• Philomena

• slovenský

Velká Británie / USA / Francie, 2013, 98 min

Zločin, trest a odpustenie v rukách veľmi zdatného inscenátora, Stephena Frearsa, vďaka ktorému sa zo zdanlivo ružovoknižnicovej predlohy stal dojímavo ľudský a často láskavo vtipný príbeh, ktorého sila stavia na konfrontácii troch zdanlivo nespojiteľných tém: náboženstva, politiky a homosexuality. A na Judi Dench - ktorá je, opäť raz proste, JEDINEČNÁ.(6.5.2014)

Judi Dench se Stevem Cooganem vytvořil skvělé herecké duo, na které se neuvěřitelně dobře dívá...(7.4.2016)

Obsahuje SPOILERy! Padesát let na pochybách a stále naživu. Silná žena si zažila doslova peklo a přesto dokázala být natolik mírumilovná a rozdávat odpuštění na všechny strany. Docela mě zamrzelo to, že film neskončil jinak - více optimisticky nebo více žurnalisticky. Ráda poslouchám podobné hlášky jako: "...a všichni žili šťastným životem dál.." apod. Judi Dench byla opět skvělá v hlavní roli Philomeny a pro mě skoro neznámý herec Steve Coogan také dokázal potěšit svým výkonem. Jen mě zamrzela taková spousta let trápením obou stran (jak matky tak potomka), kteří se vlastně hledali, a se "našli". Zajímavé je, že celou tu dobu se Philoméně nedařilo najít syna, ale když se objevil novinář, který pracuje v nějakém bohatém super deníku, tak se najednou dějí věci a letí se do USA apod. Film ubíhal svižným tempem a měl co nabídnout. Bohužel pro mě v sobě neskrýval dostatek toho pravého ořechového, které mě v záchvěvu radosti nutí udělit plný počet bodů.(13.3.2014)

Jakkoli byly herecké výkony hlavních postav skvělé, nepodařilo se jim mě přesvědčit, že sleduju něco víc, než jen buď samoúčelně společensky kritický lov na filmová ocenění nebo zdramatizovanou verzi libovolné aféry z britského Blesku. Že se příběh Philomeny postupně vyvine z obyčejného dramatu v nesmyslnou, zbytečnou a tolikrát (a lépe) zpracovanou kritiku katolických praktik nezachrání ani její závěrečné feel-good povýšenecké poselství, ba naopak. Jako oscarové drama podle skutečné události to očím sice šmakovalo, ale na takové téma můj cynismus asi nikdy nemohl přistoupit.(26.6.2014)

Vkusný doják se srdíčkem, kde je vše vysoustruženo na míru výročním cenám a poplatné diváckému "achání a ochání"; berte se slzami na krajíčku tak jak je nebo cynicky nechte být.(22.2.2014)

• - Po natočení snímku katolická církev nařkla filmaře ze záměrného vyvolávání nenávisti. (Terva)

• - Mezi fotkami v kanceláři konventu je i podepsaná fotografie americké herečky Jayne Mansfield. Ve filmu hraje manžel její dcery Marisky Hargitay Peter Hermann, který ztvárnil Peta Olssona. (fraktal)

• - Natáčení probíhalo v Severním Irsku na hradě Shirburn, v Londýně nebo v Potomacu ve státě Maryland v USA. (Terva)