Skromne mistrovske dilo...(1.3.2014)

Bůh odpouští, řádové sestry nikoliv. Ve jménu Krista si černoprdelníci ospravedlní veškeré hnusné činy, to je stará vesta. Vynikající Judi Dench, jako vždy. Solidní ***(13.3.2014)

Vkusný doják se srdíčkem, kde je vše vysoustruženo na míru výročním cenám a poplatné diváckému "achání a ochání"; berte se slzami na krajíčku tak jak je nebo cynicky nechte být.(22.2.2014)

Krásný příběh o jednom neúplném a přece sytém přátelství. Způsoby nahlížení světa obou hlavních postav na plátně většinu času ostře kontrastují, aby v rozhodujícím okamžiku přesto ladně splynuly v jeden a postaraly se tak o skromný apel na náboženskou i obecně lidskou toleranci. Místním zavilým odpůrcům hidžábů - alias těm, kterým není blbé používat onu omluvnou a navýsost stupidní frázi "nejsem xenofob, ale..." - bych tohle dílo promítal v jedné nekonečné smyčce. --- Být Philomena snímkem čistě americké provenience, (minimálně) Judi Dench s Alexandrem Desplatem si jdou neomylně pro Oscara. Takhle těžko říct; nicméně skutečností zůstává, že oba zmínění předčili moje už tak vysoká očekávání.(27.2.2014)

Obsahuje SPOILERy! Padesát let na pochybách a stále naživu. Silná žena si zažila doslova peklo a přesto dokázala být natolik mírumilovná a rozdávat odpuštění na všechny strany. Docela mě zamrzelo to, že film neskončil jinak - více optimisticky nebo více žurnalisticky. Ráda poslouchám podobné hlášky jako: "...a všichni žili šťastným životem dál.." apod. Judi Dench byla opět skvělá v hlavní roli Philomeny a pro mě skoro neznámý herec Steve Coogan také dokázal potěšit svým výkonem. Jen mě zamrzela taková spousta let trápením obou stran (jak matky tak potomka), kteří se vlastně hledali, a se "našli". Zajímavé je, že celou tu dobu se Philoméně nedařilo najít syna, ale když se objevil novinář, který pracuje v nějakém bohatém super deníku, tak se najednou dějí věci a letí se do USA apod. Film ubíhal svižným tempem a měl co nabídnout. Bohužel pro mě v sobě neskrýval dostatek toho pravého ořechového, které mě v záchvěvu radosti nutí udělit plný počet bodů.(13.3.2014)

• - Pronajmuté BMW má sice poznávací značku Irska, ale daňové označení patří do Severního Irska. (fraktal)

• - Když Martin (Steve Coogan) drží fotku Philomenina (Judi Dench) syna, v detailu je vidět místo jeho prstu prst samotné Philomeny, Tentýž záběr byl použit již dříve ve filmu. (fraktal)

• - Ač byla část domácího videa vyrobena pro film, některé záběry a flahsbacky byly autentické záběry Martina. (fraktal)