prostě zasáhne každou alespoň trošku empatickou bytost. Myslel jsem si, že tohle byla výsada nácků a ono vida, ona tohle dělala ještě církev. Dialogy byly napsány pěkně což o to, když mluvili tedy přesněji řečeno lhali ty jeptišky, tak jsem byl nasranej jak datel co nemá do čeho klovat. Judi Dench výborná, Steve taky, jenže co je to všechno platný, když jsem po skončení filmu měl pocit, jako kdyby Philomena byla natočená pro akademii a kňouravým hláskem říkala "dej mě oscárka, prosím, moc prosím, jenže já sem divák a ne akdemik a mám rád když se filmy točí pro mě a ne pro akdemiky. Možná se pletu a možná ne, ale tenhle pocit jsem na konci filmu a tenhle pocit taky ten film hodnotí. ()

Cervenak

Dokonale nezaujímavý "televízny film", v ktorom ešte aj herci formátu Judi Dench podávajú skrz-naskrz nudné herecké výkony... ()

Malarkey

Myslím si, že když bych na Brity, suchary, neměl náladu, tak tomuhle filmu dám stěží tři hvězdičky. Líbilo se mi ale prostředí Irska. Líbilo se mi, že film do prostředí zasahuje globálně, tedy odehrává se i v USA, a uvítal jsem si i Judi Dench, které jsem na jednu stranu rozuměl a na druhou stranu vůbec ne. Pořád jsem ji ale ve všem, co se ve filmu dělo, byl schopný respektovat. A tím pádem byl závěr filmu dost snadněji stravitelný. Dost tomu ale pomohla kouzelná atmosféra, které přispěla i samotná hudba. Bez ní by byl tenhle film poloviční. ()

DaViD´82

Vkusný doják se srdíčkem, kde je vše vysoustruženo na míru výročním cenám a poplatné diváckému "achání a ochání"; berte se slzami na krajíčku tak jak je nebo cynicky nechte být. ()

Fr

,,TISÍCE DALŠÍCH ADOPTOVANÝCH IRSKÝCH DĚTÍ A "POSKVRNĚNÝCH" MATEK SE SNAŽÍ VZÁJEMNĚ NAJÍT…“ /// Dramatický drama o hledání potomka. Po padesáti letech. Sympatická role pro Judi Dench a zajímavej příběh. Nejde tady ani tak vo klášter, jako vo systém a tlačit na pilu má pátrání po stopách beznohých. Taková Pošta pro tebe. Tam prej taky hledaj … Příběh je dojemnej, tak, jak jen může zjišťování skutečností a pátrání matky po synovi bejt. Útok na lidský city a pudy jistě povede k vyššímu hodnocení, ale bude to stačit? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Lost Child of Philomena Lee“, kterou v roce 2009 napsal Martin Sixsmith, jsem nečetl. 2.) Vzpomínám na svoje dětství v klášteře. 3.) Thx za titule ,,Charel“ a ,,M@rty“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

emma53

Zatím nejsem o té čtyřce pevně přesvědčená, musím si nechat tenhle film chvilku uležet v hlavě a pak to buď nechám a nebo půjdu o jednu hvězdu dolů, protože mám pocit, že jsem na tohle téma viděla přece jen lepší filmy a tady se mně zdá, že to je hlavně o Judi Dench, od které ale už nějakou tu hereckou kvalitu samozřejmě očekávám. Plusem je určitě příběh samotný, který je podle skutečné události, ale například Padlé ženy se mně dostaly pod kůži rozhodně víc a tam se také čerpalo ze zkušeností žen, které v těchto klášterech žily. ()

Jossie

Ze začátku mě to hodně bavilo, říkala jsem si, že je to skvělý námět a Philomena, která po padesáti letech hledá své dítě byla moc sympatická paní, ale pak se to začalo sypat a najednou mi začal být víc sympatický ten poněkud arogantní novinář. Protože já si také myslím, že takové svinstvo by se odpustit nemělo. ()

xxmartinxx

Akademicky čisté, emociálně nenáročné drama, které předává bezpečné dojetí bez rizika přílišného namáhání mozku (a plné roztomile přepálených náhod). Všichni zúčastnění mají na víc, ačkoliv nejde o špatný film. ()

gudaulin

Říká se, že o tom, jak na vás film zapůsobí, rozhoduje prvních pět minut. Pravda, existují výjimky a tak jsem dal Philomeně velkorysou šanci a snažil jsem se s vyvinutím nemalého úsilí udržet pozornost do tří čtvrtin stopáže. Marně. Od první minuty až do neslavného konce mi byl příběh i samotný film zhola ukradený. Nerušilo mě dojímání, herecké výkony či cokoli jiného, zkrátka jsem si s filmem nesedl a šel mimo mě. To se někdy stává. Promiň, Judy, ale nebude to za víc než 40 % celkového dojmu. ()

*CARNIFEX*

Martin je za škandalóznych okolností prepustený z postu zahraničného korešpondenta BBC. Náhodné okolnosti ho počas návštevy jedného z večierkov "spájajú" s mladou barmankou, ktorá mu prezradí krátky príbeh svojej matky. Tá pred 50 rokmi, v cirkevnom kláštore, "stratila" svojho syna. Mark chcel pôvodne písať knihu o ruskej histórii, no keďže sa mu naskytol tento komplikovaný, sociálny príbeh, rozhodne sa svoj zámer na poslednú chvíľu zameniť. Philoména však má o prosbu navyše. Chce, aby jej pomohol strateného syna nájsť. Veľmi, veľmi pekný film s množstvom príjemných, obyčajných, ľudských "frkov", narážok na gayov či cirkev, ktorá po stáročia využívala a ničila životy obyčajných, nevinných ľudí. Bez ohľadu nato, či som veriaci, alebo nie (inak nie som), snímok otvára a zároveň zodpovedá množstvo otázok ohľadom viery, či priateľstva v každom veku, akéhokoľvek druhu, citu, porozumení či hnevu. Nebyť toho záverečného perfekcionizmu príkladného správania, mohol to byť čistý priestrel. Pokiaľ má tento film niekto v poradovníku a stále váha, tak nečakajte. Nebudete ľutovať. Inak, "Judi Dench" je veľmi sympatická staršia pani. ()

pepo

Elegantne natočený, skvelo zahraný, inteligentne napísaný skutočný príbeh, ktorý.....a máme problém....ktorý rozpráva príbeh pripomínajúci Best of Danielle Steel. Každý (ale fakt každý) zvrat má nábeh trhať srdce a všetka chvála tvorcom, že sa im podarilo nenatočiť červenú knižnicu.Bohužiaľ z toho vyplýva jedna vec. Philomena je film pre nikoho. Na hltača Harlequinov, Pilcheroviek a Lindstromoviek je to málo blbovzdorné a sentimentálne. A pre milovníkov dobrých filmov príliš obyčajné a televízne. Kvalitatívne niekde na úrovni tých lepších Hallstromoviek alebo Intouchables. 7/10 kvôli tomu, že si viem predstaviť ako veľmi ľahko a veľmi strašne to mohlo dopadnúť a rešpektu voči Frearsovi, že sa tak nestalo. ()

-bad-mad-wolf-

Takový ten hezký film, který má silné téma a důstojné zpracování - nenapadá mě, co víc k němu říct. Dench výborná, jako prakticky vždy. ()

cheyene

Poutavý a poměrně silný příběh o stárnoucí ženě hledající svého syna, o kterého byla připravena v klášteře. Neví o něm nic. Jen to, že by mu nyní bylo 50 let. Kam se poděl? Kam byl prodán? Je dobře zajištěný nebo nemá střechu nad hlavou? Žije nebo zemřel ve válce ve Vietnamu? Pamatuje si, že měl v Irsku matku? Judi Dench vdechla roli Philomeny Lee neskutečnou hloubku a dokázala, že je vskutku herečka par excellence a věk ji neubírá na šarmu. Konečný verdikt? Vskutku příjemná podívaná, která upoutá pozornost od prvních do posledních minut, rychle utíká a zaslouží si 5*. ()

lamps

Nenásilné morální popichování, které sice vyžaduje vážnost a notnou dávku divácké empatie, avšak v suchém britském podání vyznívá minimálně stejně kouzelně a pozitivně, jako kdyby režii zastoupil Richard Curtis a hlavní roli si střihl Bill Nighy. Steve Coogan je výtečný ve své poloze novináře na rozcestí mezi pragmatickou prací a osobním životem, zatímco Judi Dench rozdává radost nejen svým krásným herectvím, ale i veselou aurou a vtipným nadhledem, jaké její postava většinou vyzařuje. A společně s emocionálně pestrou zápletkou, příjemným soundtrackem a zkušenou režií úspěšného anglického veterána to vše dává dohromady velmi povedený snímek, který na letošních oscarových listinách nedělá vůbec žádnou ostudu (což ostatně nebývá zdaleka zvykem).. 75% ()

Rosaviva

Další film zhlédnutý především kvůli svojí nominaci na Oscara a opět tu na mě čekalo poměrně milé překvapení. Zápletka mě zaujala, herecké výkony byly dobré a uvěřitelné, celý ten film měl tu správnou atmosféru a hlavně přiměřenou délku, kdy se nemusíte v druhé půlce filmu dívat na hodinky, zda už bude konec. 4* ()

Aky

Tohle jsem zblajzl se vším všudy. Výtečná Judy Dench, které skvěle sekundují ostatní, vynalézavě vymyšlený příběh vedený natolik zajímavě, že jeden zapomíná na čas, a hlavně přesvědčivě zjevená netolerance a neschopnost odpuštění ortodoxní katolické církve, které dá obyčejná, utrápená ženská elegantně do zubů. ()

misterz

Philomena bola výborná a úžasná žena. Obdivujem jej schopnosť zachovať si chladnú hlavu. Nevyškriabať tým mníškam oči a nenapchať im ich do rozkroku si vyžadovalo naozaj veľké sebazaprenie. No áno, ďalší film z kategórie "nasieracích" kde hrá hlavnú úlohu a hlavného darebáka matička cirkev. Po dramatickej stránke to síce nebolo tak hutné a ťaživé ako napr. Padlé ženy, ale snímok aj napriek tomu a pomalšiemu tempu, mal svoje čaro. Samotný príbeh sám o sebe je veľmi zaujímavý a pútavo prerozprávaný, a to bohato na nadpriemer stačí. 75/100 ()

Jordan

Filmov o hľadaní strateného potomka či rodinného príbuzného za doprovodu "sprievodcu", ktorý pomáha dotyčnej či dotyčnému na jeho púti, no pritom (či už vedome, alebo - ako v tomto prípade - nevedome) sám hľadá strateného seba, je veľa, no napriek tomu vždy vznikajú a vznikať budú ďalšie, lebo je to téma nadčasová, univerzálna a potentná; komorné, britské prevedenie tejto témy, inšpirované skutočným príbehom, k už existujúcej rodine podobne ladených snímkov neprináša zas až tak veľa nového, no je veľmi citlivo napísaný (s dôrazom na realizmus) a vyniká hlavne výborným hereckým tandemom, kde skvelá Judi Dench vyčnieva na plnej čiare, no aj Coogan (ktorý bol aj scenáristom) je veľmi šarmantný a sympatický; a film, ktorý má "evil nuns" už zo záasady nemôže byť zlý; ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST