poster

Expremiéři (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2013, 10x26 min

 • V.Silver
  **

  První díl o Petru Pithartovi mě navnadil - ale spíš než dokument to byla výpověď Petra Pitharta a jeho kolegů z vlády. Zazněly tam zajímavé myšlenky, ale obávám se, že o tom by dokumentární portrét být neměl. Další dva portréty o expremiérech bez expremiérů, a pak karikování Zemana a pro změnu poměrně zajímavá sonda do duše Vladimíra Špidly... zatím dávám 40% a kvituji s povděkem, že studenty FAMU zajímá česká politika. Měli by se ale víc soustředit na formu.(6.11.2014)

 • Stegman
  ***

  Velmi nevyrovnané. Některé díly jsou informačně hodnotné, mají v sobě jistou nadčasovost a přitom nejsou nudné. Ale zbytek? Poměřovat expremiéry podle dojmů lidí na ulici? Ojojoj. Režisér Látal řekl v bonusech, že se na jednotlivé kauzy zapomene a po premiérech zůstane jen pachuť. Možná jo. Ale s tímhle cyklem to bude stejné. Právě proto, že se tolik zaměřoval(i) na tu pachuť. ________________________ Nejlepší díly (****): Zeman, Tošovský, případně i Špidla. // Nejhorší díly (*): Paroubek, případně i Gross a Klaus.(10.1.2015)

 • ghatos
  ***

  Petr Pithart - slušné, věcné...smysluplný retrospektivní náhled. 73%. Václav Klaus - jako dokument celkem slabota (nudné nesouvisející obrazy, jimž se nepodařil záměr absurdizovat či demonstrovat osobnost V.K.). Kdo stojí za zmínku je Tomáš Ježek. Vždy má přesné, analytické postřehy bez předsudků (člověk o němž by stálo natočit dokument). 44%. Vladimír Špidla - je zajímavé zpětně poslouchat jeho postřehy k chování Zemana. 10 let Miloš intrikoval a čekal na svou šanci...a dává si opravdu záležet. 70%. Stanislav Gross - nejhorší premiér samostatné ČR po roce 1993, který byl loutkou organizovaného zločinu. Člověk, který by měl sedět ve vězení (ne za tu luxusní finanční malou domu, co si přihrál), ale za spolupráci s Krejčířem a spol. je v roce 2014 troska. O jeho vážných zdravotních problémech se tam nemluvilo, podstatné věci se neřešili...slabý dokument o slabochovi, jemuž jeho omluvu/pokání/pokoru nelze věřit. 44%.(26.11.2014)

 • Cival
  ***

  Dal jsem si to v jednom zátahu komplet. Pekelně nevyrovnaný cyklus, na němž prostě je cítit, že ho nedělaly nějaké vyzrálé filmařské osobnosti. Občas marnost a skoro až trapné snahy vystoupit po vzoru jiných před kameru, jindy zoufalé bloudění v konceptu, u Nesvačilové pak dokonce totální fiasko, kdy je víc vidět pohledná mladá herečka než objekt jejího zájmu. Téma je ale nosné, poznámky leckdy neotřelé, osobnosti typu Bělohradského nebo Sedláčka zvládnou říct i v pár slovech něco podnětného a v globálu se zhmotňuje palčivá otázka: Lze být premiérem, a přesto neskončit jako vysmívaná figurka, jejíž osobnost přebíjí mediální obraz a s ním spojené nálepky? Nejlepší díly Paroubek a Gross, nejslabší suverénně Klaus.(24.1.2015)

 • xxmartinxx
  ***

  Cyklus Expremiéři lze jen stěží hodnotit jako celek. První díl o Petru Pithartovi je zcela nekonfliktní a nepublicistický, zkrátka takové PR video, na jehož konci expremiér sdělí, že nemá výčitky svědomí, a za předchozích dvacet minut nevidíme nic, co by to mělo potvrdit nebo vyvrátit, tak můžeme leda pokrčit rameny. Ten následující o Václavu Klausovi je o poznání konfliktnější, tedy lepší, asi i proto, že Klaus je přece jen atraktivnější téma. Ostatní díly budou nejspíš kdesi mezi. Pokud na materiál přistoupíme jako na cvičení studentů FAMU, nejspíš na něm neshledáme mnoho ke kritizování. Cvičení ostatně existují sama pro sebe, aby se jejich autor naučil udělat to tehdy, až už o něco půjde, pořádně. Že můžeme být svědky tohoto cvičení, jistě není na škodu, a když nebudeme očekávat stoprocentně profesionální práci, asi se ani nebudeme divit tomu, co dostaneme. Pro nás diváky by bylo nejspíš lepší, kdyby bylo zadání tohoto cvičení trochu užší než jméno politika a stopáž, protože tu chybí nějaká kontinuita, ale já nevím... fakt je to celé na první pohled tak „studentské“ a (v neutrálním slova smyslu) neprofesionální, že je vůbec těžké zapínat nějaká klasická hodnotící kritéria. Kdybych chtěl být přehnaně náročný, řeknu, že takovou věc si mají mezi sebou pouštět na FAMU, ukazovat si na tom chyby a třeba vybrat tři povedenější díly pro televizi, ale pochybuju, že by to na ČT2 zaplácli něčím lepším. Takže no harm done. EDIT Po všech dílech: Pozdější díly poněkud mdlý dojem zvedají.(17.10.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace